Jonkun on kerrottava totuus tästäkin hallituksesta

Onneksi on kok.

Tämän päivän valehtelijoiden klubi -shota vetää punamultahallitus kepun johdolla demareiden määrätessä suunnan.

Lipposen paksut puheen yksityistämisestä ovat täyttä humpuukia ja kohta demarit itse ovat oikeasti yksityistämässä kunnallisia palveluita. Kepulaiset valehtelevat korvat ja suut täyteen siitä, että kuntien taloudellinen tilanne on paranemassa. Ei ole. Sen osoittaa ties mitkä tutkimukset, että kunnilla on alamäki menossa ja kepuvetoinen hallitus sen kun pakkolainaa kunnilta rahaa.

Surkeaa sakkia tuo hallituksen sakki.

8

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppositiosta

      Se on sitä politiikkaa. Kannattaisi katsoa mitä puhuu. Ei muniminen paljoa auta ennen vaaleja.

    • politiikasta

      Kokoomus on itse aktiivisesti pitänyt esillä yksityistämisvaihtoehtoa vaalikampanjassaan. Demarit vain vastaavat siihen niin kuin vaalituloksen kannalta viisasta on.

      Olet oikeassa siinä, että kunnallisvaalien jälkeen demarit ovat itse yksityistämässä kuntien palveluita. Mutta se onkin aivan toinen asia kuin mitä vaalikampanjassa sanotaan.

      Vuoden 1999 eduskuntavaaleissa demarit estivät kepun vaalivoiton nostamalla kansan työreformia vastaan. Mutta sekin toteutuu vielä - ja demarien itsensä toimesta.

      Vaalikampanja ja käytäntö ovat eri asioita. Siinä kokoomuksella ja kepulla on vielä paljon oppimista.

      • Jallu

        Näyttää siltä, että olet hyväksymässä epärehellisyyden politiikassa.
        Epäeettistä ja moraalitonta!


      • Uusia tuulia kaivataan

        Tämä valtion puolen tulosohjaus ja -johtaminen on demaripolitiikan filosofiaa parhammillaan. Siinä demarioppien mukaan ohjausvaltaa keskitetään ministeriöihin, mutta raaka todellisuus on kentällä välillä kovinkin epäjohdomukaisen tulosohjauksen työpaineessa.


      • Joutomies
        Jallu kirjoitti:

        Näyttää siltä, että olet hyväksymässä epärehellisyyden politiikassa.
        Epäeettistä ja moraalitonta!

        itseään vaalien alla irti kuntapalvelujen yksityistämisestä. Eikä tarvitse olla suurikaan profeetta ennustaakseen, että vaalien jälkeen se on innolla toteuttamassa yksityistämistä kaikkialla mistä se saa tukea tavoitteelleen.
        Jos Kokoomus olisi kunnissa samalla tavalla enemmistäasemassa kuin Keskusta, olisivat kuntapalvelut varmaan yksityistetty jo aikoja sitten.
        Ja jos kokoomuksella olisi ollut sotien jälkeen merkittävästi valtaa valtakunnantasolla, ei mitään kuntapalveluita olisi varmaan koskaan tähän maahan edes saatu.


    • Hiski Kutiainen

      Espoossa yksityistäminen on mennyt kaiken pisimmälle kokoomuksen johdolla.Lasku on alkanut langeta ja lankeaa vahvana ryndereiden pussiin!
      Toivottavasti asia käsitellään joskus oikeudessa, kuten poliisitalojenkin rakennuttamiset! Voi Espoolaista veronmaksajaa. Lunastukset kerran maksetuille lukaaleille 25v kuluttua. Markkinahintaan.

      • Otsikossa kaikki

        ...


      • hiski Kutiainen
        Otsikossa kaikki kirjoitti:

        ...

        Kyllä ryndereiden kelpaa rahoittaa veronmaksjien markoilla kokoomuksen vaalikampanjaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7831
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      431
      2109
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      1998
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1596
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1219
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1158
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1024
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      823
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      697
    10. Sofia matkii Martinaa

      Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      670
    Aihe