Siellähän ollaan menossa Stalinin jalanjäljille - nyt vain toisenlaisen ideologian pohjalta. Stalinin haamu on nousemassa yhä selvemmin esille. Hän on nousemassa suurena uudistajana ja teollistajana sekä Suuren Isänmaallisen sodan sankarina jalustalle. Kansalaisten ja kansalaisjärjestöjen sekä ulkomaisten toimijoiden toimintaa rajoitetaan aina vain lisää. Armeijaan ja sen harjoituksiin läntisillä rajoilla panostetaan huomattavia summia huolimatta siitä, että muut yhteiskuntasektorit jäävät huonommalle tolalle. Ja Putin on vallassa vielä pitkään.
Eikö kepu huomaa Venäjän suuntaa?
mitä tekee kepu?
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lantaläjäthän toivovat Venäjän mallia tännekin. Ei tarttes meinaan maksaa veroja maatoloustuilla saaduista "voitoista".
Niin, Stalinhan jo vuodesta 1918 uhosi, että kaikki suojeluskuntalaiset tapetaan. Mutta nykykepu taitaapi nähdä, että suojeluskuntalaisilla oli vain väärää politiikka ja siksi jouduimme sotiin.
Ja mihinkän sotiin Suomi on sitten viimeisen seitsemänkymmenen vuoden aikana joutunut.
Stalin kuoli vuonna 1953. Nyt on Venäjällä Stalinin tekoja arvostava johtaja, joka valehtelee ja joka sai Venäjän dumalta helposti ja npeasti valtuudet käyttää sotilaallista voimaa Ukrainaa vastaan. Muutama vuosi aikaisemmin oli Georgiassa vastaavanlainen tilanne.
Voihan juma! Sama kuin ajettais vartioimattomaan tasoristeykseen sivulle katsomatta sillä perusteella, että ei ole aikaisemminkaan junaa tullut.
Läntinen puolustusliitto olisi hyvä ratkaisu muuttaa vartioimaton risteys vartioiduksi.
Jos noin asia kerran on, niin eikö meidänkin maastmme pitäisi mitä pikimmin hävittää Stalinin maahamme perustama demaripuolue.
Kuten olette huomanneet, niin nythän myöskin Suomessa huudetaan kurkkusuorana lisää rahaa puolustusvoimillemme, ja kaikessa muussa mussakin on köyhät alistettu entistäkin syvemmäle kurjuuden kuiluun.
Niin onhan meillä tosiaankin nyt SAK/demarit rahakirstumme vartijana, kuten monessa muussakin köyhän oloja kurjistaneessa ministerintehtävässä.
Suomihan on kautta aikain kuulunut läntisen kulttuurin piiriin. Sen vuoksi kuuluminen läntiseen puolustusliittoon on itsestäänselvyys.
Kysy sitä siltä Gazpromin leivissä olevalta kahdelta metriltä kävelevää paskaa.