RoadRunner 44 Asennusongelma

rr44

Olen seurannut tätä palstaa jo pitkään ja täältä tuntuu löytyvän apua ongelmaan kuin ongelmaan. Itselläni on seuraava ongelma: ostin A-linkin Roadrunner44:n, vanha Telewellin TW-EA100B ei enää toimi oikein kunnolla. Asennuksen piti olla helppo, kytket johdot ja tunnistuksen piti tapahtua automaattisesti. Minulla on Elisan ASDL-yhteys, RoadRunnerissa oletusasetuksena on Elisa ASDL. A-linkin ohjeen mukaisesti siirryin kohtaan 2 verkkoasetusten määrittämistä varten. Mutta verkkoyhteyksissä kun ei vain näy lähiverkkoyhteyttä!

Koneeni on Presario 6203EA (pari vuotta vanha), käyttiksenä Xp Home FI. Olen mielestäni kytkenyt kaikki oikein, verkkokaapelin tietokoneesta LAN-porttiin ja ASDL-kaapelin ASDL-porttiin.

Ok, en ole ihan aloittelija, mutta en mikään haka näissä tietoliikenneasioissa. Voisiko joku ystävällisesti neuvoa, mistä lähtisin etsimään vikaa? Yritin luoda yhteyttä uudelleen, mutta saan ilmoituksen, että lähiverkkoyhteys on jo olemassa. Tuli mieleeni, että pitääkö minun kenties poistaa tuo Telewell kokonaan koneelta? Kaksi palomuuriahan ei toimi samanaikaisesti yhdessä samassa koneessa, onko näiden laitteiden osalla sama homma?

Kiitos, jos joku ystävällinen sielu keksisi ratkaisun tähän ongelmaan! :)

2

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo

      Entinen laite on poistettava, sitten asentamisen pitäisi olla helppo homma.

      Itsellä myös vastaava laite.

      • rr44

        Juupa juu.. verkkokortin ohjain puuttui, sen kun hain Intelin sivuilta ja asensin, niin homma pelaa ja nyt RoadRunner on käytössä. :)

        Eli ei paljosta kiinni, itse laitteen asennus on yksinkertainen kun tuon ohjaimen asensin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7808
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      431
      2096
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      1979
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1570
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1218
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1148
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1008
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      819
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      689
    10. Sofia matkii Martinaa

      Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      668
    Aihe