Valtuusto 29.9.14.

Raija Leppäharju kirjoittaa ma 29.9 kokouksesta, huh huh miljoonan euron puhallus olikin jatkoa tyhjäntouhuamiseen. Mikäli on näin, ettei mitään asiakirjaa eikä sopimusta ole VIELÄKÄÄN, suupuheita pelkästään esittelijöillä, niin sinne menee rahat, eikä piisaakaan..
http://raijanajatuksia.blogspot.fi/
15202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Takuuna on, että "varmasti tulee".
Tässä on takuut.

Äänestä

Miljoonalla ei saada 25:ä käsiparia kuin vuodeksi töihin, mistä loppuajan rahoitus?

Äänestä

Ymmärtäkää nyt, että MILJOONA euroa veronmaksajien varoja.

Se on tänä päivänä 500 euroa/per hlö. /, eli puolisotapauksena 1000 euroa,
eli 6000 mummon markkaa, tai yhden kuukauden nettoeläke pienituloisella.
ostaa "uskomuksia"

Ei sen enempää eikä sen vähempää. Jos satsataan täytyy olla jotakin kouraan jäävää -- ainakin takuita asiasta. On aivan eri asia päättää omista rahoistaan, vaikka uskomuksiin. Nyt kuitenkin on verovarojen käytöstä ja veronmaksajien varoista.

Tänä päivänä, kuten 25 vuotta, on ollut vain USKO JA TOIVO Olen todellakin vakaasti samaa mieltä kuin Raija Leppäharju. Hän on vastuuta tunteva valtuutettu. Nä-yttöä ja sopimuksia hänen kertomallaan ja asiantuntevalla
tavallaan esitettynä. Sitä kaipaa.

Ei mielikuviin luottaen voida yhteisten asioiden hoidossa ALLEKIRJOITTAA
MILJOONA EURON käyttämistä mielikuviin.

Näyttöä ja sopimuksia pitää olla.

Pyhäjärven johto (niin luottamusmiehet kuin viranhaltijat) ovat hyviä markkinamiehiä. Siksi on kysyttävä, miksi elinkeinotoiminta risteysalueella ei piristy.

Äänestä

No huh huh. Pyhäjärvi ja kaupunginvaltuusto ovat uusia edelläkävijöitä ja tienraivaajia nykypäivän ja tulevaisuuden kunnallispolitiikassa. Enää ei tarvitse kuin kaunista puhetta sekä vakuuttelua ison päätöksen alustukseksi ja miljoona irtoaa. Ei minkäänlaista reaalivakuutta, siihen tuleeko laguuna vai ei. Varsin hyvin olisi ehtinyt sauraavien vaalien jälkeenkin. Herääkin kysymys, mihin tuota miljoonaa oikeasti tarvitaan? Ilmassahan ei ole muuta lupauksia ja ilmaa?? Ja sitten nämä yhtiömiehet, eli miljoonan "vartijat". Kyllä teitä valtuusto nyt onnisti.

Äänestä

Ymmärtäkää nyt että sieltä kaupungin kassasta mitään miljoonaa olla noin vain maksamassa! 2500€ on päätetty maksaa osakepääomaa (pienin mahdollinen alkupääoma)! Se miljoona on vain varaus siihen tilanteeseen että tulee todellinen investointitarve. Tällöin tietysti harkitaan erittäin tarkkaan että tuo investointi on tarpeellinen ja kannattava!

Äänestä
  • Kerropa ensin, onko se Laguunasäätiö olemassa vai ei? Kyllä jotain virallista paperia, kouriintuntuvaa tai muuta reaalivakuutta täytyy olla. Oletuspolitiikan todellinen tienraivaaja tämä pienen kaupunkimme johto tuntuu olevan.

    Äänestä

Mie oon maalta ja mie en tiiä mittää!

1 miljoona euroa= vähintäänkin 6 miljoonaa mummon markkaa!!

Äänestä

VoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoeVoe

^Tuliko tossa tarpeeks itkuvirttä?

:)

Äänestä
  • jos tossa virressä on yhtä yksitoikkoinen sävel kuin sanoitus niin on siinä ainakin se hyvä puoli että eipä jää soimaan päähän!

    Iketään nyt sitten porukalla kun on lähdetty tuolle linjalle:
    nhyyyyyyyyyyyyyhnhyyyyyyyyyhnhyyyyyyyyhhh!!!!

    Äänestä

Itke pois, kyllä nyt valtuutettuja on todella vedätetty. Onhan isolla miehellä edelleenkin hyvät tulot ja kenties omaisuuttakin joten uskottavuus herrojen sakissa on edelleen säilynyt. Mutta kaipaan valtiovallan päätöksiä. Kaupunkimme veroeurot olisi tullut jättää tärkeimpiin asioihin. Muutaman juoksuharrastuksen hinnaksi kova purtava.

Näin suuri asia tulee olla laajemman piirin vedettävä. Isot miehet ja vielä johtajatkin mukana.

Äänestä

Kyllä pyhäjärvisellä veronmaksajalla on olo niin kuin vuoristoneuvos Tuuralla. "Aina kun appiukko tekee joitain Uunolle, niin aina menee miljoona."

Miljoona sinne, miljoona tänne.

Äänestä

Hallintosäännön mukaan kaupunginjohtaja on kaupungin tiedottaja.
Olen ihmetellyt, ettei näin suuresta ja Pyhäjärven taloutta koskevaa merkittävää asiaa uutisoida alue- eikä paikallislehdissä, puhumattakaan vaikkapa Kalevassa tai Helsingin Sanomissa.

Se, että tänä päivänä kaupunki on tehnyt "periaatepäätöksen" 1 miljoonan euron sijoittamisesta Lagunasäätiöön, on mielestäni suuri ja päättäjien mukaan positiivinen uutinen.

Miksi ei uutisoida?
Meillähän Jukka Tikanmäki on uutisoinut paljon Pyhäjärveltä. Eikö hän voisi ottaa yhteyttä kaupunginjohtajaan ja kehottaa uutisoimaan, jos hän nyt on havainnut, että kaupungin asioiden uutisointi kuuluu kaupunginjohtajalle

Tämä uutinen on suuri askel kohti "hiukkasen" tutkimista

Äänestä

Ei vaan näy uutisena "Miljoona Lagunasäätiölle"
Onko muilla kunnilla varaa tällaiseen?

Äänestä
  • Ei!

    Äänestä

Kyllä niitä todellisiakin kuluja tuloo, kunhan Ylivieskan käräjät ohi. Työsyrjintä ei ole ollut ilmainen. Reporahat alkaa huveta. Kuka maksaa, ne jotka ovat estämässä virkaanpaluun? Vai

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valtuutetun blogi. kirjoitti:

Raija Leppäharju kirjoittaa ma 29.9 kokouksesta, huh huh miljoonan euron puhallus olikin jatkoa tyhjäntouhuamiseen. Mikäli on näin, ettei mitään asiakirjaa eikä sopimusta ole VIELÄKÄÄN, suupuheita pelkästään esittelijöillä, niin sinne menee rahat, eikä piisaakaan..
http://raijanajatuksia.blogspot.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu