180 litrasen kalasto

anni

moi!
oon aatellu hankkia tommosen 180-litrasen akvaarion..ja mietin sinne nyt kalastoa..
mahtuisiko?

9 intiaanisulkaa
15 neontetraa
6 nuolitäplämonnia
haaremi jotain kääpiörihmakalaa tai ahventa..mitä?
mahtuisko pohjalle vielä vaikka 6 täplämonnista

haluiaisin siis aika näyttävän kalaston akvaani mutta kuitenkin semmoisen että ne viihtyisivät keskenään..

saa ehdotella jotain ihan muutakin..tarviisin apua tässä asiassa, että kalasto kerrankin onnistuisi..

3

358

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bettaristic

      Jos päädyt ottamaan jotain kääpiöahvenia, niin älä ota monnisia. Monnisilla ei ole tarpeeksi älliä pysytellä poissa kääpiöahventen reviiriltä (joka 180-litraisessa voi olla koko akvaarion pohja).
      Kääpiörihmakaloja en suosittelisi, sillä ne pitävät lämpimästä vedestä kun taas täplänuolimonnit ja neontetrat haluaisivat viileämpää.

      Mun mielestä tuo kalasto on tosi hyvä, lisää siihen vain sen kääpiöahvenhaaremin (1 koiras ja 2 naarasta). Lajilla ei ole niinkään väliä, minkä otat koska koko pohja tulee olemaan niiden käytössä, eikä noissa kaloissa ole mitään sellaisia jotka erityisesti riepoisivat kääpiöahvenia.

      Tässä googlen kuvahaku kääpiöahvenista (Apistogramma)
      http://images.google.fi/images?hl=en&lr=&q=apistogramma&btnG=Search

      Yleisimmin kait akvaariokaupoissa on Apistogramma nijsseniä (Pandakääpiöahven), A. cacatuoidesta (töyhtökääpiöahven) ja A. viejitaa (punakääpiöahven). Keltakääpiöahven on kuulemma rauhallisin laji (A. borellii) näistä. Mulla on ollut palettikääpiöahvenia (A. panduro) ja ne olivat ihan raivoja.

      Fishbasesta voi vielä katsoa kunkin lajin vesiarvo tms. vaatimuksista jos google ei muuta löydä.
      http://www.fishbase.org/
      "Common names" linkkiä klikkaamalla kunkin lajin kohdalta, voit löytää myös suomenkielisen nimen lajille.

      • haksa

        Mites on sitten affenten ja neontetrojen yhteiselämä? Tuli vain juuri tossa mieleen, että neonithan oleskelee aika paljon pohjalla ja sitten vielä affenten kutuaika niin eikö tästä tule jo tappelu? Ja muutenkaan et tule sitten paljon ahventen perhe-elämää todistamaan noiden tetrojen takia :( Eli tässä yritän sanoa, että harkitse kuitenkin niitä ahvenia, kun kuitenkin halusit kalaston joka tulee toimeen keskenään ja se ahventen kutuaika on aina taysi mysteeri, mitä tapahtuu..


      • bettaristic
        haksa kirjoitti:

        Mites on sitten affenten ja neontetrojen yhteiselämä? Tuli vain juuri tossa mieleen, että neonithan oleskelee aika paljon pohjalla ja sitten vielä affenten kutuaika niin eikö tästä tule jo tappelu? Ja muutenkaan et tule sitten paljon ahventen perhe-elämää todistamaan noiden tetrojen takia :( Eli tässä yritän sanoa, että harkitse kuitenkin niitä ahvenia, kun kuitenkin halusit kalaston joka tulee toimeen keskenään ja se ahventen kutuaika on aina taysi mysteeri, mitä tapahtuu..

        Affenet ja neonit käy kyllä ihan hyvin yhteen. Kääpiöahvenet kun pari kertaa ne hätyyttää pois välittömästä läheisyydestä, niin sitten osaavat jo neonit käyttäytyä kaloiksi (monniset ei opi koskaan pysyyn poissa).
        Mulla oli silloin punapäätetroja kun oli palettikääpiöahvenet. Ei ne mitään edes yrittäneet tulla lähelle silloin kun palettikääpiöt kutivat, kuten eivät yrittäneet ollenkaan lehtikalan poikastenkaan kimppuun. Toki jos joku parvesta hairahtui ja vanhemmat eivät huomanneet, niin kyllä se äkkiä joutui sitten tetran suuhun.
        Nyt mulla on ruostekirjoahvenia ja pikkukirsikkatetroja. Samoin nekin käyttäytyvät. Ruosteet puolustaan penskojaan niin innolla, että tetroilla ei tule edes mieleenkään mennä poikasten lähelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7916
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      452
      2201
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2105
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1680
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1226
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1211
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1084
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      831
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      733
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      721
    Aihe