The Equalizer - Oikeuden Puolustaja (2014)

Veteranfan

Antoine Fugua on tehnyt luultavasti uran parhaan toimintaelokuvansa?
Denzel Washingtonin tähdittämä,jossa oman käden oikeuden ottava rautakaupan työntekijä Bob Mckay käy Venäjän mafian kimppuun.

Sinänsä simppeli toimintaelokuva ei eroa muista samanluokan tekeleistä,koska niitä on nähty jo paljon.
Mutta ohjaaja Fugua osaa tehdä kuluneesta aiheesta varsin adrenaliinipitoisen trillerin,testosteroni kasvaa loppua kohden siihen malliin ettei sellaista ole nähty valkokankaalla vähään aikaan missään.

Tuoretta toimintaelokuvaa on nykyään vaikea työstää.
Equalizer yllättää mielestäni kuvan,äänen ja musiikin mestarillisena yhdistelmänä, joka saa kylmiäväreitä aikaan,vaikkei elokuvassa ei pahemmin rymistellä isolla volyymillä,onnistuu elokuva pitämään jännitettä yllä lähes loppuun asti.

Denzel Washington on hyvä pökkelö roolissaan,elokuvan kuluessa päähahmon taustat ja luonne paljastuvat väkivaltaiseksi äityvässä elokuvassa antisankarin hahmoksi.

Elokuva on moraliteetti väkivallalla väkivaltaa vastaan,oikeastaan päähahmo Bob ei ole sen parempi ihminen kuin vastustajansa,mutta Bob huomaa vääryyden tuomat haittatekijät asuinympäristössään.
Marton Csokas on mainio mafiapomo roolissaan.

Vuoden parhaita toimntaelokuvia,piste!

TÄHTIĤ¤¤¤

2

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfghjklöä

      Samaa mieltä
      paitsi tähtiä antaisin 5 mikäli se on maksimimäärä

    • Veteranfan

      Pieni korjaus pääkirjoituksiini:

      Ohjaaja Antoine Fuqua kirjoitetaan sukunimi Q kirjaimella,eikä G kirjaimella!

      Elokuva perustuu TV-sarjaan Kutsukaa McCall,eikä McKay,kuten viheellisesti olin kirjoittanut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10495
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      87
      7465
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7367
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7336
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7291
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7259
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6652
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6486
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5720
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5505
    Aihe