60KM/H KATTONOPEUS

Armaat vihreämme ehdottivat moista takavuosina:

-Näin säästyy polttoainetta?

-Ihmishenkiä?

-Eikätarvitse rakentaa moottoriteitä?

-Pärjätään 20..50hv moottorilla ja 3 vaihteella?(rättäri)

-Käytetään vesi- ja rautateitä kuljetuksiin, unohtamatta hevosta?

No hyvät autoilijat, tästä on hyvä jatkaa eko-säästölinajalla....mielipiteet kehiin ja takaisin keski-aikaan..hih.
8893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Armaat vihreämme ehdottivat moista takavuosina:"

Ahaa, siis se porukka joka paasaa luonnon puolesta ja asuu keskellä kaupunkia.

"-Näin säästyy polttoainetta?"

Säästyy. Totta. Tosin eipä se matkakaan paljon taitu.

"-Ihmishenkiä?"

Kyllä varmasti, mutta vain taajamien ulkopuolelle. 60km/h on se nopeus jonka pitäisi olla kaikille riittävän alhainen. Tämä nopeus myös riittää antamaan aikaa reagoida toisten tekemiin virheisiin. Tosin, joissain risteyksissä on jo nykyään 60-rajoitus, ja silti silloin tällöin joku pääsee hengestään hilattuaan fiiattinsa scanian alle.

-Eikätarvitse rakentaa moottoriteitä?

Ehkä niin, jos julkinen liikenne järjestetään kunnolla. Rautateitä tulee siis rakentaa lisää. Ei moottoriteitä ainoastaan nopeuden takia rakenneta vaan myös liikennemäärien lisäännyttyä.

"-Pärjätään 20..50hv moottorilla ja 3 vaihteella?(rättäri)"

3-vaihteisia ja 20-50hv autoja on tarjolla aika vähän. Myös tällaisten kevyiden "mopoautojen" turvallisuus on sen verran heikkoa että se vesittäisi nopeuksien laskusta saadun hyödyn.
Kuka sitten edes ostaisi uutta, turvallista ja tilavaa perheautoa?

"-Käytetään vesi- ja rautateitä kuljetuksiin, unohtamatta hevosta?"

Minne se hevonen pitäisi kuljettaa? Ja millä se kuljetettaisiin? Hevosten vetämillä karryillä raviradalle? Entäs jos matka on pitkä, jokia ei sielläpäin ole, rautatiekin loppuu kahdensadan kilometrin päähän määränpäästä?

No, jotta siis kuorma-ja henkilöliikenne saataisiin perille julkisin kulkuvälinein tulisi jokia ruopata ja rautateitä rakentaa. Jos siis joku siinä vaiheessa edes asuu Hellsingin ulkopuolella.

Eipä ne junatkaan saati laivat pyhällä hengellä kulje, no, purjeveneet toki tietysti. Ja viehän virta ainakin myötävirtaan.

No, olisihan siinä puolensa mutta niinhän asiat olivat 100 vuotta sitten ja silloin ihmiset halusivat siitä eroon.

Niinpä. Muuttakaa kaupunkiin. Äänestäkää Vihreitä.

Äänestä
  • Hetkonen , !sentään!!, tulen lenkoneella katsomaan, ihan hyvä suunnitelma, valittevasti en juuri nyt ennätä, on nääs Ameriikan matka, kokous,! kokouspa hyvikin!, ei niin väli ä aiheesta, mutta Tärkeä kokous, tulee muunkin maan vihreitä, pääasia kun saa olla lentokoneen kyydissä!

    Äänestä

kun näillä vihreillä on niin helevetin hienoja ideoita ja ne vielä niin innokkai äänestämään...
niin ei kai tässä paljoo vaihtoehtoja jää..

Äänestä
  • Et käynyt äänestämässä? Ihan hyvä, kun et osaa vielä kirjoittaakkaan.

    Äänestä

  • Juho kirjoitti:

    Et käynyt äänestämässä? Ihan hyvä, kun et osaa vielä kirjoittaakkaan.

    kun jäi pelkkä si välistä .....
    opettaja kenties ? vai muu kieli snopi jolla elämää ei muulla kuin työpaikalla ?
    huom en kävisi tosiaan jos ei näitä vihreitä pelle olisi olemassa...onneksi autossani on "lisävalorauta" tien tukkijoita varten

    Äänestä

voi vitun kusipää/taulapää/.

Äänestä

"60KM/H KATTONOPEUS
VIHREÄ NUTTU 23.10.2004 klo 12.29

Armaat vihreämme ehdottivat moista takavuosina:

-Näin säästyy polttoainetta?"

Autojen suunnittelijainsinöörit pitäisi kehottaa suunnittelemaan vetyauto(bensiinikäyttöisen tilalle) joka tuottaa pakokaasuna pelkästään vesihöyryä. Niitähän on jo kehitteillä mm. Amerikassa(ongelmia vielä ovat mm. vetytankin räjähdysvaara, miten vetyä saadaan tuotettua taloudellisesti, ja miten vetyautosta saadaan riittävän tehokas).
Toinen vaihtoehto olisi bioauto.(Toimii biokaasulla jota saadaan mm. lehmänlannasta)


"-Ihmishenkiä? "

Jos otettaisiin käyttöön jo nykyisin mahdollinen järjestelmä joka navigoi auton sijainnin esim. tarkkailemalla tien reunaviivaa&tulevia esteitä erilaisin infrapunakameroin ja tietäen missä auto on joka hetki (pitäen yhteyttä internetiin,karttanavigaattoreihin)
->kolaritilastot laskisi nollaan.


"-Eikätarvitse rakentaa moottoriteitä? "

Tottakai niitä tarvitsee aina enemmän kun liikennetilastot kasvaa.

Äänestä

vai kävikö toisin ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VIHREÄ NUTTU kirjoitti:

Armaat vihreämme ehdottivat moista takavuosina:

-Näin säästyy polttoainetta?

-Ihmishenkiä?

-Eikätarvitse rakentaa moottoriteitä?

-Pärjätään 20..50hv moottorilla ja 3 vaihteella?(rättäri)

-Käytetään vesi- ja rautateitä kuljetuksiin, unohtamatta hevosta?

No hyvät autoilijat, tästä on hyvä jatkaa eko-säästölinajalla....mielipiteet kehiin ja takaisin keski-aikaan..hih.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu