Pitääkää kissoistanne huolta !.

Saaren alue.

Enää ei voi edes omia kissoja ulkoiluttaa valjaissa,kun kaikenvärisiä kissoja juoksee meidän pihalla.On mustaa ja kellertävää.Ja kun vie oman kissan ulos ja se haistaa vieraan kissan käyneen (ja joskus jopa samaan aikaan nurkilla),niin oma kissa tulee aivan raivoksi ja riuhtoo valjaissa !.Täytyykö koko tontti aidata?.Kyllä pitäisi omalla pihalla saada omia kissoja ulkoiluttaa päiväsaikaan,yöllä ne ovat muutenkin sisällä.Jos kissoilleni tapahtuu jotain ,esim,vieras kissa hyppää kimppuun pusikosta ja joudun viemään lääkäriin "paikattavaksi" kun ovat tapelleet,niin te maksatte!.On aavistus kenen ovat.Valjaat vaan kissoille ja ulkoilutatte ja sitten sisälle niin asia ratkaistu.

12

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratkaisu

      Eikös omalta pihalta saa lopettaa kutsumattomat vieraat?

    • Pasi-Anssi

      Ei irtokatteja saa lopettaa enää- vihreät ja punaiset sen tietysti kielsivät- mutta ns. suojeluskunnan luvalla sen voi tehdä. Pienoiskivääri äänenvaimentajalla on kätevä. Omista nurkista lähtenyt tänä vuonna kolme mirriä pellon lannoitteeksi.

    • Oma tupa, oma lupa

      Kun ei kysele lupia niin kukaan ei pääse kieltämään.

      • Saaren alue.

        Asia on hallinnassa,keskustelu ko asiasta päättyy tähän.


    • hallinta hukassa

      Irtokissojen määrästä päätellen omistajia ei juuri kiinnosta jos räkänokat kivittävät tai ammuskelevat niitä ilmakivääreillä. Pitäkää kissat kiinni!

      • HYI MITÄ SAKKIA

        Eipä ole Paimiossa eläinrakkaita ihmisiä. Jos tyhmät kakarat kivittävät kissoja soittaisin poliisille, tai eläinsuojeluun.
        Olette häpeällisiä, jos sallitte eläinrääkkäyksen !


      • uber-alles mann
        HYI MITÄ SAKKIA kirjoitti:

        Eipä ole Paimiossa eläinrakkaita ihmisiä. Jos tyhmät kakarat kivittävät kissoja soittaisin poliisille, tai eläinsuojeluun.
        Olette häpeällisiä, jos sallitte eläinrääkkäyksen !

        Saako kissaa pitää vapaana? No eipä saa, mutta kun siitä ei ole mitään seuraamuksia niin kissanomistajat ei asiasta piittaa.

        30-luvulla keski-euroopassa oli valtio jossa kissan vapaana pitämisestä sai vuoden pakkotyöleiriä ja rääkkäämisestä neljä vuotta. Irtokissoja ei ollut missään...


      • omistajan moka
        HYI MITÄ SAKKIA kirjoitti:

        Eipä ole Paimiossa eläinrakkaita ihmisiä. Jos tyhmät kakarat kivittävät kissoja soittaisin poliisille, tai eläinsuojeluun.
        Olette häpeällisiä, jos sallitte eläinrääkkäyksen !

        Huono omistaja altistaa kissansa tuollaiselle, laki kieltää kissan vapaana ulkoilun ilman jatkuvaa valvontaa.
        Miksei omistaja puuttunut tilanteeseen?
        Varmasti oli kuitenkin kissan kulkua turvaamassa, niinhän suomessa laki määrää.


    • ei ole enää räiskiny

      Ilmakiväärillä ei saa ampua mitään eläintä, tuo on poliisiasia. Kesällä joku kakara yritti ammuskella räkättejä ja naapuri soitti poliisit paikalle.

    • kattiautojenseassa

      Eilen paimiosta tammisiltaanpäin tullessani näkyi valkoinen kissa, harmaa häntä. Juoksevan autojen seassa pitkin tietä.Omistajaa ei näkynyt.
      Vaarallista tohua.

    • onkin

      Poistettu

    • hjcgggv

      ....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      144
      4007
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      366
      3084
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2018
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1715
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1148
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      975
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      861
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      839
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      804
    Aihe