Ei kai sinne armeijaan sinne tarvitse sitten mennä jos

eioleaivanpakollista

Että jos siellä kiusataan jatkuvasti.

4

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -------------------

      Mä lupaan hakka sut siellä. Ja pöllin sun rahat. Hahahhahaah

    • Kapakka

      Jos sinua on kiusattu koulussa jonkinasteisen "erilaisuutesi" vuoksi, niin voit olla pommin varma että armeijassa kiusaaminen tulee olemaan kymmenen kertaa kovempaa. Sinuna harkitsisin.

    • Vaihda havua

      "Että jos siellä kiusataan jatkuvasti. "


      Jos kiusaavat, niin ilmoita esimiehillesi vaihtavasi siviilipalvelumieheksi.

      Ei sitä nykyään ole kenenkään pakko altistua lajitoverin mielivallalle muualla, kuin vankilassa.

    • Keinoja on monia

      Nykyään armeijassa on kaikenlaisia tahoja, joihin saa otettua yhteyttä mikäli kiusaustapauksia tulee. Näissä on tiukka linja, joten ei kannata kuunnella sellaisia, jotka ovat suorittaneet palveluksen vuosikymmeniä sitten. Itse vasta kesäkuussa kotiutuneena voin kertoa että meininki on hyvin erilainen verrattuna entisaikaan, joilla moni peloittelee täällä.


      Käytännössä normaaleissa tapauksissa yhteys suoraan yksikön päällikköön. Mikäli asiasta ei halua hänelle puhua, on mahdollista mennä sotilaspastorin tai sosiaalikuraattorin juttusille, joka hoitaa asiaa eteenpäin, tarvittaessa ylemmille kihoille jos yksikön päällikkö syystä tai toisesta ei ole kykeneväinen asialle tekemään mitään, sotilaspastorilla/sosiaalikuraattorilla kun ei ole mitään komentoketjua estämässä viemästä asiaa suoraan vaikka Prikaatin komentajalle saakka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3961
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3525
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3358
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2658
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1653
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1144
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      119
      1038
    Aihe