muita oireita kun vatsavaivat?

wennie 76

olen 38 vuotias nainen joka on kärsinyt vuosia enemmän tai vähemmän selittämättömistä neurologisista oireista, puutumisia ja tuntohäiriöitä, väsymystä, poissaolotyyppisiä pätkimisiä ja painon heittelyä 10-22 kg suuntaan tai toiseen vaikka ruokavalio ei ole muuttunut radikaalisti.
Lisäksi minulla todettiin fooliohapon puutos v.2009 johon ei järki syytä tuntunut löytyvän. söin siihen kuurin ja kontrollissa olikin sitten ns. normaali.
Vatsa on vaivannut aina, toimii tosi harvoin tai sitten olen läpipasko.
Lisäksi peukaloiden juuressa mystinen ihottuma, ns, pykimiä jotka ei ole parantuneet enää vuosiin vaikka millä koettanut hoidattaa..
Labroja otettu keliakiastakin vuosien saatossa, ei ole näkynyt mitään ja vasta nyt viimeisin tk nlääkäri kertoi, että ei se aina näytäkkään kaikille ja passitti tähystykseen. Reissu heitetty ja lääkäri mutisi että siisnä ja siinä onko keliakiaa kun otti näytteen..
vastauksia odotellessa.. mutta olisi mukava kuulla muiltakin onko oireita minkämoisia ollut :)

8

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paleoruokavalio?

      Prosessoitu suomalainen maito, viljat, sokerit, stressi, keinomakeutusaineet, prosessoidut kasvirasvat (margariinit, kasvirasvakermat jne...) ja lisäaineet. Ne kun jättää pois, rauhoittuu elimistö aika monella.

      Viljojen ja/tai maidon karsiminen ei tietenkään ratkaise kaikkien ihmisten kaikkia mahdollisia terveysongelmia, mutta todella monella erittäin nopea ja yksinkertainen tapa parempaan hyvinvointiin, joka ei maksa mitään.


      Mutta jos ruokavalion muutos parempaan ei auta, niin VAADI ehdottomasti tutkimuksia, koska voit sairastaa jotain vakavaa sairautta, joka vaatii hoitoa ja hakeudu välittömästi hoitoon, jos sinulla on esimerkiksi näitä oireita: jatkuva oksentelu, jatkuva kipu, laihtuminen, jatkuva sairastelu, veriripuli, pitkittynyt ripuli, nielemisvaivat, ruuan takertumisen tunne tai jatkuvaa kuumetta.


      Viljat ja/tai maitotuotteet pois 2-4 viikoksi. Kokeile kumpi oireet aiheuttaa. Voi olla, että kumpikaan ei sovi. Jo 1-2 viikossa huomaa eron entiseen, jos jokin ruoka-aine ei sovi.


      Jos jopa kolmasosa suomalaisista kärsii vatsa- ja suolisto-oireista tai muista ongelmista joissa viljojen välttäminen auttaa, niin sinä voit olla niistä yksi. Lisäksi viljojen gluteeni (vehnä, ruis ja ohra), viljojen tärkkelys sekä maito tuottavat limaa ja tulehdusta elimistöön, joka pahentaa allergioita, astmaa, infektioita, lasten korvatulehduksia ja reuman oireita.
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm


      Maitotuotteet ovat monella yksi keskeisistä syistä suolisto-oireisiin, allergioihin, astmaoireisiin sekä erilaisiin iho-ongelmiin. Maitotuotteiden eliminointi helpottaa usein näitä oireita, ja moni vuosia oireista kärsinyt pääsee pysyvästi eroon sekä ongelmasta että lääkityksestä. Lisäksi maitotuotteet keräävät limaa ja ovat usein merkittävänä tekijänä kroonisissa ylähengitystieinfektioissa.
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm


      Kannattaa huomioida, että mitään koetta ei ole olemassa, joka näyttäisin yliherkkyyden viljoille ja/tai prosessoidulle suomalaiselle lehmänmaidolle.

      Näiden diagnoosi perustuu aina välttämisaltistuskokeeseen.

    • bkuhi6u

      Keliakiaan liittyy monet erlaiset neurologiset oireet. Jos ei pääse aloittamaan oikeaa ruokavaliota ajoissa, oireet voivat jäädä pysyviksi. Ongelmana on se, että ne ovat niin harvinaisia, että lääkärit eivät ole tavanneet näitä potilaita. Kun he eivät ole tavanneet, he eivät tahdo uskoa, että näitäkin ihmisiä on. Keliakia voi vammauttaa ja tehdä sinusta pysyvän invalidin. Siksi; pidä puolesi ja vaadi tutkimuksia mielummin nopeasti kuin hitaalla aikataululla.

    • 3+3

      Keliakia voi myös olla niin vähäoireinen, että sitä ei edes osta epäillä.

      Sitten vaan pimahtaa pääkopassa tai saa syövän ja kuolee siihen.

    • Henna3
    • mitenvaatii

      Miten niitä tutkimuksia vaaditaan tk:sta? Mua eivät ainakaan kuuntele, kun pyydän että tutkitaan kohta kaksi vuotta kestänyt ripuli ja huono rautavarastotilanne

      • kokeilejahämmästy

        Kokeile viljatonta, jos sua ei tutkita.

        Folaatin puute on yleistä suomalaisilla, vaikka olisi tervekkin, koska emme syö folaattipitoisia ruokia.

        Folaatti
        Itä-Suomen yliopiston tutkimusten mukaan piilevä foolaatin puute on Suomessa yleistä ja se lisää riskiä sairastua muun muassa masennukseen ja sydän- ja verisuonitauteihin. Uuden meta-analyysin mukaan foolaatti jarruttaa valtimonkovetustautia. Virallinen suositus on vähintään 400µg/vrk. Folaatin puutos voi ilmetä väsymyksenä, anemiana sekä aiheuttaa pistelyä ja puutumisen tunnetta käsissä ja jaloissa. Foolihapon puute saattaa oireilla myös ahdistuksen tunteena ja aiheuttaa hormonaallista epätasapainoa. Folaatti on tärkeä punasolujen muodostukselle ja ruoansulatuskanavan terveydelle. Sen tarve lisäänty odottavilla ja imettävillä. Hyviä folaatin lähteitä ovat tumman vihreät kasvikset, kaalit, siemenet, pähkinät, pavut, linssit, marjat, hedelmät ja maksa. Lämmitettäessä folaatti tuhoutuu herkästi, joten suosi raakaravintoa ja kuumenna kasvikset vain kevyesti.

        Erityisesti raskausaikana kaikkien kannattaisi käyttää metyylifolaattia. Solgarin metyylifolaatti (Metafolin) on helpointa löytää luontaituotekaupasta. Sitä on saatavilla 400µg ja 800µg vahvuuksina

        Folaatista apua masennukseen: Folaatin aktiivisesta muodosta, L-metyylifolaatista on merkittävää apua vaikeasta masennuksesta kärsiville potilaille, joille tavalliset masennuslääkkeet eivät tehoa. Asia selvisi Yhdysvalloissa tehdyssä tutkimuksessa.
        Tutkimukssissa on havaittu, että riittävä folaatin määrä veressä suojaa masennukselta. Folaatilla tiedetään olevan tärkeä tehtävä hermovälittäjäaineiden synteesissä.
        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23212058

        Niukka foolihapon ja B12-vitamiinin saanti lisää melankolisten masennusoireiden, kuten mielialan laskun riskiä, osoitti lääketieteen lisensiaatti Jussi Seppälän väitöstutkimus.
        http://granum.uta.fi/granum/kirjanTiedot.php?tuote_id=23122

        Foolihapon käyttö varhaisraskaudessa suojaa lasta keskushermostoputken sulkeutumishäiriöiltä.
        http://www.terveysportti.fi/xmedia/duo/duo10543.pdf

        Vihreää voimaa odottaville!
        http://kemikaalikimara.blogspot.fi/2014/03/vihreaa-voimaa-odottaville.html

        iHerbistä saa edullisesti hyvin imeytyvää folaattia:
        http://www.iherb.com/Solgar-Folate-As-Metafolin-400-mcg-100-Tablets/14274
        http://www.iherb.com/Solgar-Folate-As-Metafolin-800-mcg-100-Tablets/13961


    • mitäOudompia

      mulla oli vaikka minkälaisia neurologisia ongelmia,vatsa ei ollut ollenkaan pääsyy.. itse lopulta menin ehdottamaan keliakiaa eikä näkynyt perinteisellä kokeilla vaan sen jälkeen vasta-ainetesteillä sekä tähystyksessä täys villuskato.

    • keli_akia

      Olen ollut kuukauden gluteiinitomalla ruokavaliolla. Maitoa en ole käyttänyt moneen vuoteen, mutta juustoa kylläkin. Odottelen huomiseksi allergiatestituloksia, joissa ei kylläkään ole keliakiatestiä. Testit on otettu astmaäpäilyn takia, sekä alentuneen vastustykyvyn takia. Jatkuvasti veriarvot ovat alhalla vaikka söisi mitä.

      Nyt kuukauden kuluttua ovat kaikki niveloireet hävinneet. Ilmeisesti muun allergian lisäksi minua vaivaa myös keliakia. Seuraavaksi otatan kelakia testin, vaikka sitten yksityisellä puolella.

      Mitä muita vaivoja olette huomanneet ennen keliakiatesti tuloksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2563
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      464
    Aihe