Kannanottoja eri puolueilta?

Kun miettii mitä puoluetta haluaisi äänestää niin olisi hyvä tietää
mitä mieltä eri puolueet on nyt päiväpollttavista asioista,kuten,

Eläkeiän nostosta, vanhusten hoidosta, jaetusta kotihoidontuesta,
lapsilisäleikkauksista, perustulosta, 9 euron päiväpalkasta,
työmatkakulujen vähennysoikeudesta,jätevesiasetuksen purkamisesta,
ja onhan näitä muitakin mutta tässä alkuun.

Ja kaiken yksityistämisestä, siis tietääkö joku puolueiden kannat,
yksittäisen ehdokkaan mielipide ei vaikuta päätöksiin.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

liittovaltio, nato,TTIP-sopimus,EVM, yksityistämine.


Ainakin näitä vastustaa IPU.

Jokaisella on oltava perustuslaillinen oikeus työhön. Työssä jaksamista on helpotettava työtä jakamalla ja lyhentämällä yleinen työaika 35 tuntiin viikossa. Työntekijän asemaa hänestä riippumattoman irtisanomisen varalta on tuntuvasti parannettava.
Markkinoiden tulee palvella kansalaisia eikä päinvastoin. Taloutta on säänneltävä. Pääomapako Suomesta on pysäytettävä. Valtion yritysten myynti on lopetettava.
Pienten ja keskisuurten yritysten toimintaedellytyksiä on parannettava. Työllistämistä ehkäisevät työn sivukulut on poistettava ja vastaavat verotulot on kerättävä tuotannon perusteella.
Elintarvikkeiden arvonlisävero on poistettava. Arvonlisäverovelvollisuuden alaraja tulee korottaa 600 000 markan (100 000 euron) liikevaihtoon.
On toteutettava sosiaalisesti oikeudenmukainen perustulojärjestelmä, joka rohkaisee toimeliaisuuteen ja mahdollistaa riittävän toimeentulon kaikissa elämän tilanteissa.
Koko maa on pidettävä asuttuna. Elintarvikeomavaraisuus, inhimillisen kokoisten perheviljelmien toiminta ja toimeentulo sekä maaseudun elinvoima on palautettava. Geenimuunneltujen elintarvikkeiden ja raaka-aineiden tuonti Suomeen on kiellettävä.
Suomen energiahuollon tulee perustua ensisijaisesti kotimaisiin uusiutuviin energialähteisiin, energiankäytön tehostamiseen ja säästämiseen.
Eläkeläisten sorto on lopetettava. Kansaneläke on korotettava 4200 markkaan (700 euroon). On määrättävä eläkekatto.
Lapsiperheille on taattava riittävä toimeentulo sekä mahdollisuus valita lasten kotihoito taloudellisesti todellisena vaihtoehtona päivähoidon kanssa.
Peruskoulutuksesta ja jatko-opintomahdollisuuksista on huolehdittava tasapuolisesti, oppilaiden erilaiset taipumukset ja tarpeet huomioon ottaen.
Vanhusten, vammaisten ja sairaanhoidon palvelut on turvattava yhteiskunnan toimesta asuinpaikkakunnasta riippumatta.
Kohtuuhintainen asuminen sekä turvallinen ja viihtyisä ympäristö on taattava kaikille suomalaisille.
Ylivelkaantuneiden ja heidän takaajiensa asemaa on parannettava.

http://ipu.fi/tietoja-2/

Äänestä

Tänne on nyt useampaan kertaan linkitetty Soininkin video, jossa hän sanoo, että on VAARALLISTA toimia valta-ajattelua vastaan. On se helvetin kumma, että miten kovapäistä tämä "äänestämällä voit vaikuttaa" idiotismi on, vaikka tilanne kerrotaan suoraan. Ärsyttävää tyhmyyttä.

Äänestä

Tarkoitatko että meidän pitäisi jättää äänestämättä, ainakin
tavisten, aivan varmaa on että kokoomuksen vauras väki äänestää
aina, joten jos me muut jätämme äänestämättä niin annamme
luovutusvoiton kokoomukselle, ja se vie maamme tuhoon.

Äänestä

Minä olen kanssa "eksyksissä" kun ei toi vasemmistoliitto oikein enää natsaa. Ne kulkee liikaa vihreiden kanssa käsi kädessä ja maahanmuuttopolitiikka on väärää mulle. Vaalikoneet ei vielä ole auki mutta löysin eurovaalikoneen hesarin sivuita ja menin testaamaan.....Minä kuulun Sinivalkoiseen rintamaan...en olllut koskaan kuullutkaan koko puolueesta, mutta 83% olin sinivalkoinen rintama puolueen kanssa samaa mieltä. Kaikki pienpuolueet ja persut olivat lähimpänä, vasurit jossain puolessa välissä.Tämä Sinivalkoinen rintama puolue on vaan niin pieni että en tiedä kannataako äänestää. Täytyy ainakin tutustua heidän ideologiaansa tarkemmin kun niin samoin ajattelevat.....

Äänestä

"Kannattaako äänestää",
juuri tuo ajattelu on ihan yleistä ja este muutokselle,eikö kannata
nimenomaan äänestää sitä puoluetta jonka arvoja kannattaa,,
eikä niitä jotka toimii väärin itekunkin mielestä?

Minä olen IPU,lainen ja liittyin IPU;un kolme vuotta sitten, syy
siihen että yleensä tutustuin IPU;un oli se että täällä haukuttiin
puoluetta hörhäjen puolueeksi,joten uteliaisuus voitti,ja yllätys
odotti,olen hyvin pitkälle samaa mieltä asioista puolueeni kanssa,
100% ei tarvitse ollakaan.

Sinivalkoinen, muutos ja IPU on monesta asiasta samaa mieltä,
(jos oikein ymmärrän) mutta IPU on puolue joka voimakkaimmin
ajaa eroa EU;sta ja eurosta, siksi se on valintani.

Jos saisimme näistä puolueista muutaman ehdokkaan eduskuntaan
niin jokaisen asia etenisi yhteistyöllä.

Muuten minäkin äänestin ennen dem, ja sitten vas, mutta koin molempien pettäneen minut,
Lipposen oikeistopolitiikka ja vas,suostumus EU-pankkien tukemiseen, minulle riitti.

Kun äänestää oman tahtonsa mukaan niin tietää ainakin ettei
äänestä itseään vastaan ja näin muutos saadaan aikaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


etsin,en löydä. kirjoitti:

Kun miettii mitä puoluetta haluaisi äänestää niin olisi hyvä tietää
mitä mieltä eri puolueet on nyt päiväpollttavista asioista,kuten,

Eläkeiän nostosta, vanhusten hoidosta, jaetusta kotihoidontuesta,
lapsilisäleikkauksista, perustulosta, 9 euron päiväpalkasta,
työmatkakulujen vähennysoikeudesta,jätevesiasetuksen purkamisesta,
ja onhan näitä muitakin mutta tässä alkuun.

Ja kaiken yksityistämisestä, siis tietääkö joku puolueiden kannat,
yksittäisen ehdokkaan mielipide ei vaikuta päätöksiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu