Todisteet rappeutumisesta

Fiksu kreationisti

Evokit yleensä kysyvät todisteita luomisesta. Annetaampa tällä kertaa todisteita rappeutumisesta, joka ovat nykyisin vallalla olevan luomisenjälkeäistä maailmaa kattavien teorioiden pohjana.

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/tiny-hamstersized-deer-born-in-southern-spain-9287620.html

Voiko joku evokki kirkkain silmin muka väittää, että yllä mainittu kauris ei olisi muka rappeutunut versio Suomessakin havaittavissa hirvieläimistä?

Tämänkaltaisia esimerkkejä evokit kuitenkin yleensä käyttävät evoluutiota puolustaakseen, vaikka tässäkin on todellisuudessa vain kyse jostain aivan muusta kuin summittaisesta kehittymisestä, eli rappeutumisesta.

Tämänkaltaista kehitystä on havaittavissa niin kissaeläimillä, koiraeläimillä, ja monilla muillakin eläimillä. Jopa elefanteista ja virtahevoista on olemassa rappeutunut miniatuuriversio.

18

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heh !

      >

      Ja siis nyt yht'äkkiä simpanssi onkin ihmisestä "rappeutunut" laji - tai jopa yhteisestä kantamuodosta "rappeutunut", koska tätä "rappeutumista" on havaittavissa koiraeläimillä, kädellisillä, kissaeläimillä (nisäkkäillä ylipäätään). Seeelvä.

      Tosin siis nytkin "todisteesi" perustuu siihen, että maanittelet ihmisiä olemaan samaa mieltä kanssasi vaikkei Sinulla tietenkään ole mitään (tieteellistä) perustetta moiselle "rappeutumiselle" vaan pelkän mutu-uskomuksen pitäisi riittää.

      • Epäjumalienkieltäjä

        Tai ihminen on rappeutunut gorillasta, koska gorilla on selvästi isompi.


      • >Ja siis nyt yht'äkkiä simpanssi onkin ihmisestä "rappeutunut" laji

        Onhan niitäkin, jotka uskovat tuohon tapaan – siis että veriruskeiden syntiensä tähden jotkut ihmissuvun haarat ovat rappeutuneet apinoiksi.


    • sopeutuma

      Voi lapsi hyvä, kun kannan pieneneminen ei ole rappeutumaa, vaan sopeutumaa. Ei evoluutio johda suureen kokoon, jos pieni koko on kyseisessä ympäristössä edullisempi.
      Opettele nyt hyvä kristitty kreationisti edes aperusteet evoluutiosta, ennen kuin nolaat itsesi kerta toisensa jälkeen.

      • Heh !

        >

        Niin, tämäpä juuri: oikeastaan mikään ei osoita mitään rappeutumista (vaikka se sellaista voisikin olla), joten pelkästään jonkun lajin pienestä koosta ei voi päätellä, että se olisi rappeutunut. Väitteestä puuttuu faktat.


      • Heh ! kirjoitti:

        >

        Niin, tämäpä juuri: oikeastaan mikään ei osoita mitään rappeutumista (vaikka se sellaista voisikin olla), joten pelkästään jonkun lajin pienestä koosta ei voi päätellä, että se olisi rappeutunut. Väitteestä puuttuu faktat.

        "Väitteestä puuttuu faktat."

        Mitä muuta me voimme odottaa tältä tyypiltä (Fiksu kreationisti) joka ei vieläkään tiedä kiertääkö Maa Aurinkoa vai Aurinko Maata.


    • "Voiko joku evokki kirkkain silmin muka väittää, että yllä mainittu kauris ei olisi muka rappeutunut versio Suomessakin havaittavissa hirvieläimistä?"

      Miten muka oikeasti noin suloinen voisi olla rappeutunut? Ja eihän esim. pienemmät kissaeläimet ole rappeutuneita versioita isoita kissaeläimistä, joten miksi sitten tämä pieni kaurislaji olisi rappeutunut versio isommista kaurislajeista?

      "Tämänkaltaisia esimerkkejä evokit kuitenkin yleensä käyttävät evoluutiota puolustaakseen, vaikka tässäkin on todellisuudessa vain kyse jostain aivan muusta kuin summittaisesta kehittymisestä, eli rappeutumisesta."

      Summittainen prosessi se "rappeutuminenkin". Ja sinänsähän evoluutio on nimenomaan vain tapahtuneita muutoksia, luonnonvalinta on se joka karsii näistä ne huonot muutokset, eli nimenomaan sen mikä on "rappeutumista" ja jättää jäljelle vain toimivat muutokset. Ja se että tuollainen pikkukauris on selvinnyt tähän päivään asti todistaa että kyseiseen lajiin johtaeet summittaiset muutoksen ovat olleet sille hyödyllisiä, täten edustaen kehitystä.

      "Tämänkaltaista kehitystä on havaittavissa niin kissaeläimillä, koiraeläimillä, ja monilla muillakin eläimillä. Jopa elefanteista ja virtahevoista on olemassa rappeutunut miniatuuriversio."

      Kerropas minulle miten sattumanvaraista rappeutumista aiheuttava prosessi vaikuttaisi vain eläimen kokoon? Sitä kun luulisi että lajille kasvaisi vaikka mitä torahampaita ja muutenkin tulisi rumemmaksi, kuten myös tulisi sairaammaksi, kärsien aina vain enemmän monista vaivoista ja sairauksista.

      Myönnän että eläinten jalostamisella saadaan aikaan melkoista rappeutumista, mutta tämähän johtuukin pitkälti siitä ettei moinen jalostaminen ole luonnollinen prosessi, ihminen ohittaa luonnonvalinnan ja antaa monien ei hyväksi olevien muutosten kehittyä.

      Mutta tuo pikkukauris ei ole ihmisen luomus, vaan luonnon tuottama olento.

      • >=3

        "Myönnän että eläinten jalostamisella saadaan aikaan melkoista rappeutumista"

        Niinpä... Kuolen aina hiukan sisältä kun näen rotan kokoisen puudelin...


    • Trolollolollo.

    • huonosti luotu

      Jumala loi ihmisen kuvakseen minkä takia kaiken muun satikaiset torakat ym. Kiusatakseen omaa kuvaansa vai

    • Epäjumalienkieltäjä

      Jos suomalaiset hirvieläimet (hirvi, metsäpeura, metsäkauris) ovat vähemmän rappeutuneita, niin miksikäs ne eivät sitten ole levinneet Jaavan sademetsiin ja syrjäyttäneet tuota pikkukaurista?


    • huoh...

      Evokit kyselevät todisteita luomisesta, niin annetaanpa todisteita jostain aivan muusta, kuin siitä luomisesta.

    • Nje ummarra aloitus. Jumala loi sjopo pikku kauris sjopoksi pikku kauriksi, harasoo nitsevoo.

    • Puolimutca

      Mee vajakki-Sepis pelaamaan vaan sitä tietskaa. Tuhlaat noilla lapsellisilla aivopieruillasi kaikkien aikaa.

    • >=3

      Jyrtsin ajatuksenkulku:

      Pieni sorkkaeläin näyttää etäisesti hirveltä ---> Se siis on rappeutunut hirvestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      61
      6531
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      209
      4971
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      54
      4466
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      95
      3733
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      73
      2921
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2737
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      107
      2556
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1907
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      254
      1791
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1629
    Aihe