Mato matkamies maan

Soturi.....

Mies käytti lasta lestadiolaisuuden turvin hyväkseen 11 vuotta

Perjantai 26.9.2014 klo 08.57 (päivitetty klo 09.08)

Päiväkotiyrityksen omistanut mies käytti uskontonsa turvin tyttölasta hyväkseen peräti 11 vuotta.

Espoon käräjäoikeus on tuominnut 56-vuotiaan miehen kolmen vuoden vankeuteen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Hyväksikäyttö tapahtui vuosien 1988-1999 välillä. Teot sisälsivät muun muassa koskettelua ja itsetyydytystä.

Miehen lähipiiriin kuulunut tyttö oli tekoaikaan 4-14-vuotias.

Oikeuden mukaan miehen teko oli julma ja lapsin erityisen puolustuskyvytön. Mies käytti hyväkseen lestadiolaisuuteen liittyvää anteeksiantoa. Hyväksikäyttöjen jälkeen mies pyysi lapselta anteeksi. Tytöllä ei lestadiolaisen uskonkäsityksen mukaan ollut mahdollisuutta kertoa kenellekään asiasta, koska anteeksiannetusta synnistä ei saanut enää puhua, oikeus toteaa.

Mies oli myös uhannut uhriaan "suurilla elämänmuutoksilla", jos tämä kertoo asiasta.

- Vastaaja on siirtänyt syyllisyyden lapsen kannettavaksi ja hän on rikoksellaan aiheuttanut lapsen elämän särkymisen, käräjäoikeus kirjoittaa julkisessa selosteessa.

Vankeuden lisäksi mies joutuu maksamaan uhrilleen 41 140 euroa korvauksia korkoineen. Summa pitää sisällään 20 000 euron kärsimyskorvauksen ja 8 640 euroa terapiakustannuksia. Lisäksi mies joutuu maksamaan sekä omat että uhrin oikeudenkäyntikulut ja todistelukustannukset, yhteensä 10 350 euroa.

Tekoaikaan voimassa oli vielä rikosnimike törkeä lapseen kohdistuva haureus, jonka tunnusmerkit miehen teko täytti. Koska vuoden 1999 alussa tuli voimaan uusi, lievempään lopputulokseen johtava pykälä, oikeus joutui rikoslain mukaan käyttämään sitä tuomiossaan.

Rikos ei käräjäoikeuden mukaan liittynyt miehen osin omistavan päiväkotiyrityksen toimintaan. Rikosepäilyn paljastuttua vuonna 2011, kaupunki sulki pikapäätöksellä molemman miehen yrityksen omistamat päiväkodit.

Iltalehti ei kerro tuomitun nimeä uhrin suojelemiseksi.

1

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inhottavaa

      Elinkautinen olisi ollut parempi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe