Koulunkäynninohjaajien ruokailu

samat tavat

Miten teillä kkohjaajilla on ruokailu järjestetty? Onko teillä puolen tunnin lepotauko vai ruokailetteko esimerkkiruokailijoina oppilaiden kanssa ja näin ollen teillä ei ole puolen tunnin ylimääräistä lepotaukoa?

Ja maksatteko ruoasta vai sisältyykö se esimerkkiruokailuun luontaisetuna?

3

1235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sapuska

      Meillä esimerkkiruokailu ja verotusarvolla syödään. Ei ylimääräistä ruokataukoa.

    • En rupea

      Niin, tämä se just on kummaa, kun pitäis valtakunnallisesti olla samat säännöt.
      AVI on tehnyt tarkastuksen koulullamme ja vaatii työbtekijöille ns. lepoajan eli puolen tunnin ruokatauon (josta siis ei saa palkkaa ja voi mennä työpaikan ulkopuolelle).
      Tämä tollo esitys hankaloittaa työtämme, koska joudumme pitämään ruokataukomme silloin, kun "työmaamme" on koulussa ja sitten kun lapset lähtevät koulusta, me jäämme töihin jopa kahdeksi tunniksi. Mitä järkeä?

      Pitäis soveltaa työpaikan mukaan, eikä vaan yleistyöaikaan verrata.

    • lepo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe