Toissapäivänä ja eilen se taas nähtiin. Pääministeri, keskustapuolueen puheenjohtaja ja kuntavaltuustoehdokas Matti Vanhanen, johon jalkasairaus iski niin pahasti, että joutui olemaan sairaslomalla juuri ne kaksi päivää, jotka oli televisiossa varattu puolueiden puheenjohtajille vaalikeskustelua varten, pystyi kyllä toissapäivänä rasittamaan jalkaansa kävelemällä ja seisoskelemalla pitkään Helsingin kaduilla. Mutta vaalikeskustelujen istumatyö ei sopinut, vaikka näissä asioissa oma tahto menee aina lääkärintodistusten edelle.
Eilen hän näki suorastaan kauhistuttavana sossujen ja kokoomuksen suhteen. Kun Lipponen vääristeli kokoomuksen politiikkaa, näki Vanhanen kuinka sossut ja kokoomus riitelevät niin, että heidän välisestä kuntayhteistyöstään ei voi tulla mitään. Tämän vuoksi juuri nyt tarvitaan keskustaa. Voi tätä aatteetonta Vanhasen ja kepun populismia. Kepulla ei ole mitään linjaa. Pyörii vain siinä keskustassa kuin puolukka pi...ssa. Minusta kepun politiikka on epäeettistä ja moraalitonta.
Eilen hän näki suorastaan kauhistuttavana sossujen ja kokoomuksen suhteen. Kun Lipponen vääristeli kokoomuksen politiikkaa, näki Vanhanen kuinka sossut ja kokoomus riitelevät niin, että heidän välisestä kuntayhteistyöstään ei voi tulla mitään. Tämän vuoksi juuri nyt tarvitaan keskustaa. Voi tätä aatteetonta Vanhasen ja kepun populismia. Kepulla ei ole mitään linjaa. Pyörii vain siinä keskustassa kuin puolukka pi...ssa. Minusta kepun politiikka on epäeettistä ja moraalitonta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Keskusta tulee näissä vaaleissa kärsimään vaalitappion kymmenissä kunnissa.
Yhdessä riitaisessa kunnassa keput pelkäävät jopa viiden paikan menetystä.
Sinänsä oikein. Jos henkilökohtainen ajojahti nähdään tärkeämmäksi kuin järkevä asioiden hoito, niin silloin tuleekin rankaista.
Ai kun Lipponen kiusaa Kataista niin syy on keskustan? En yhtään ihmettele vaikka kokkareilla menee huonosti.
Keskusta yrittää puliveivata itselleen ansiotonta arvonnousua vasmmiston ja oikeiston välisellä aate-erolla nimeämällä molemmat osapuolet riitapukareiksi. Kun riitapukareiksi nimeäminen on suoritettu, tulee ihana keskusta kuin hyvä haltija, joka poistaa huolet ja murheet. Keskusta ei aja omaa linjaansa, koska sitä ei ole. Keskusta vain pyörii poliittisen kentän keskustassa. Sen vuoksi on perustellusti syntynyt sanonta: kepu pettää aina.
Minusta keskustan politiikka on epäeettistä ja moraalitonta.
Se on niin teinimäistä, kun kokkarit yrittää hakea syyllistä Kataisen mokaan muualta kuin Kataisesta.
Katainen mokasi. Jo se mainitsemasi arvonnousu tulee siitä, niin kiitos vaan. Teillä näyttää sitten olevan varaa mokiinkin. Turha siihen on kuitenkaan hakea syyllisiä ohjelman toimittajista tai perussuomalaisistakaan.
Kataista uunotettiin ja huomsi sen sitten vasta seuraavana päivänä. Niin välillä käy - joillekin.
Voisit kyllä kertoa mistä on kysymys. Se on asiallisen keskustelun perusedellytys.
Jos jatkossa vastauksesi on yhtä epämääräinen, en vastaa. Saat siis pitää viimeisen sanan - kai se on sinulle jonkinlaista korviketta - sinusta tuntuu, että "et ole menettänyt kasvojasi".
Kysy vaikka Kataiselta jos auttais.
Matti Vanhanen ei pystynyt olemaan vaalikeskusteluissa mukana?
Eikö Keskustalla olisi ollut varaa siihen?
Vaalien alla puolueiden puheenjohtajille järjestettävät keskustelutilaisuudet ovat niin puoluedemokratian kuin kansandemokratian kannalta merkitykselliset. Tämän vuoksi kaikkia kansalaisia tulisi harmittaa, jos jonkun tai joidenkin puolueiden puheenjohtajat eivät pääse osallistumaan näihin keskusteluihin. Poisjäännille pitää olla todella uskottavan pätevä syy - muutoin demokratia rankaisee.
'Poisjäännille pitää olla todella uskottavan pätevä syy '
Mikä se uskottava syy voisi olla ? Kuollutko?
Kuten hyvin tiedät on jonkin asian uskottavana pitäminen aina jokaisen kansalaisen omassa harkinnassa. Mutta se uskallan sanoa, että jos henkilö on kuollut, niin se on kyllä kaikkien mielestä ylivoimainen este saapua keskustelemaan.
Onko kokoomuksessa todella noin ? Että ei löydy ketään Kataisen tilalle, joka pystyis hoitamaan hommia.
Kyllä sinä varsin hyvin tiedät kuinka demokratia toimii - tehtävään suostumuksensa kautta valitut ovat velvoitettuja hoitamaan tehtävänsä. Ylivoimaisen esteen sattuessa hommia hoitaa varahenkilöt. Puoluevalintoja tekevät kansalaiset taas saavat päättää oman vapaan harkintansa mukaan mitä pitävät uskottavana.
Jatkossa en vastaa enää tällaisiin minusta kiusaamismielessä tehtyihin kysymyksiin.
vaaliväittelyssä mukana joko sinä tai joku muu kirjoittanut siellä se kerää säälipisteitä kun sairas osallistuu tv-keskusteluun.
siitä vääristelystä:
http://www.kuntalehti.fi/uploaded/template/asp/kl_perustyyli_0.asp?version=39175&category=17