Moi. Miksiköhän platyt on yhtäkkiä muuttuneet ihan masentuneiksi. Ne mollottavat paikoillaan, joskus pohjassa joskus pinnan luona. Yksi platyista sairastui, sen pyrstö sekä selkäevä muuttui syöpyneen näköiseksi, mutta se taitaa alkaa jo helpottamaan. Tänään huomasin mustamolleilla pyrstössä repeymän. Mikä tähän voisi olla syynä. Kenenkään ei tarvitse ottaa kantaa kalastoon, sekä vesiarvoista voin sanoa että ne ovat olleet jo puoli vuotta samat, ja nyt tuli tällaisia ongelmia. Eli ei vedestä johtuvaa, eikä kalalajeista johtuvaa. Mikä muu voisi olla syynä. Akvaario on 100l, sisäsuodattimella, 3 mustamollia, 6 platya, partis. Käytän vedenparannusainetta ja vaihdan vettä kerran viikossa 30 -40 prossaa..siis toiminut tähän asti moitteettomasti! Apua!
Platyt masentuu..
2
336
Vastaukset
- bettaristic
Voi se syy olla ruokinnassakin, mutta jos veikata pitäisi (pitää veikata kun et kerro riittävästi akvasta) niin sanoisin että 99% todennäköisyydellä johtuu vedestä.
Jos nyt vielä varmuuden vuoksi mittaisit sen GH:n (pitäisi olla yli 10 astetta), KH:n (pitäisi samoin olla yli 10 astetta), pH:n (tän pitäisi olla yli 7 astetta) ja NO3:n (alle 20 mg/l). Kyllä ne voi muuttua, sehän riippuu vesilaitoksesta miten siellä säätelevät. - ...
on hitaasti kehittyvä tauti. Sen ulkoiset oireet ovat moninaiset. Se kehittyy helposti virheellisesttä vedessä pidettyihin kaloihin. On siis tuokin syytä huomioida. Parannuskeinoa siihen ei tunneta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475495Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612396Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181890Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1461773- 171615
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol341575Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5140881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome181125Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771088Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se2281059