Pari päivää sitten löysin kämpästäni vyöturkiskuoriaisia (tai tarkalleen yhden kuoriaisen, muutama toukkaa). Siivosin kämpän jo varsin huolellisesti, imuroin perusteellisesti, kävin läpi vaatekaapit yms. Ostin rautakaupasta BioKill- nimistä ainetta ja suihkin sitä sitten lattialistoihin sekä ilmanvaihtokanaviin. Pelkään että riesat leviävät koko pieneen yksiöön kun ovat jonkin nurkan vallanneet. Asun varsin vanhassa kerrostalossa (rakennettu 1960) pääkaupunkiseudulla. Netistä selvitin että kyseiset tuholaiset ovat ilmeisesti varsin yleisiä vanhoissa taloissa ja niistä on vaikea päästä eroon.
Onko kellään mitään vinkkejä/ kokemuksia mitä noille ällötyksille voisi tehdä? Siivota ajattelin kyllä ahkerasti ja pitää nurkkia ja kaappeja silmällä
Kokemuksia turkiskuoriaisista?
6
781
Vastaukset
- yök
Ja niin, onko kellään kokemusta punaseetristä nimenomaan vyöturkiskuoriaisten kohdalla? Koihin ilmeisesti toimii mutta mitenkä muut tekstiilituholaiset?
- Ei auta
Myrkytys taloyhtiössä. Seetrit ja muut voivat helpottaa ongelmaa, mutta ongelma on ISO, jos toukkia näkyy, joten niitä on naapureissasi ihan varmasti. Yhteyttä isännöitsijään mahdollisimman pian. Mikään muu kuin koko talon myrkytys ei auta, minkä lisäksi levität itse eteenpäin vaatteisasi ym. kuoriaisia.
- yök
Isännöitsijälle sekä vuokranantajalle lähetin kyllä asiasta viestiä. Naapureilta en oo kuoriaisista ainakaan vielä kysellyt. Aika epätoivoinen olo tässä on kun ei oo hirveesti itse mitään tehtävissä noiden karkottamiseksi. Sanoisin että tähän mennessä oon nuohonnut kaikki mahdolliset nurkat. Vaatteet oon pistänyt tiiviisti muovipusseihin. Tavaraa mulla ei hirveästi ole mutta silti on työlästä kaikkien paikkojen läpikäyminen. Noita seetripalloja ostin kun eivät kovin paljoa maksaneet. Inhottavaa kun esimerkiksi kaverit el voi oikeen yökylään jäädä etteivät nuo riesat leviäisi heille.
Onneksi en aio tässä kämpässä asua muutenkaan pitkään, maksimissaan vuoden. Onko kellään kokemusta että millaisia toimenpiteitä pitäisi tehdä etteivät kuoriaiset seuraisi muuton mukana? Ei tosiaankaan olisi kiva jos ne vielä seuraavaankin kämppään leviäisivät. Kaikki mahdolliset tekstiilit ja tavarat ajattelin kyllä ehdottomasti saunottaa(/pakastaa) ja pestä huolella.- Uudet huonekalutko
Saunottaminen ja pesu on varmasti hyvä tehdä ennen muuttoa, etteivät ötökät muuta mukana. Mutta mikä auttaa pehmustettuihin huonekaluihin ja sänkyyn?
- yök
Uudet huonekalutko kirjoitti:
Saunottaminen ja pesu on varmasti hyvä tehdä ennen muuttoa, etteivät ötökät muuta mukana. Mutta mikä auttaa pehmustettuihin huonekaluihin ja sänkyyn?
Totta tosiaan, sänkyä ja sohvaa on vaikea saunottaa. Jos muutto osuisi koville pakkasille niin ehkä ne voisi heittää ulos kylmään(?). Muuten pitää varmaan totutella ajatukseen, että uuteen kämppään täytyy hankkia uudet kalusteet. Kyllä osaa harmittaa nämä mokomat ötökät! :(
- 7+7
Taitavat olla aika yleisiä asuntojen kutsumattomia vieraita. :(
http://sisatilojentuholaiset.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741