Minulla on pieni 10 viikkoinen koiranpentu, joka tuli minulle vastikään. Se on hyvin laumaviettinen ja aina "jaloissa". Sen tulisi olla yksinoloaikanaan ensialkuun pentuaitauksessa, myöhemmin sitten yhdessä huoneessa eli isommassa tilassa.
Ongelma on nyt se, että pentu huutaa ja kiljuu tauotta aitauksessa. Hakee huomiota: kun tulen aitauksen lähelle tai annan sille huomiota, se lopettaa kiljumisen ja heiluttelee häntää, haluaa pussailemaan. Kasvattajalla aivan samanlainen.
Miten tätä kannattaisi lähteä kitkemään pois? Haluan, että pentu oppii, ettei huutamalla saavuta mitään. Alla kuulemiani vinkkejä:
1. Ei reagoida ääneen vaan annetaan sille huomiota kun se on hiljaa
2. Ei reagoida ääneen muttei myöskään hiljaisuuteen, eli annetaan vain olla
3. Annetaan pennun huutaa mutta käydään säännöllisesti aitauksessa tekemässä "tikusta asiaa". Joskus aitauksessa ollessa odotetaan pentua rauhoittumaan, jonka jälkeen sitä huomioidaan, joskus ei odotella. Joskus ei anneta huomiota ja lähdetään aitauksesta jättäen pentu sinne. Joskus taas annetaan pennun tulla perästä.
4. Laitetaan pentu toiseen huoneeseen ja ärähdetään jos huutaa, palkataan jos on hiljaa.
Asun kerrostalossa, joten neuvot ovat kultaakin kalliimpia :)
Koira kiljuu ja huutaa aitauksessa
2
535
Vastaukset
- pentu meilläkin
Aloita hiljaisuusopetus sillai, että laita pentu aitaukseen ja päästä pois heti. sitten jatka aitausaikaa vähitellen,. seiso vierellä, puolen metrin päässä ja sitä rataa, viis kuusi harjoitusta samaan syssyyn ja useita kertoja päivässä, viikonloppu, ilta on hyvää aika pelata pennun kanssa.
Muista puruluut ja lelut sinne aitaan. opeta pentua leikkimään niillä ja voit vaikka itse istua aitauksessa ensimmäisillä kerroilla, leluilla leikkimässä.
2- malli ei kerro koiralle yhtään mitään siitä, miten pitäöisi olla, samoin on 3- mallin kanssa,
Nelosvaihtoehto on huonoin, saat karjua kurkkusi kipeäksi ja naapurisi hermoheikoiksi. - paimenpoikas
Mutta kun pentu ei hiljene ellen koske siihen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283386- 973176
- 763014
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim702938"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532881Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862658- 352470
- 572341
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432195- 321953