Musiikin/kuvien kopioiminen infrapunalla

Diocletianus

Siis, miten se käytänössä toimii? Pystyykö kännykkään siis kopioimaan musiikki tiedostoja ja väritaustakuvia? Miten erityisesti polyfonisten soittoäänien kopioiminen toimii? Onko mahdollista siirtää valmiita taustakuvia vaikka suomi24:jän sivulta kännykkään?

1

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liner

      Soittoäänien, taustakuvien, pelien ym. lataaminen kännykkään on hyvin pitkälti malli- ja merkkikohtainen juttu. Itse olen tyytyväinen Siemensin käyttäjä, joten en Nokia-maailmasta paljoakaan tiedä.

      Polyfoniset soittoäänet ovat midi-musiikkia. Se, minkälaisia tiedostoja puhelimesi tukee, on sitten mallikohtaista. Esim. jos midi-tiedostossa on enemmän äänikanavia kuin mitä puhelimesi pystyy soittamaan, ei ääni kuulu. Taustakuvina puhelimissa käytetään yleensä normaaleja GIF- tai JPEG-kuvia. Pelit on toteutettu javalla.

      Omassa puhelimessani (Siemens S55) homma toimii niin, että minulla on Siemensin valmistama sarjaporttipiuha, jonka kautta voin siirtää tiedostoja puhelimen ja tietokoneen välillä. Homma vaatii myös Siemensin ohjelmiston, jonka saa ladata ilmaiseksi heidän sivuiltaan. Luulen politiikan olevan sama kaikilla valmistajilla.

      Minkä tahansa midi- tai kuvatiedoston voi siirtää kännykkään, jos kännykkä sitä vain tukee. Uskoisin, että periaate on suunnilleen sama infrapunalla toimiessa kuin piuhan kanssa. Tietokoneelta/toiselta puhelimelta siirretään tiedosto kännykkään, jossa sille voi sitten tehdä mitä lystää.

      Olen tehnyt itse soittoääniä ja taustakuvia tietokoneella sekä hakenut netistä ilmaisia pelejä, jotka olen sitten kaikki siirtänyt piuhaa pitkin puhelimeen. Kätevää, eikä tarvitse maksaa mitään. Normaalistihan siirto tapahtuu operaattorin ja kännykän WAP:in kautta, mikä maksaa.

      Tarvitset varmaankin jonkinlaisen infrapuna-adapterin tms. tietokoneeseen, jos olet siirtämässä tietoa infrapunalla PC:ltä kännyyn. En kyllä ole koskaan siirtänyt infrapunalla mitään... Veikkaan että puhelimeesi on saatavilla jokin johto, jolla sen saa kiinni tietokoneeseen.

      Jos taas haluat tilata soittoääniä ym. kuten "normaalit" käyttäjät, täytyy sinun laittaa puhelimeen operaattorisi tiedonsiirtoasetukset kohdalleen. Ne saat operaattoriltasi. Silloin voit mennä puhelimella nettiin ja ladata tiedoston suoraan puhelimeesi, jolloin maksat siis operaattorille ja palvelun tarjoajalle (esim. suomi24:lle). Tarkemat ohjeet löytyvät kyllä soittoääniä ja muita härpättimiä tarjoavilta sivuilta.

      HUH! Olipas pitkä sepustus! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1263
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      699
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      676
    Aihe