Pieni tontti,tilapöinen rakennus vinkkejä??

pieni tontti...

Moikka.
Oisiko täältä saanut apuja vinkkejä.
Ongelmani on seuraavanlainen, Oon kovasti etsinyt pientä varastoa,tilaa mutta vuokrat on täällä uudellamaalla mielestäni aika kovat ainakin pitkässä juoksussa, ni tarvian paikan kaikenlaisille työkaluille jne... ( ei kovin arvokkaita mutta lukittu tila kuitenkin pitää olla)

Ni aattelin jos löydän pienen tontin. niitä vähän myynnissä mut saa alle 6000e keskiarvo ja sinne ostan parakin jossa säilyttäs työkalut ja tarvikkeet.



Laskeskelin näin vuokraaminen maksaa 10m2 varasto 120eKK vuodessa 1440e. ni noin arvio 4 vuodessa metsätila oisi maksanu takaisin ja oisi oma. Tokihan jos tontin ostaa tulee muita kuluja.

Mutta vinkkejä kaipailisin voisiko tollanen onnistua että ostas tontin.
Eikö omalle maalle saa rakentaa mitä vaan? parakki voi olla myös siirrettävä.

1

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sille parakille pitäisi lisäksi voida kulkea, eli tarvitset tien. Tien rakennuttaminen ei ole kovinkaan halpaa. Lisäksi tietenkin päälle polttoainekulut ja menetetty työaika (jolla on aika paljon rahallista arvoa), niin onko idea sitten oikeasti kannattava?

      Kunhan ostamasi kiinteistö on maa- ja metsätalousalueella, niin saat kyllä ihan luvallisesti rakentaa talousrakennuksia. Jos joku paikallinen maanviljelijä suostuu myymään sinulle vaikka 100 m2 maata olemassa olevan tien vierestä, niin sen arvo on korkeintaan 1.000 € lohkomiskulut (vajaat 900 €) pyykityskulut. Silloin ideasi saattaisi taloudellisessa mielessä toimia, tosin harva maanomistaja jaksaa niin pienestä rahasta vaivautua tuohon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      613
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe