The Equalizer - Oikeuden Puolustaja (2014)

Veteranfan

Antoine Fugua on tehnyt luultavasti uran parhaan toimintaelokuvansa?
Denzel Washingtonin tähdittämä,jossa oman käden oikeuden ottava rautakaupan työntekijä Bob Mckay käy Venäjän mafian kimppuun.

Sinänsä simppeli toimintaelokuva ei eroa muista samanluokan tekeleistä,koska niitä on nähty jo paljon.
Mutta ohjaaja Fugua osaa tehdä kuluneesta aiheesta varsin adrenaliinipitoisen trillerin,testosteroni kasvaa loppua kohden siihen malliin ettei sellaista ole nähty valkokankaalla vähään aikaan missään.

Tuoretta toimintaelokuvaa on nykyään vaikea työstää.
Equalizer yllättää mielestäni kuvan,äänen ja musiikin mestarillisena yhdistelmänä, joka saa kylmiäväreitä aikaan,vaikkei elokuvassa ei pahemmin rymistellä isolla volyymillä,onnistuu elokuva pitämään jännitettä yllä lähes loppuun asti.

Denzel Washington on hyvä pökkelö roolissaan,elokuvan kuluessa päähahmon taustat ja luonne paljastuvat väkivaltaiseksi äityvässä elokuvassa antisankarin hahmoksi.

Elokuva on moraliteetti väkivallalla väkivaltaa vastaan,oikeastaan päähahmo Bob ei ole sen parempi ihminen kuin vastustajansa,mutta Bob huomaa vääryyden tuomat haittatekijät asuinympäristössään.
Marton Csokas on mainio mafiapomo roolissaan.

Vuoden parhaita toimntaelokuvia,piste!

TÄHTIĤ¤¤¤

2

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfghjklöä

      Samaa mieltä
      paitsi tähtiä antaisin 5 mikäli se on maksimimäärä

    • Veteranfan

      Pieni korjaus pääkirjoituksiini:

      Ohjaaja Antoine Fuqua kirjoitetaan sukunimi Q kirjaimella,eikä G kirjaimella!

      Elokuva perustuu TV-sarjaan Kutsukaa McCall,eikä McKay,kuten viheellisesti olin kirjoittanut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      225
      2530
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2109
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      321
      1860
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      102
      1624
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1505
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1240
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1180
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1121
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1053
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1006
    Aihe