Rönsylilja uuteen multaan syksyllä?

Juuret puskee

8

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • O-mukulakiurunkannus

      Voi ihan huoletta laittaa uuteen ruukkuun ja multaan syksylläkin. Kyllä se siitä lähtee taas kasvamaan, kunhan saa juurensa mieleiseensä järjestykseen.

      Kokovihreä rönsylilja on jonkin verran reippaampi kasvamaan ja sitkeämpi kuin vaalearaidallinen. Se tekee myös enemmän poikasia.

      Rönsylilja on ainakin minun kokemukseni mukaan aika herkkä vihannespunkille, siis sille, joka tekee seittejä. Kannattaa ehkä siis talven mittaan silloin tällöin pitää kirppusyyniä vaikka suurennuslasin kanssa.

      • Siitä vaan tekemään

        Voit leikata juuret puukolla poikki puolivälistä purkkia ja levittää uuden mullan päälle, kastella hyvin ja takaan, että kasvua riittää mielin määrin. Rönsylilja on maailman helpoimpia kasveja, eikä helposti kuole.


      • Siitä vaan tekemään
        Siitä vaan tekemään kirjoitti:

        Voit leikata juuret puukolla poikki puolivälistä purkkia ja levittää uuden mullan päälle, kastella hyvin ja takaan, että kasvua riittää mielin määrin. Rönsylilja on maailman helpoimpia kasveja, eikä helposti kuole.

        Tietenkin peität juuret mullalla tiukasti ennen kastelua. Tämä jäi pois!

        ;o)


    • Rönsylilja84

      Hei kun miun valkoviirunen rönsylilja on kasvattanu pitkähköön kukkavarteen yhden siemenkodan, niin millon tämä siemen kota on ns. kypsä irrotettavaksi?
      Haluaisin kokeilla saanko siemenestä kasvamaan uuden lilja.

    • T: aloittaja 1

      Lähti aika hyvin kasvamaan uuden pöntön jälkeen. Kukkia puskee ja uusi lehtirypäskin tulossa. Se on nyt aika lailla ikkunaa vasten, pitäisikö se kääntää, vai antaako kiivetä pitkin ikkunaa?

      T: 1.

      • nimimnimim

        Laita se ruukkuineen amppeliin niin rönsyt voi riippua vapaasti alaspäin. Ei ole hyvä jos kasvin lehdet koskee ikkunaan koska ne voivat talvella paleltua.


    • Kasviharrastaja

      Kasvit tykkäävät olla pienessä ruukussa,vaihda vain tarpeen tullen.
      Usemmat kasvit pitävät myös altakastelu ruukuista.

    • T: Aloitus1

      Kumpi on parempi, kylmä ikkunanlauta vai ikkunanlauta, jonka alla on patteri. Vai sitten tuo amppeli, joka kumminkin ikkunaa vasten?

      Tuossa samassa paikassa se on yli vuoden ollut, ikkunalaudalla patterin yläpuolella, mutta tämän kasvunpyrähdyksen jälkeen pitäisi varmaan vaihtaa paikkaakin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      97
      9469
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      75
      4924
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      50
      4619
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2388
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      103
      1601
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      44
      1434
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      54
      1340
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1286
    9. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      47
      1279
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1262
    Aihe