Jaahas, siis kaupunki yrittää saada kaiken keskikaupungin alueen pysäköinnin torin alle ja pysäköititaloihinsa ettei koko pysäköintilaitos mene nurin.
Näin sitä pitää koittaa saada tulosta vaikka väkisin aikaan !!
Näin sitä pitää koittaa saada tulosta vaikka väkisin aikaan !!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tämä jäi aloituksesta puuttumaan:
http://www.savonsanomat.fi/savo/pysakointiyhtion-pelastussuunnitelma-on-lahes-valmis/1902468
Eli pysäköinti Kuopiossa kallistuu ja osin hankaloituukin, koska piti tehdä "kasvuvaraa" omaava jättihalli.
Ei siinä mitään, jos kadunvarsille ei mahtuisi autoja, mutta kun nykyisellään mahtuu kyllä, niiden häiritsemättä ketään. Mutta pitää laskuttaa ja kieltää pysäköinti kadunvarsiinkin, jotta useampi maksaisi hallista.
Hyvin ymmärrän, että Helsingin keskustassa ei voi pysäköidä ilmaiseksi ja helpolla, kun tilaa ei vaan voi riittää kaikille. Mutta Kuopion tuppukylässä useimmiten tilaa kyllä riittäisi, mutta sitä pitää nipistää ihan kiusallaan pois.
Eli pitänee siirtyä keskustassa asioidessa käyttämään Carlsonin pysäköintitiloja. Eikös nuo ole ihan yksitysten ylläpitämiä. Minusta ollaan jo varsin pahasti laittomuuksissa, kun kaupunki rakentaa kalliita (velkaisia) pysäköintilaitoksia ja sen jälkeen alkaa toimiin millä kaikki pakotetaan noiden asiakkaiksi. Kohta sitten ihmetellään miksi perheet ei autoillaan tule uudistettuun, tyhjyyttään loistavaan keskustaan vaan menevät eteläpuolen kauppakeskuksiin.
Aapeli, Minna, Carlson, Sokos, Anttila. Onhan noita ilmaisia pysäköintipaikkoja torin ympärillä useampi. Pitäköön kaupunki tunkkinsa.
Ja kuka lie suunnitellut tuon torinaluspysäköinnin. Saa pyöriä kuin se siellä, että pääsee ulos. Yksisuuntaiset kaistat ja etelän suuntaan pääsee vain pohjimmaisesta kerroksesta. Susi jo syntyessään.
Miten käy Savon?
Onneksi vaikkapa Tori Paroninkin kovasti kehuma "eurooppalaismallinen" kävelykeskusta takaa sen ettei torin alla ole autoista ruuhkaa !
Eipä ihme että kaupunki rahapulassaan yrittää saada rahat pois niin autonkäyttäjiltä kuin tonttien omistajilta jne...
http://www.savonsanomat.fi/savo/kuopio-talouden-talvisodassa/1904835
Kuopion keskusta-alueelle ei mahdu pysäköimään yhtään enempää katujen varsiin. Nykyisiäkin pysäköintiruutuja pitää poistaa.
On vittumaista pujotella pysäköityjen autojen välissä, jotka peittävät puolet ajokaistasta.
kaksisuuntaistaminen molemminpuoliset pysäköintiruudut vilkas liikenne tekee ajamisesta hankalaa.
Miksi sinne keskustaan pitää mennä? Kalleimmat kaupat ja putiikit. Prisma-Maxi-Levänen alueelta löytyy kaikki mitä normi ihminen tarvii ja edullisemmin kuin keskustan "eliittiputiikeista". Parkit ilmaisia, helppo mennä ja tulla. Kävelköön se eliitti omassa keskustassaan, toria ihaillen.
"Miksi sinne keskustaan pitää mennä?"
Päivittäistavarat varmasti löytää liitosalueilta ja Kuopion parhaat ruokakaupat ovat marketteja Lidlejä. Kaikkea ei ostoksia voi kutenkaan suorittaa keskustan ulkopuolella:
1. Erikoisliikkeet ovat keskustassa; kilpiliike, kehysliike, levu- ja elokuvaliike ym.
2. Parhaat erikoistavarat kuten TagHeuer -kellot löytää keskustasta samoin varaosat ja korjaustyön erikoistavaroille.
3. Muotiliikkeet nuorisolle ja liike-elämän väelle.
4. Elokuvateatterit ovat keskustassa.
Itse käytän ostoksiin eniten Päivärannan Citymarketia - ei löydy keskustasta isompaa ruokakauppaa. Kaikki erikoisliikkeet muuten eivät ole keskustassa vaan Päivärannassa on aasialaisiin ruokiin erikoistunut liike Metsäkummuntien vanhassa Siwassa.
Tuo kapeiden katujen kaksisuuntaiseksi muuttaminen oli typeryyden huippu varsinkin jos tulee luminen talvi ja lumia kasaillaan katujen varsiin. Yksisuuntaisilla kaduillla ei kasojen väistely viereiselle kaistalle ole suurikaan murhe mut kaksisuuntaisilla se ei olekaan niin helppoa!!
Kaupunki pakottaa autoilijat pysäköimään halleihin. Pysäköintimahdollisuuksia kadunvarsilla vähennetään. Ilmaispysäköintiä taitaa nykyisin olla vain Aapelin hallissa ja sielläkin vain osittain.
Pysäköinti OY:lle kasataan kaikki kaupungin parkkihallit, kaupunki ottaa velat vastattavakseen ja mahdolliset tulot piiloveroina. Myöhemmin, kun Pysäköinti Oy on saatu reilusti kannattavaksi, se myydään eteenpäin.
Kaupunki käyttää päätäntävaltaansa hyväkseen ja pakottaa autoilijat maksamaan tehdyt (virhe)investoinnit. Näin tämä käy Kuopiossa.
Neuvon ottamaan mallia Varkauden persu valtuutetuista kuinka kipeät asiat ruoditaan julkisesti ja youtube tallenteina.
https://www.youtube.com/watch?v=M321ebdG0sY
Kyllä näillä eräillä kuten ylläolevalla näkemyksessä löytyy muttei kirjoitustaidossa, liekö työväenopistokin jäänyt käymättä!
Surkea yritys tuo autolijoiden kuppaaminen mutta tämä uutinen on miljoona kertaa surkeampi:
http://www.savonsanomat.fi/savo/kuopion-saastot-uhkaavat-vuodepaikkoja/1906312
Miten alas Kuopio on mennyt???