Minä syön, maksalaatikkoa, lihaperunalaatikkoa, perunasalaattia, punajuurisalaattia, sun muita maukkaita ja heti valmis-murkinoita.
LIdlin pottumuusijauheesta saa hyvää muusia.
Saarioista en rakasta, mutta usein antejaan syön.
Pizza on hyvää, mutta nykyisin tehty jostain korvaavista tuotteista. Juustokkeesta, kinkukkeesta.
Syötkö valmisruokia?
19
256
Vastaukset
- kotiruokaa..
Kyllä olet laiska ihminen, kun et itse vaivaudu ruokiasi tekemään.
Taisi aloitus olla pelkkää sanahelinää......provo :(- lauri-liian
Taitaa meitä laiskoja olla muita kuin minä, kauppojen valmisruokaa ajatellen.
Mistä sinä tiedät minun laiskuuteni syitä? - kotiruokaa...
lauri-liian kirjoitti:
Taitaa meitä laiskoja olla muita kuin minä, kauppojen valmisruokaa ajatellen.
Mistä sinä tiedät minun laiskuuteni syitä?Nöyrä anteeksipyyntö, jos loukkasin.
- lauri-l
kotiruokaa... kirjoitti:
Nöyrä anteeksipyyntö, jos loukkasin.
Älä välitä, ei välittänyt Villekään.
- äijä.
-tottakai valmisruokia, ei sitä elämää viitsi tuhlata ruuanlaittoon...:)
- Kotikokki***
Tiedätkö että valmisruoissa kaytetään suolaa jossa ei ole jodia? Voi tulla jodin puute jos aina syö pelkkiä valmisruokia.
Myös erikoissuoloissa kuten merisuolassa ja ruususuolassa ym. ei ole jodia.
http://www.lily.fi/blogit/paras-olo/tastakin-luovuttava- lauri-l
Ei kai niitä kukaan pelkästään syö.
- äijä.
lauri-l kirjoitti:
Ei kai niitä kukaan pelkästään syö.
-niin, eikai kukaan pelkästään kotona tehtyä ruokaa syö?....;)
- ruuan tuoksut...
äijä. kirjoitti:
-niin, eikai kukaan pelkästään kotona tehtyä ruokaa syö?....;)
Niinpä niin....voihan sitä käydä välillä naapurissakin syömässä :)
- Vai mitä
ruuan tuoksut... kirjoitti:
Niinpä niin....voihan sitä käydä välillä naapurissakin syömässä :)
Ei elämästä selviä hengissä, vaikka söis mitä ei säis mitään!
- ei tarvi
Vai mitä kirjoitti:
Ei elämästä selviä hengissä, vaikka söis mitä ei säis mitään!
Tarviiko ihminen muuta kuin makkaraa?
- Ei tarvi muuta
ei tarvi kirjoitti:
Tarviiko ihminen muuta kuin makkaraa?
Reikä auki ja bratwurtia sisään, se on siinä!
- ent. siivoojaparka
Yksin asuessa syön monestikin valmisruokaa. Tänäänkin vetäisin menemään purkillisen Felixin itävaltalaista gulaschsoppaa. 3 min. mikrossa ja maukas ruoka oli syöntivalmista. Sellaistakin jos alkaisi itse valmistamaan raaka-aineista, niin menisi ikä ja terveys, eikä mitään takeita, että siitä tulisi syömäkelpoista.
Kaikenlaisia laatikoita kyllä tykkään käryyttää itse uunissa ja yleensä niin paljon kerrallaan, että jää jaettavaksi ennakkoperintönä lapsillenikin. Kotiruokaa tykkään valmistaa ja syödä..
Purkkihernekeittoa käytän joskus, terästän sen aina jauhelihalla tai savukinkulla ja runsaalla sipulilla...niin ja kermalla.
Salaatteja joskus ostan, juuri punajuurisalaattia, pitäis kyllä senkin valmistusta kokeilla.
Maksalaatikkoa ostan koiralle ja sitten me molemmat syödään sitä, ihan hyvää se on.
Perunamuusijauheet on aikas tahnaksisia, pitää olla tosi hätätilanne, että niitä laitan, lisäilen niitä tosin piirakkataikonoihin.
Hyvä juttu kun on valmisruokia jos laiskottaa...- Sillisalaatti.-,.-
Sillisalaatin teko on ainakin helppoa. Keittää punajuuret, porkkanat ja perunat, kuorii japalastelee, sipulirenkaita ja herkkukurkun palasia sekä sillin palasia ja sekoittaa keskenään ja antaa vähän aikaa vetäytyä, ja aaahh!
- ap.
Hernerokan teemme aina itse. Ihan alunalusta asti, keltaisista herneistä ja sianlihasta.
Harvoin enää tulee keitettyä, sitä syöden tulee niin tönkkiintynyt olo, kuin olla saattaa.
Jollain lailla mahan tilavuus on vanhemmiten pienentynyt.
Saarioisten punajuurisalaatti on huonontunut, etikkaista kuin mikä, ennen se oli perunaisen herkullista. Sillisalaatti.-,.- kirjoitti:
Sillisalaatin teko on ainakin helppoa. Keittää punajuuret, porkkanat ja perunat, kuorii japalastelee, sipulirenkaita ja herkkukurkun palasia sekä sillin palasia ja sekoittaa keskenään ja antaa vähän aikaa vetäytyä, ja aaahh!
Sillisalaatti on hyvää juuri tehtynä,
mutta sitten kun punajuuri värittää kaiken muun,
niin...ei niin hyvää
Tuleekos usein sillisalaattia tehtyä?
Itse teen sitä taas ensi jouluksi, tai jospa jo pyhämiestenpäiväksi.- Sillisalaatti.-,.-
rosaliiin kirjoitti:
Sillisalaatti on hyvää juuri tehtynä,
mutta sitten kun punajuuri värittää kaiken muun,
niin...ei niin hyvää
Tuleekos usein sillisalaattia tehtyä?
Itse teen sitä taas ensi jouluksi, tai jospa jo pyhämiestenpäiväksi.Silloin tällöin sitä tekaisen. Ei tarvitse olla joulukaan.
- kätevästi
Minä ostin mikroaaltouunin v.-85 ja sen jälkeen en ole edes yrittänyt kokata itse.
Sitä ennen yritin ja sitten menin ulos syömään;)
Nuo melkein valmiit ovat ihan OK sapuskaa, sinappia, ketsuppia, currya,tms päälle
ja sitten ääntä kohden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2164897Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html274054Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2343855Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353077Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1583054Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis642960Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162711Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos672595Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien962389En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132165