kaikki hevost tietäväiset!!!!!!

!issikkahullu!

Kaverini ovat pyytäneet mua vaellukselle ja tavallaan se vois olla kivaa, mutta pelkään isoja ja tavallisia hevosia. Olen kuullut että issikat ovat tosi kilttejä mutta haistaako sekin pelon niinkuin yleisesti hevoset???? Olen innostunut islannihevosista kovasti mutta mitä jo minulle tulee olo että pelkäänkin niitä ja reissusta tuleekin ihan tyhmä. Auttakaa!!

6

470

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satu

      No, hevosiin tottuu ja tutustuu kun viettää niitten kans paljon aikaa. Sun täytyy voittaa pelko! Mene joolakin kiltillä, isolla, "tavallisella" hevosella niin totut siihen korkeuteen, jne.. Issikka on samanlaine kuin muutkin hevoset, eli se "haistaa" ja tuntee epävarmuuden. Koita tutustua niihin vaellushevosiin ja ole rentona selässä.
      Kannattaa lähteä mukaan jos vain haluuta;D Onnea!

      • !issikkahullu!

        Näykkiikö ne? Jos näykkii niin sattuuko se edes paljon? Mitä se luimustelu oikein tarkoittaa? Tiedän, että ne laittaa korvat silleen jännästi. Mitä muuta ne voi tehdä, kun näykkiä ja luimustella jos ne vaistoaa pelon? Kysyin kaveriltani, että onko ne islannihevoset koskaan purrut tai luimistellut sille. Se sano, että ei oo. Nehän ei oo edes niin isoja. Kannataako se, että menisen kaverini luo ratsastamaan. Niillä kaikki on melkein isoja hevosia paitsi anakin yksi shtelanninponi.


      • roope
        !issikkahullu! kirjoitti:

        Näykkiikö ne? Jos näykkii niin sattuuko se edes paljon? Mitä se luimustelu oikein tarkoittaa? Tiedän, että ne laittaa korvat silleen jännästi. Mitä muuta ne voi tehdä, kun näykkiä ja luimustella jos ne vaistoaa pelon? Kysyin kaveriltani, että onko ne islannihevoset koskaan purrut tai luimistellut sille. Se sano, että ei oo. Nehän ei oo edes niin isoja. Kannataako se, että menisen kaverini luo ratsastamaan. Niillä kaikki on melkein isoja hevosia paitsi anakin yksi shtelanninponi.

        ihan niinkuin muutkin hevoset. Ei se satu jos varoo. Kyllä sen huomaa milloin se on sillä tuulella että saattaisi näykkiä. Se kun hevonen luimii voi johtua monestakin asiasta; se ei pidä tyylistä jolla sitä harjataan, se ei pidä tyylistä jolla satula laitettiin selkään, sillä on huono päivä (eihän mekään joka päivä iloisia jakseta olla;)jne. Jos hevonen vaistoaa pelon se voi (luonteesta riippuen) alkaa vaikka ilkeillä, härnätä ja kiusata. Mutta on hevosia jotka ovat sitten niin kilttejä kuin vain ikinä voivat olla kun huomaavat että tuo toinen tuossa vieressä pelkää. Riippuu niin hevosen luonteesta(nehän ovat yksilöitä kuten mekin).

        Voithan toki käydä ratsastamassa kavereidesi hevosilla, mutta jos todella haluat mennä sinne vaellukselle niin luulenpa että alkujännityksestä päästyäsi koko reissu on unohtumaton (hyvässä mielessä toivotaan;).


    • Suvi

      Älä hyvä ihminen pelkää! Isoa hevosta ja islanninhevosta ei millään tavalla voi verrata toisiinsa! Ne on ihanan pieniä (noin 120-145cm)
      Eikä ainakaan ne issikat, mitä mä tunnen oo koskaan näykkässy, eikä ne potki!! Vaellukset on tosi ihania!! Suosittelen lämpimästi!!
      Minne tallille oot menossa??? Mä käyn yhellä issikkatallilla ja siel on kyl niin suloset issikat ja muutenki kiva maalaistalli :)
      Nii viel niist isoist hepoist.. En mäkää erityisemmi tykkää mistää 170 senttisist puoliverisist ym... Mut issikat on ihan erijuttu! Ne ei oo isoja ja poikkee vähän "tavallisist" hevosist tölttinsä ja passinsa kanssa...
      ISSIKOITA EI VOI PELÄTÄ!! Rohkeesti mukaan vaan!!

    • Cindy85

      Islanninhepat on poninkorkuisia ja yleensä melko kilttejä:). Kannattaa kysellä minkä tasoisille ratsastajille vaellus järjestetään. En suosittele usean päivän kestävää vaellusta jos et ole kauaa ratsastanut. Joku 1-2h tunnin vaellus varmaan olisi sopiva. Issikoilla on todella tasaiset askellajit ja ne tosiaan jaksavat kantaa aikuisiakin. Lisäksi issikoilla on 5 askellajia. Käynti, ravi, laukka, töltti ja passi.

    • isosisko

      Islanninhevoset ovat yleensä laumakasvatettuja, joten ne ovat useinkin parempitapaisia kuin muut hevoset ja ponit. Eivät yleensä pure, eivätkä potki, sopivat aloittelijoille ja vähän aremmille.

      Pelon "haistaminen" on tosiaan vähän semmoinen höpöhöpöjuttu. Ehkä ihminen tosiaan erittää jotain erilaista hajua pelätessään, mutta kyllä pelkonsa voi peittää, eikä tarvitse huolehtia siitä, että jos vähän jännittää, niin hevonen armotta käy päälle.

      En ole kuullut, että islanninhevoset näykkisivät tai potkisivat, koska ne ovat laumassa opettaneet toisensa tavoille. Luimiminen taas voi olla varoitusta tulevasta näykkäisystä, puremisesta tai potkusta, mutta ei aina edes ole sitä. Taaksepäin osoittavat korvat voivat olla merkki kuuntelemisestakin. Sitten jos ne ovat ihan niskaa myöten ja hevonen näyttääkin vihaiselta, kannattaa miettiä meneekö lähelle.

      Oma rakas vakiotuntsarini kyllä muka luimii, kun sen karsinaan menee, mutta ilmeisesti se on vaan vitsi, koska sitten kun sinne vaan menee eikä piittaa, polle on niin mukava, että ei toista oo. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7808
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      431
      2096
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      1979
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1570
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1218
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1148
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1008
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      819
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      689
    10. Sofia matkii Martinaa

      Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      668
    Aihe