Nyt kun olen tässä n.11 vuotta ollut mielenterveyskuntoilijana ja noin 5-7 vuotta elämästä meni psyykelääkkeiden parissa, voin todeta pari asiaa.
Ensinnäkin luottamuspula. Huomasin että kun sairastuin , masennukseen, tilanne oli sama kun hakisi armeijassa saikkua, vaikka olet kipeä, sinua epäillään, rehellisyyttäsi epäillään. Ja jos et hae, saat moitteet siitäkin, et toimi kuten vastuuntuntoinen tekisi tässä tilanteessa, eli hakeudu hoitoon. :)
Noniin, tämä epäluottamus. Olen huomannut että jos olet ns. miekkarin asiakas, sinuun suhtaudutaan kuin rikolliseen. Et ole mitään tehnyt, mutta et ole luottamuksen arvoinen.
Kun syöt lääkkeitä, muut saavat sen turvallisuuden tunteen. Hän on nyt vaaraton kun tunnollisesti syö lääkkeitään. Nämä muut, ns. terveet ja normaalit, kuitenkin epäilevät sinua kaikesta mitä sanot tai teet, motiivisi kyseenalaistetaan, olet uhri, kiusattu, väärentäjä, syyllinen, syytetty, what ever.
Pointtina tässä, miksi näitä psyykelääkkeitä sitten tarjotaan? Siksi että ns. normaalit saisivat nukuttua yönsä? Tuntisitte olonne turvalliseksi?
Eikö lääkkeitä syödä jotta parantuisitte taudista? Kuten antibiootti.
Tulehdus jonka te , syyllistämällä uhria, aiheutatte , ei noilla lääkkeillä poistu.
Kohtelette kuin rikollista, niin teitä tullaan myös kohtelemaan. Te olette rasisteja.
Teille ei mahdu päähän muu kuin se että olette normaaleja, ja nämä muut ovat 'poikkeavia' , sairaita, joita pitäisi lääkitä tai pistää johonkin syrjään, piiloon, kuten vanhukset ja sairaat. :)
Eikö olekin sairas yhteiskunta? Tai no, ymmärrettävä yhteiskunta.
Tulikin mieleeni, miten minuun suhtauduttaisiin eritavalla jos oikein alkaisin rikolliseksi? Valmistaisin pommeja, sabotoisin elämäänne, naarmuttelisin autojanne ja kaikkea sitä paskaa mistä muutenkin minua epäilisitte?
Niimpä, koittakaa parantua harhastanne, ei ole normaalia...
Enkä aio olla rikollinen x) enkä normaali...
Aion elää, saa-at-a-nnan natsit! x)
Mielenterveyskuntoilija
6
328
Vastaukset 6
- 1+1=0
Miten tämä syrjintä ja ennakkoluuloisuus näkyy arkipäivän tilanteissa? Vai onko se enemmän rakenteellista, näkyykö se ihmissuhteissa?
Oma näkemykseni: Nykyajan yhteiskunta on vaativuudessaan sellainen ettei pärjää, jos ei ole "tavallinen" ts. yhteiskunnan vaatimusten mukainen. Lääkkeillä tasapäistetään ihmisiä jotta he kaikki mahtuisivat samaan muottiin ja pääsisivät "mukaan maailman menoon" ja "osallistuisivat yhteiskunnan ja yhteisön toimintaan".
Eikä sitä yleensä mietitä, että kumpi siinä oikeasti on sairas, yksilö joka putoaa tällaisen yhteisön ulkopuolelle vai yhteisö, joka sulkee ulkopuolelleen sairaat ja epänormatiiviset!?
Puhun niistä jotka luokitellaan "mielenterveyspotilaiksi" mutta jotka ovat vaarattomia ympäristölleen. En yritä julistaa että rikollisia ei saa rangaista.- Entinenpuopottelija
Nimipäivätkin soittaa ja laulaa erinomaisesti, vaikka ovat kehitysvammaisia.
- Nuorilääkäri
Suosittelen löylykauhaterapiaa !
- Kokeile.ihmees
Suosittelen sinulle keppihevosterapiaa.
- AAnuksenlemu
työnnä löylykauha perseeseesi
- kiolp
mitä vittua mietit mitä ne susta ajattelee pää asia että sulla menee hyvin etkä häiriköi muita sano että imekää homot jopoo ja jatka elämääs.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771580
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.104793En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493