Että jos siellä kiusataan jatkuvasti.
Ei kai sinne armeijaan sinne tarvitse sitten mennä jos
4
161
Vastaukset
- -------------------
Mä lupaan hakka sut siellä. Ja pöllin sun rahat. Hahahhahaah
- Kapakka
Jos sinua on kiusattu koulussa jonkinasteisen "erilaisuutesi" vuoksi, niin voit olla pommin varma että armeijassa kiusaaminen tulee olemaan kymmenen kertaa kovempaa. Sinuna harkitsisin.
- Vaihda havua
"Että jos siellä kiusataan jatkuvasti. "
Jos kiusaavat, niin ilmoita esimiehillesi vaihtavasi siviilipalvelumieheksi.
Ei sitä nykyään ole kenenkään pakko altistua lajitoverin mielivallalle muualla, kuin vankilassa. - Keinoja on monia
Nykyään armeijassa on kaikenlaisia tahoja, joihin saa otettua yhteyttä mikäli kiusaustapauksia tulee. Näissä on tiukka linja, joten ei kannata kuunnella sellaisia, jotka ovat suorittaneet palveluksen vuosikymmeniä sitten. Itse vasta kesäkuussa kotiutuneena voin kertoa että meininki on hyvin erilainen verrattuna entisaikaan, joilla moni peloittelee täällä.
Käytännössä normaaleissa tapauksissa yhteys suoraan yksikön päällikköön. Mikäli asiasta ei halua hänelle puhua, on mahdollista mennä sotilaspastorin tai sosiaalikuraattorin juttusille, joka hoitaa asiaa eteenpäin, tarvittaessa ylemmille kihoille jos yksikön päällikkö syystä tai toisesta ei ole kykeneväinen asialle tekemään mitään, sotilaspastorilla/sosiaalikuraattorilla kun ei ole mitään komentoketjua estämässä viemästä asiaa suoraan vaikka Prikaatin komentajalle saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712963
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792138
- 951956
- 321702
- 121536
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191195