Netti ei toimi oikein! Apua mahd. nopeasti

Apua kaipaava!

Minulla on Windows 8.1. Kun avaan aloitusnäytöstä netin, se ei aukea normaalisti vaan aukeaa työpöydälle netiksi. Normaalisti netin pitäisi aueta suoraan Windows 8 nettiksi eikä työpöydälle. Miten saan netin aukeamaan niin kuin sen pitäisi aueta?
Apua mahdollisimman nopeasti!
Kiitos :)

10

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näihän se pitääkin aueta pc koneissa.

      • Ei pidä Windows 8:ssa.


    • Apapapap

      Vapunen ,
      ei pidä. Ennen minulla aukesi ihan normaalisti ja niin myös toisessa koneessani aukeaa. Eli sellainen henkilö joka tietää paremmin kuin tuo pölvästi niin auttaa kiitos ! :)

    • Pc koneissa käytetään tätä työpöytä ikkunaa. Se tiilikäyttöliittymä on tarkoitettu kosketusnäytöille joten sitä ei ole järkevää käyttää pc koneissa.

      Kannattaa siis käyttää työpöydän ohjelmia ja selaimia niin saa parhaan käyttökokemuksen.

      • Aloittajaaa

        Mutta minä haluan käyttää kasin nettiä joten apuja nopeasti ! :)


    • Apu löytyy kun käyttää työpöytä näkymää.

    • Riäkkylän kunti

      "Pc koneissa käytetään tätä työpöytä ikkunaa. Se tiilikäyttöliittymä on tarkoitettu kosketusnäytöille joten sitä ei ole järkevää käyttää pc koneissa."

      Väärin. Käyttötapa muotoutuu ihan henkilökohtaisten tottumusten mukaiseksi, ei sitä voi sanella muille. Itse käytän aidossa Windows 8.1 tabletissani pääsääntöisesti aloitusnäytöstä käynnistettävää IE:tä, läppärissä ja pöytäkoneessa käytän molempia, eli olen sekakäyttäjä.

      Onko kysyjä mahdollisesti laittanut työpöydän IE-kuvakkeen aloitusnäyttöön? Mikäli näin on tapahtunut, irrota se aloitusnäytöstä ja etsi IE-kuvake aloitusnäytön alasivulta, jossa ovat kaikki asennetut sovellukset. Paina hiiren oikeaa nuolta ja valitse "Kiinnitä aloitusnäyttöön"

      • Oikein oli tuo minun. Ei kukaan käytä tableteille tehtyä käyttöliittymää PC koneissa vapaaehtoisesti. Siinä ei ole meinaan järkeä koska se toimii huonosti hiiren kanssa ja on rajoitettu.


    • Silloin kun käyttää IE:tä ilman työpöytänäkymää, sen käyttö on turvallista kun lisäosat on estetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3585
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2480
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      593
      2273
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2026
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      76
      1730
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1648
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1546
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1446
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      94
      1427
    Aihe