B-hepatiitti rokotus

Kuutamolla

Rokotteista Meksikon matkaajan viestissä puheenolleen..

-Onko joku teistä saanut ennen MS:ää B-hepatiitti-rokotuksen?
Mä sain Twinrix Adult -rokotteen (A & B -hepatiittirokotus) 1/2v. ennen näköhermon tulehdusta, ja yhteensä 1,5v. ennen MS-taudin puhkeamista.
Netistä löysin ko. rokotuksen erittäin harvinaisina haittavaikutuksina optikusneuriitin ja MS-taudin.
Alttius sairastua mulla oli kai geeneissä.

Mietin vain, että oliko rokotuksella ja mun taudin puhkeamisella yhteys -vai vain sattumaa..
Vaikka, en kyllä olisi rokotuksta jättänyt väliin, jos olisin kaikki haittavaikutukset tiennyt. Todennäköisyys saada rokotuksen harvinainen haittavaikutus on kuitenkin hyvin pieni.


Vakaasti uskon, että MS-tauti saadaan lähitulevaisuudessa aisoihin. Ehkä pysäytettyä, tai vielä parempi -korjattua jo aiheutuneet vahingot. Lääketiede menee nykyään niin kovaa vauhtia eteenpäin -ja nyt kantasolu tutkimus käy kuumana. Tiedä vielä mitä kaikkea samalla rytinällä saadaan setvittyä. :)
-Kyllä tästä vielä selvitään! Siihen asti täytyy vain jatkaa normaalia elämää ja pitää itsestä oikein hyvää huolta :)
Hyvää syksyn jatkoa kaikille!

5

1742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sarah

      heippa,
      onko sinulla ollut useampia akuuttikohtauksia?
      on olemassa myös harvinainen neurologinen sairaus adem jonka oirehdinta on hyvin samanlainen kuin ms:ssä.. tulee usein rokotuksen tai pahan infektion jälkeen...
      voit käydä lukaisemassa ms-liiton sivuilla
      (www.ms-liitto.fi)

      • Kuutamolla

        Hui, kun säikähdin ajatustasi. Juuri olen totutellut MS:ään. Lääkärilleni en olekaan edes vielä maininnut rokotuksistani -se tuli vasta mieleeni muutama vko sitten.

        Mulla on ollut yht. 3 pahenemisvaihetta: Ensimmäisen, näköhermontulehduksen, aikana ei MS:stä ollut vielä muuta näyttöä. Pitkään jatkuneen stressin katkaisi raju pahemenisvaihe jolloin MS diagnosoitiin ja viimeisin oli jalkojen puutuminen polviin asti.

        Kävin lukemassa ADEM:sta MS-liiton sivuilta, eikä oireet kuullostaneet tutuilta, mutta kysyn siitä hoitsultani/lääkäriltäni seuraavan kerran tavatessamme. Kiitos ajatuksesta.


    • Minni-77

      Mun oireet (säryt, tuntohäiriöt, pistelyt ym.) alkoi noin kolmen viikon kuluttua hepatiittirokotteen (Havrix) ottamisen jälkeen. Heti rokotteen saamisen jälkeen sairastin myös flunssan, joten jompi kumpi saattaa olla oireiden laukaisijana. Lopullista diagnoosia odottelen.

    • susan75

      Olen saannut myös A ja B hepatiitti rokotuksen työni puolesta. Sairastan ms tautia enkä minä ainakaan reagoinnut mitenkään rokotuksesta. Kyseessä voi olla että missä tilanteessa MS tauti on juuri silloin kuin rokkotus annetaan. Kysyin vielä enen rokotusta neurologiltani voinko ottaa sen koska se oli minulle pakollinen hän sanoi että siihen ei ole mitään estettä.

    • virallistatietoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4896
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3476
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      7
      2709
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      37
      1752
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1680
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe