Eli, pelastin itselleni täysikasvuisen viljakäärmeen, jota on aiemin käsitelty jonkin verran, mutta harvemmin.
Käärme ei juurikaan näyttäydy, pysyy omassa pilopaikassaan ja olkoot niin jos tuntee olonsa sielä aluksi turvallisemmaksi. Mutta esim terraariota putsatessa tai ihan vain jos haluan ottaa käärmeen ulos terrasta, riittää pelkästään terraarion oven avaaminen kun se alkaa säntäillä hullun lailla ja yritää mennä kaikkialle piiloon ja karkuun. Puhumattakaan kun pitäisi viedä käsi sen lähelle.
Onko jotain vinkkejä jolla saada siitä rauhallisempi että tottuisi minuun enemmän? Pelkään että se puree, en siksi että se sattuisi, vaan pelkään omia refleksejäni, jos kiskaisen äkkinäisesti kättäni pois ja käärme on kädessäni kiinni ja jotain sattuu.
Kiitoksia jos joku voi auttaa ! :]
Ongelmia viljakäärmeen käsittelyssä.
2
212
Vastaukset 2
- snakeeee
Sun tarvii vaan käsitellä sitä paljon ensin vähän aikaa ja sit takas terraarioon. pikkuhiljaa pidennät aikaa ja sun tarvii olla itse rauhallinen ja päättäväine käsiteltäessäsi käärmettä. ja esim.käärmekoukku voisi olla hyvä.
- owner of 2 snakes
vie käsi käärmeen lähelle maan tasalla. käärme pelkää korkealta tulevaa kättä enemmän. hanskoilla saat varmuutta käsittelyyn ja puremakaan ei tunnu paksujen hanskojen läpi. pureva käärme rauhoittuu usein nopeasti kun sen on nostanut ulos terraariostaan. muista käsitellä lyhyitä aikoja kerrallaan. tulee myös muistaa että käärmeet vain sietvät käsittelyä eivätkä nauti siitä tai kaipaa ihmisen huomiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112749
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19670Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491