Takasumuvalo on ihan hyvä keksintö, mutta sen käytössä taitaa monella olla vielä hiomista.
Tänä aamuna oli otollinen sumu käyttää sitä, mutta tarviiko sitä polttaa esim. letkassa, jos ei ole viimeisenä tai muuten, jos takanatulija on saavuttanut ja on todennäköisesti havainnut jo edessä ajavan.
Onhan siitä tietysti iso vaiva, kun sitä katkaisijaa painaa, mutta sama vaiva on takanatulijan vaihtaa lähivaloille.
Tänä aamuna oli otollinen sumu käyttää sitä, mutta tarviiko sitä polttaa esim. letkassa, jos ei ole viimeisenä tai muuten, jos takanatulija on saavuttanut ja on todennäköisesti havainnut jo edessä ajavan.
Onhan siitä tietysti iso vaiva, kun sitä katkaisijaa painaa, mutta sama vaiva on takanatulijan vaihtaa lähivaloille.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo, oli tänään vielä puoli kahdeksankin aikaan jotain sumun tapaista. Näkyvyyttä vaivaiset 3km. Suunnilleen joka kymmenes autoilija ajoi sumuvalot killittäen muiden joukossa. Arvatenkin samat heput vaihtoivat nastat alle n. kuukausi sitten. Suosittelisin heille joukkoliikenteeseen siirtymistä. Olisi vielä turvallisempaa.
kun näet vaivaa toisten sumuvaloista. Kannatko samalla tavalla huolta toisten olohuoneessa palavista valoista? Hui olkoon jos ne vaikka häikäisee?
Just joo...
...häikäisee kun ajaa letkassa. Olohuoneiden valoilla ei ole tämän asian kanssa mitään tekemistä.
Lueskelin aamulla sunnuntain lehteä ajankuluksi. Silmääni sattui juttu, jossa kerrottiin takasumareiden paljastaneen rattijuopon. Paikallinen poliisi pysäytti autoilijan, joka käytti kirkkaalla ilmalla takasumareita. Autoilija paljastui rattijuopoksi. Lukemia en nyt muista.
kun sillä ei suomenmaassa ole juurikaan käyttöä tai ainakin sitä käytettään niin täysin väärässä paikassa...
aivan sama asia pätee lisä valoihin aivan turhaan lauloi juku ihmeen iskelmätähti..
Takasumarille on hyvinkin käyttöä kun oikein kunnolla pukkaa lunta. Tarkoitan siis sellaista tosi lumimyräkkää joka tukkii baanalla autojen perät umpeen kun polttimon tuottama lämpö ei jaksa sulattaa lunta samaan tahtiin kuin sitä vauhdissa sinne perään kerääntyy.
Toisaalta on kyllä totta että näitä kelejä ei montaa vuodessa ole, ja muulloin takasumuvalojen polttelu on yleensä kyllä turhaa.
mutta tuo turhaan päiväsaikaan päällä pitäminen ja varsinkin letkassa ajettaessa. Minulle ainakin monta kertaa käynyt niin että kun sieltä jostain jonosta sitten yhtäkkiä pilkahtaa kirkas takasumuvalo, se saa samanlaisen reaktion kuin siellä syttyisi jarruvalo.