The Equalizer - Oikeuden Puolustaja (2014)

Veteranfan

Antoine Fugua on tehnyt luultavasti uran parhaan toimintaelokuvansa?
Denzel Washingtonin tähdittämä,jossa oman käden oikeuden ottava rautakaupan työntekijä Bob Mckay käy Venäjän mafian kimppuun.

Sinänsä simppeli toimintaelokuva ei eroa muista samanluokan tekeleistä,koska niitä on nähty jo paljon.
Mutta ohjaaja Fugua osaa tehdä kuluneesta aiheesta varsin adrenaliinipitoisen trillerin,testosteroni kasvaa loppua kohden siihen malliin ettei sellaista ole nähty valkokankaalla vähään aikaan missään.

Tuoretta toimintaelokuvaa on nykyään vaikea työstää.
Equalizer yllättää mielestäni kuvan,äänen ja musiikin mestarillisena yhdistelmänä, joka saa kylmiäväreitä aikaan,vaikkei elokuvassa ei pahemmin rymistellä isolla volyymillä,onnistuu elokuva pitämään jännitettä yllä lähes loppuun asti.

Denzel Washington on hyvä pökkelö roolissaan,elokuvan kuluessa päähahmon taustat ja luonne paljastuvat väkivaltaiseksi äityvässä elokuvassa antisankarin hahmoksi.

Elokuva on moraliteetti väkivallalla väkivaltaa vastaan,oikeastaan päähahmo Bob ei ole sen parempi ihminen kuin vastustajansa,mutta Bob huomaa vääryyden tuomat haittatekijät asuinympäristössään.
Marton Csokas on mainio mafiapomo roolissaan.

Vuoden parhaita toimntaelokuvia,piste!

TÄHTIĤ¤¤¤

2

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfghjklöä

      Samaa mieltä
      paitsi tähtiä antaisin 5 mikäli se on maksimimäärä

    • Veteranfan

      Pieni korjaus pääkirjoituksiini:

      Ohjaaja Antoine Fuqua kirjoitetaan sukunimi Q kirjaimella,eikä G kirjaimella!

      Elokuva perustuu TV-sarjaan Kutsukaa McCall,eikä McKay,kuten viheellisesti olin kirjoittanut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      165
      8416
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      448
      7560
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3864
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      156
      3629
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3044
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2745
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      42
      2046
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2036
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1681
    Aihe