Lintujen poistaminen kattorakenteista

Pulu

Mitä tekisin puluparvelle joka pitää majaa välikaton sisällä, paikassa johon ei ihminen pääse? Niillä on pääsy sinne yhdestä pienestä aukosta joka olisi helppo tukkia mutta miten ensin saa sisällä olevat linnut pois? Savustamalla? Tila on melko suuri ja lintujen ei voi antaa jäädä sinne.

3

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanna

      Aiheeseen, siis kyseisiin "kiusankappaleisiin" liittyen haluaisin minäkin vastauksen... Onko jollain ideoita millä saisin pulut pysymään pois parvekkeelta. Kakkaa on joka paikassa, kukkaset pöllytetty ja nypitty, mullat levitetty useaan kertaan jne pulujen toimesta. (Parvekelaseja ei ole mahdollista hankkia.)Eivät häiriinny vaikka sisällä liikutaan, ikkunaan koputetaan.

      • lintu

        Jos laittaisit parveekkeelle,esim. täytetyn haukan istumaan kaiteelle,tai johonkin siihen että on sateen suojassa,kun pulut näkevät täytetyn haukan tuijottavat silmät en usko että laskeutuvat silloin siihen. meillä on täytetty haukka ja jos sen kanssa edes kävelee pihalla,pitää sitä muka käsillä kaikki pikkulinnut ja muut alkavat varoittamaan ja lentävät kauhuissaan pois.

        sitä helpompi keino,on koittaa yllättää pulut itse teossa kun istuvat parvekkeella,yllätät ne ja kiljaiset kunnolla että ne pelästyvät,kun olet onnistunut pelästyttämään ne muutaman kerran tuskin enään palaavat..


    • Anonyymi

      www.birdsoff.fi lintupiikit tehoaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3793
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      38
      2568
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      36
      2082
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      23
      1812
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1729
    6. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1652
    7. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1608
    8. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1486
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1467
    10. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      24
      1444
    Aihe