B-hepatiitti rokotus

Kuutamolla

Rokotteista Meksikon matkaajan viestissä puheenolleen..

-Onko joku teistä saanut ennen MS:ää B-hepatiitti-rokotuksen?
Mä sain Twinrix Adult -rokotteen (A & B -hepatiittirokotus) 1/2v. ennen näköhermon tulehdusta, ja yhteensä 1,5v. ennen MS-taudin puhkeamista.
Netistä löysin ko. rokotuksen erittäin harvinaisina haittavaikutuksina optikusneuriitin ja MS-taudin.
Alttius sairastua mulla oli kai geeneissä.

Mietin vain, että oliko rokotuksella ja mun taudin puhkeamisella yhteys -vai vain sattumaa..
Vaikka, en kyllä olisi rokotuksta jättänyt väliin, jos olisin kaikki haittavaikutukset tiennyt. Todennäköisyys saada rokotuksen harvinainen haittavaikutus on kuitenkin hyvin pieni.


Vakaasti uskon, että MS-tauti saadaan lähitulevaisuudessa aisoihin. Ehkä pysäytettyä, tai vielä parempi -korjattua jo aiheutuneet vahingot. Lääketiede menee nykyään niin kovaa vauhtia eteenpäin -ja nyt kantasolu tutkimus käy kuumana. Tiedä vielä mitä kaikkea samalla rytinällä saadaan setvittyä. :)
-Kyllä tästä vielä selvitään! Siihen asti täytyy vain jatkaa normaalia elämää ja pitää itsestä oikein hyvää huolta :)
Hyvää syksyn jatkoa kaikille!

5

1784

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sarah

      heippa,
      onko sinulla ollut useampia akuuttikohtauksia?
      on olemassa myös harvinainen neurologinen sairaus adem jonka oirehdinta on hyvin samanlainen kuin ms:ssä.. tulee usein rokotuksen tai pahan infektion jälkeen...
      voit käydä lukaisemassa ms-liiton sivuilla
      (www.ms-liitto.fi)

      • Kuutamolla

        Hui, kun säikähdin ajatustasi. Juuri olen totutellut MS:ään. Lääkärilleni en olekaan edes vielä maininnut rokotuksistani -se tuli vasta mieleeni muutama vko sitten.

        Mulla on ollut yht. 3 pahenemisvaihetta: Ensimmäisen, näköhermontulehduksen, aikana ei MS:stä ollut vielä muuta näyttöä. Pitkään jatkuneen stressin katkaisi raju pahemenisvaihe jolloin MS diagnosoitiin ja viimeisin oli jalkojen puutuminen polviin asti.

        Kävin lukemassa ADEM:sta MS-liiton sivuilta, eikä oireet kuullostaneet tutuilta, mutta kysyn siitä hoitsultani/lääkäriltäni seuraavan kerran tavatessamme. Kiitos ajatuksesta.


    • Minni-77

      Mun oireet (säryt, tuntohäiriöt, pistelyt ym.) alkoi noin kolmen viikon kuluttua hepatiittirokotteen (Havrix) ottamisen jälkeen. Heti rokotteen saamisen jälkeen sairastin myös flunssan, joten jompi kumpi saattaa olla oireiden laukaisijana. Lopullista diagnoosia odottelen.

    • susan75

      Olen saannut myös A ja B hepatiitti rokotuksen työni puolesta. Sairastan ms tautia enkä minä ainakaan reagoinnut mitenkään rokotuksesta. Kyseessä voi olla että missä tilanteessa MS tauti on juuri silloin kuin rokkotus annetaan. Kysyin vielä enen rokotusta neurologiltani voinko ottaa sen koska se oli minulle pakollinen hän sanoi että siihen ei ole mitään estettä.

    • virallistatietoa

      http://www.rokotusinfo.fi/rokotteet/hep_html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      196
      6313
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      242
      4243
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3535
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      51
      3357
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      85
      3301
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2846
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      74
      2412
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2367
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2326
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1917
    Aihe