Toriparkkiin ei veronmaksajien rahoja?

Turkulainen-lehdestä:

Eeva-Johanna Eloranta (sd.):

– Minä todella toivon, että toriparkki toteutuu, sillä valtuuston demokraattinen enemmistö on päättänyt asiasta jo monta kertaa. Tämmöinen jatkuva vääntäminen on demokratian halveksuntaa. En ollenkaan ymmärrä, miksi kukaan haluaa Turun keskustan kehittämistä vastustaa. Jos elinkeinoelämä haluaa investoida toriparkkiin ja keskustan kehittämiseen, en näe syytä miksi meidän pitäisi sitä vastustaa. Päinvastoin tarvitsemme lisää investointeja, koska ne tarkoittavat samalla lisää työpaikkoja ihmisille. Varsinkin kun veronmaksajien rahoja ei hankkeeseen olla euron euroa laittamassa.
789
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sopii epäillä tuota Elorannan kommenttia.Olli Manni näyttää nimittäin kannattavan toriparkkia.

Äänestä

Vaikka se toriparkki ihan ilmaiseksi valmistuisi, kuka maksaa sen parkkeeraamisen, ja paljonko se on/tunti.

Me kauppakeskuksissa asioimaan tottuneet EMME tule keskustaan ostoksille!

Edelleen ajamme Myllyyn sekä Skanssiin. Auton pysäköimme ilman lippuautomaattia oleviin halleihin. Voimme suorittaa ostokset monissa liikkeissä, käydä syömässä tai kahvilassa.
Ostokset autoon ja kotiin. Se on siinä.

Kallis kokemus keskustan liikkeissä ja ruokapaikassa paljon kävelyä. Kaksi perhettä, kaksi autoa. Pysäköintimaksut 15 euroa/auto!!!

Ei ikinä enää!

Äänestä

Jos valtuusto päättää, että toriparkin vasta lainvoiman saanutta kaavaa nyt aletaan muuttaa, se se vasta kalliiksi veronmaksajille tuleekin! Uuden asemakaavan valmistelu kestänee ilman valituskierroksiakin monta vuotta, vaatii kymmenien ja taas kymmenien asiantuntijioiden työpanoksen vaikutusarvioine ja lausuntokierroksineen kaikkineen. Eikö yli kolmekymmentä vuotta torin perusparantamisen eestaas riepoteltua valmistelua jo olisi riittänyt?

Entä onko mietitty joutuuko veronmaksaja vielä rakennusoikeuden menetyksestä korvausvelvolliseksi? Ainakin sen arvo häipyy kuin tuhka tuuleen - tuntuu sekin veronmaksajan kukkarossa?

Ikävin seuraus valtuuston kaavoituspäätöksestä on se, että koko torin alue menee rakennuskieltoon kunnes taas uusi kaava opn saanut lainvoiman. Tänä aikana kaikkinainen torin, sen rakenteiden, inrfan ja rakennusten peruskorjaus on mahdotonta. Tiesikö yksikään uudelleen kaavoitusta vaatinut tätä?

Äänestä

Mäenpää vetää, minä istun pulkassa, kello on kaksitoista, Turussa kaikki hyvin.!

Äänestä

Eeva-Johanna Elorannalla on asiallinen kommentti!

Toriparkin tarkoitus on saada autot maan alle torilta ja sitä ympäröiviltä kaduilta.
Jos laitamme ajokiellon esim. Kauppiaskadulle ja ortodoksikirkon kohdalla olevalle vinoparkille ilman toriparkkia, on se varma keino tyhjentää asiakkaat keskustan liikkeistä. Keskusta-alue näivettyy ilman toriparkkia!
Toriparkin tarkoitus on mahdollistaa kävelykatu jatkumaan Yliopistonkadulta Kauppiaskadulle ja siitä Kirjastosillalle. Toriparkin vastustajat vastustavat siis tätä kehitystä.

Äänestä
  • Mitä enää viivyttelette. Lapiot käteen ja töihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1+9 kirjoitti:

Turkulainen-lehdestä:

Eeva-Johanna Eloranta (sd.):

– Minä todella toivon, että toriparkki toteutuu, sillä valtuuston demokraattinen enemmistö on päättänyt asiasta jo monta kertaa. Tämmöinen jatkuva vääntäminen on demokratian halveksuntaa. En ollenkaan ymmärrä, miksi kukaan haluaa Turun keskustan kehittämistä vastustaa. Jos elinkeinoelämä haluaa investoida toriparkkiin ja keskustan kehittämiseen, en näe syytä miksi meidän pitäisi sitä vastustaa. Päinvastoin tarvitsemme lisää investointeja, koska ne tarkoittavat samalla lisää työpaikkoja ihmisille. Varsinkin kun veronmaksajien rahoja ei hankkeeseen olla euron euroa laittamassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu