Tämä on nyt vähän tyhmä kysymys, mutta rohkenen kysyä kuitenkin... Minulla on muutamia tuttavaperheitä, jotka ovat lestadiolaisia. Tuntemissani perheissä äiti on ollut vuosikausia kotona lasten kanssa ja isä käy töissä.Kaikilla heillä on itse rakennettu omakotitalo, mikä sinänsä ei ole ihmeellistä, sillä tarvitseehan iso perhe tilaa. Kuitenkin yksi asia ihmetyttää: mistä rahat rakentamiseen? Varmaankin lainarahalla, kuten yleensä tapana on, mutta kuinka yhden ihmisen tuloilla voi saada niin paljon lainaa? Jos joku omakotitalon rakentanut voisi ystävällisesti (ja mielellään asiallisesti) vastata. Kun en oikein tuttaviltani kehtaa kysyä...
Talon rakentamisesta
Jonna
101690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ainakin vanhoillislestadiolaiset perustavat usein (mutta ei tietenkään aina) perheen aikaisemmin kuin ikätoverinsa. Perheen mukana tulee vastuu. Taloudellinen vastuu omasta ja muiden elämästä tulee siis vastaan melko nuorena. Melko tyypillisesti kolmekymppinen lestadiolaispariskunta on jo taloudellisestikin aika vakaalla pohjalla, siinä vaiheessa kun ei-lestadiolaiset ikätoverit vasta harkitsevat aikuistumista.
Lainaa saa pankista, kun on näyttää työ- ja taloudellista historiaa ja hyvin hoidettuja raha-asioita useammalta vuodelta. Suuri uhrauksia tämä silti vaatii. Kyllä sen talon rakentamiseen on laitettu useammankin vuoden vapaa-ajat. Parikin vuotta on eletty niin, ettei (tyypillisesti) isä ole paljon lapsiaan nähnyt. Lainan maksussa on suurimmalla osalla myöskin täysi työ. Eivät taida nuo tuttavaperheesi paljon ulkomailla reissata laskettelemassa?
Lopuksi vielä yksi huomio: verrataanpa kahta "erilaista" perhettä:
- kaksi keskituloista vanhempaa töissä ja 3-10 lasta kunnallisessa päivähoidossa ja/tai esimerkiksi iltapäivähoidossa
- yksi keskituloinen vanhempi töissä, toinen kotona esim. kotihoidontuella 3-10 lapsen kanssa
Yllätyt, kun lasket todelliset nettotulojen erot. Ei ole itsestäänselvää, että kummankin vanhemman kannattaa käydä töissä, jos lapsia on enemmän kuin 1,7. Keskituloisella tuossa yllä tarkoitan sellaista tulotasoa, jossa (kahdella kerrottuna, jos työssä käyviä on kaksi) hoitomaksut alkavat jo "purra".
Kela syytää asumistukia avokätisesti, kun rakentaa omakotitalon lainarahalla. Asumiseen ja korkoihin saa tukea kivasti. HYVÄ !!!!
Asumistukea saa vuokralla asumisesta. Yleensä ei omistusasunnosta. Me ei ainakaan olla saatu koskaan asumistukea. Vaikka on iso perhe ja ainoastaan yksi tulonsaaja. Samoin laajasti ystäväpiirissä.
Eipä taida omistusasujat saada asumistukea kuin poikkeustapauksissa. Asuntolainojen korkojen verovähennys on paljon tärkeämpi asia isoille perheille.
Ei tarvi epäillä ! www.kela.fi
Kokeilin kelan laskurilla ja ei pennin hyrrää meille tippuis omistusasuntoon. Vaikka iso perhe on ja toinen vaan töissä.
Me ei saada vuokra-asuntoonkaan vaikka toinen vaan töissä. Että turhaan on Eliza kateellinen.Taitaa itse saada asumistukea kun kuvittelee että kaikki muutkin saa.Omat tuet kertoo kymmenellä ja kuvittelee loput.
Minä en ole kateellinen ! Kannatan asumistuen maksamista ! Miesten reaalipalkat on Suomessa niin pienet, että ilman sosiaalisia tulonsiirtoja on perheellä vaikeaa.
Tiedän lapsiperheitä, jotka saa asumistukea omaan omakotitaloon.
Niin pienperheillä jotka eivät ole tunnustavia kristittyjä, menee todella paljon rahaa vapaa-aikaan urheiluun huvituksiin kampauksiin kauniisiin vaatteisiin ja myös iloliemiin.
Esimerkiksi minun hengellisessä kodissani on sellainen tilanne, että valtaosa nuoremmasta siis v.-50 jälkeen syntyneistä jäsenistöstä on akateemisesti koulutettuja ja vain harvat ovat työläisiä. On paljon myös yrittäjiä ja sen sellaista.
Heilläon ollut selkeä päämäärä tulevasta isosta perheestä ja ovat kouluttaneet itsensä hyviin ammatteihin.
asumistukea saa myös omistusasuntoon ja esim sossusta saa tarpeen mukaan mutta siellä huomioidaan vain lainan korot ei siis itse lyhennystä!eikä tossa muuten ole mitään ihmeellistä eli jos nuukasti elelee ja pitkät lainat niin eiköhän ne lyhennykset pysty hoitamaan!suurin ero valtaväestöön tulee varmaan juuri biletyksestä,siihen kun helposti menee kuukausilyhennyksen verran rahaa..