Lehtomäen Paulan elämäntyö

Näyttää pahasti siltä että Lehtomäen Paulan elämäntyötä ja suurta intohimoa, kaikkien inhoamaa epäoikeudenmukaista paskalakia ollaan purkamassa.

Absurdia tässä on nyt vain se että purkajina ovat persujen pelossa etunenässä Kepulaiset, kummasti se vain mieli siellä opposition pahnoilla on kääntynyt.
1458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Lehtomäki oli oudon hiljaa eduskuntakeskustelussa. Hänen pitäisi suoraselkäisesti puolustaa lempilastaan.

Äänestä

Jokainen ao ministeri joutuu sen vuorollaan käsittelemään, jonka Enestam pani alulle ympäristöministerinä.

Idea syntyi Lipposen (Sdp) hallituksen aikana, asian valmistelivat Hassi (vihr) ja Backman (Sdp), Enestam (Rkp) sai valmiin lakiesityksen esiteltäväksi eduskunnalle joka hyväksyi Hassin ja Backmanin paskakaivolain.

Enestam oli mielenkiintoinen ministeri, koska hän kertoi esitellessään lakialoitetta, että pohjatyö ei ole hyvä.
Niillä kuitenkin mentiin siihen saakka kunnes hallitus vaihtui ja Lehtomäki (kesk) ryhtyi purkamaan edeltäjiensä sekasotkuja.

Alkuperäinen versio
Kansan suussa paskalaiksi vääntynyt haja-asutusalueiden jätevesiasetus on herättänyt paljon keskustelua ja kritiikkiä. Vuodelta 2004 peräisin olevan asetuksen mukaan kielletään kaiken puhdistamattoman kotitalousjäteveden päästäminen luontoon. Kiinteistöihin, mukaanlukien kesämökit, on asennettava jäteveden puhdistus- tai talteenottolaitteisto

Asetuksen alullepanija, entinen ministeri Jan-Erik Enestam on tunnustanut, että virkamiehet ovat vedättäneet häntä. Tietojen mukaan valmistelu on lähtöisin pääosin yhden virkamiehen, ympäristöministeriön hallitusneuvoksen Ulla Kaarikivi-Laineen kynästä. Tämä kertoo virkamiesten vallasta, ja siitä, miten suomalaisia poliitikkoja vedetään jatkuvasti kuin pässiä narussa.

Muu hallitus ei ole asiaan puuttunut, koska Matti Vanhasen hallitusten aikana toimintakulttuuri on vakiintunut sellaiseksi, että ministerin tontille ei mennä, ellei syy ole aivan erityisen painava. Tässä on puolensa, mutta kääntöpuolet ovat erityisen ikäviä, koska harva asia on ministerille korkeamman kynnyksen takana kuin sen myöntäminen, että jossakin asiassa on tullut nukuttua.

Paula Lehtomäellä olisi ollut mahdollisuus korjata asia, mutta valitettavasti hän ei sitä jostain syystä ole halunnut tehdä. Mikäli ministerillä olisi ns. munaa, hän siirtäisi kierot virkamiehet toisiin tehtäviin tai hoitaisi näille kenkää. Sellaista rohkeutta ei nykyään juuri näe. Suomalainen politiikka on ison kiitoksen velkaa Jan-Erik Enestamille siitäkin huolimatta, että tämä huomasi tapahtuneen virheen vasta, kun itse joutui lainsäädäntöä ohjaavan tyhmyyden uhriksi.

Enestamia kusetettiin
Elokuun lopussa tapahtui jotain Suomessa ennen kuulumatonta. Entinen ympäristöministeri Jan-Erik Enestam (r) kertoi Hufvudstadsbladetissa tulleensa virkamiehen höynäyttämäksi, kun hän esitteli lain haja-asutusalueiden jätevesijärjestelmien uudistamisesta vuonna 2004. Asetuksen mukaan jätevesijärjestelmä on laadittava sellaiseksi, että ympäristöön ei pääse tiettyä raja-arvoa enempää jäteveden lika-aineita. Enestam kertoo HBL:ssä ympäristöministeriön virkamiehen antaneen hänelle vääriä tietoja päätöksenteon tueksi.

”Tämä on hieman kiusallista. Minulla ei ole tapana syyttää virkamiehiä, mutta tässä kohdin minua on harhautettu”, Enestam sanoi.

Enestam kertoo saaneensa virkamieheltä laskelmia, jotka vakuuttivat hänet siitä, että veden suodattaminen ei olisi riittävä ja edullinen keino. Vasta kun Enestam rakensi oman kesämökin, hän tajusi miten hullua lakia on soveltaa.

Mistä on kysymys? Miten lakia valmisteltiin ja miten koko järjetön paskalaki syntyi? Kuka on vastuussa? Mitä on tausta ex-ministerin ainutlaatuiselle purkaukselle yksittäistä virkamiestä kohtaan?

Lain pohjana on tämä mietintö. Työryhmän puheenjohtajana ja lain valmistelijana toimi hallitusneuvos Ulla Kaarikivi-Laine. Työryhmän jäsenet olivat pääasiassa ympäristöhallinnon virkamiehiä, mutta jäseninä oli myös henkilöitä, joilta olisi voinut odottaa jonkinasteista asiantuntemustakin.

Äänestä
  • >>>Enestam oli mielenkiintoinen ministeri, koska hän kertoi esitellessään lakialoitetta, että pohjatyö ei ole hyvä.

    Äänestä

Niin pitäisi Lehtomäen tehdä kun on päällimmäisenä leipurina päätöksen puuhastellut. Joko puolustaa kantaansa tai nöyrtyä myöntämään virheensä.

Äänestä

Paskalakia Paula Lehtomäki ajoi ministerinä apinan raivolla. Minkähän takia hän nyt haluaa kaiken kolmasti kieltää? Eikö akassa ole naista olla sanansa mittainen?

Äänestä

Kontrasti on valtava.
Talvivaarahanke pystyyn luontoa säästelemättä ( osakkeita sukuun) / mummon pissapäästöt kuriin.

Niistä Lehtomäki muistetaan. Hänen toimintansa ei herätä luottamusta.
Tokihan Lehtomäki aiemmin kuppasi myös yhteiskunnan varoja väittämällä asuvansa Kuhmossa, vaikka asui Helsingissä.

PS. Miksi KMS arvioi Lehtomäen 15 000 euron arvoiseksi? Lehtomäki oli muuten täysin haluton palauttamaan KMS-rahoja. Hän sanoi niiden olevan jo käytetty.

Äänestä

Kyllä on kepua viety - maaseudun asiantuntijoita ollaan olevinaan, mutta realismi on mitä on niin jätevesiasioissa kuin kaivosasioissakin.

Äänestä

Paskalaki on tarpeellinen. Asun pienessä saaressa,jossa on kymmeniä mökkejä. Kaikki paska kuopataan. Se ei ole oikein missään tapauksessa. Äänestän seuraavissa vaaleissa Lehtomäkeä,naista joka tekee edudkunnassa työtä h´"hikihatussa". On myös Venäjän asiantuntija.

Äänestä
  • Paula sanoi, että huussihommissa ei tarvita erityisjärjestelmiä.
    Paulan luvalla saat kuopata. Talousvedetkin saat heittää maahan rannallakin, niinhän Paula sanoi.

    Mutta mikä tekee mielestäsi Paulasta venäjä-asiantuntijan?
    Venäjän kielen taitoko? Tulkiksi varmaan sopisi, mutta en näe Paulassa mitään erityistä asiantuntijuutta Venäjän suhteen.

    Äänestä

on kotoisin Kuhmon keskustasta.
Ei mitään tietoa haja-astutusalueista.

Äänestä

Kepu on tässä tapansa mukaan kääntänyt kokonaan takkinsa.

Äänestä
  • Muut puolueet tapansa mukaan veisaavat viis hyväksymästään asetuksesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


13+3 kirjoitti:

Näyttää pahasti siltä että Lehtomäen Paulan elämäntyötä ja suurta intohimoa, kaikkien inhoamaa epäoikeudenmukaista paskalakia ollaan purkamassa.

Absurdia tässä on nyt vain se että purkajina ovat persujen pelossa etunenässä Kepulaiset, kummasti se vain mieli siellä opposition pahnoilla on kääntynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu