Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

hiv-pelko

olen hiv-pelkoinen ja nyt haluan kysyä että voiko hiv tarttua näin:
harrastin pojan kanssa pettingiä,ei seksiä,ei edes suuseksiä.poika hyväili sormin alapäätäni.voiko esim.hiv tarttua näin?tiedän että hiv tarttuu huonosti ja olen tässä lähiaikoina menossa hiv-testiin mutta haluaisin kuulla teijän mielipiteitä..kiitos.
51766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllähän se hiv voi tarttua ihan vaan sormettamalla jos on haavoja sormissa. Mutta kuitenkin edellyttää haavaa myös toisella. Eli leviää pääasissa veren ja siemennesteen välityksellä. Varmemmin tartunnan toteaminen saadaan verikokeella vasta noin puolenvuoden päästä tartunnasta. Samalla olisi hyvä tietää onko toisella todettu kyseinen tartunta. Suojautua voi yhdynnässä kondomilla ja välttää ottamasta spermaa suuhun.

Äänestä

Olin tietämättäni sukupuolisuhteessa HIV tytön
kanssa. Odotin tuloksia 5 päivää ne oli elämäni pisimmät päivät. En käyttänyt kondomia ja olimme yhdynnässä viikottain 2-3 kertaa.
Olen HIV - ja 3 kk on uusi testi, mulla tais käydä tuuri ?

Äänestä
  • Miten voit olla tietämättäsi sukupuolisuhteessa??

    Äänestä

Ensinnäkään et taida tietää oliko vastapuolesi Hiv , mutta vaikka olisi, niin ei varmasti tartu, testeissä voit käydä mielenrauhasi takia, mutta voisin lyödä rahani likoon negatiivisuutesi puolesta.

Äänestä
  • Siis eihän se hiv oikeesti tartu normaaliyhdynnässä juurikaan. Tiedän tositarinan siitä, että miehellä todettiin aids... aids eikä hiv siis... 15 vuoden naimisissaolemisen jälkeen eikä vaimo ollut sitä saanut. Että olepa nyt vaan ihan rauhassa sen pelon kanssa. On oikeasti helpompi elää järkevästi tosiasiat mielessäpitäen, kuin tuollalailla murehtiehn kaikkea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttönen kirjoitti:

olen hiv-pelkoinen ja nyt haluan kysyä että voiko hiv tarttua näin:
harrastin pojan kanssa pettingiä,ei seksiä,ei edes suuseksiä.poika hyväili sormin alapäätäni.voiko esim.hiv tarttua näin?tiedän että hiv tarttuu huonosti ja olen tässä lähiaikoina menossa hiv-testiin mutta haluaisin kuulla teijän mielipiteitä..kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu