Eduskunta käsittelee,

anja koivistoinen

huomenna ruotsinkielen asemaa. Ja eikun seuraamaan eduskunnan käsittelyä.

5

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raha ratkaisee

      Nykyisillä päättäjillä ei ole kanttia vasdustaa RKP:tä sillä sieltä tulee rahoituksia puolueille jotka kannattavat ruotsittamista. Eduskunnassa on nykyisin vain takinkääntäjiä ja limaskoja joille tärkeintä on omienetujen haaliminen.

    • anja koivistoinen

      Mitähän jos otettaisiin "maalaisjärki" käyttöön.

      Pakolla ei saa mitään hyvää aikaan. Toivottavasti VAPAAEHTOISUUS nousee kunniaan. Onhan järkeenkäypä asia, että länsirannikolla on enempi tarvetta ruotsin kielelle ja itä-rajan tuntumassa on järkevää venäjän kielen taito.

    • Sitä saavat limaskot

      RKP haluaa jatkaa ahdistavalla kieliriitalinjalla ja ruotsiapuhuvat joutuvat yhä hankalampaan olotilaan maassamme? Sitä saa mitä pyytää ja RKP saa sitä itseään eli paskaa korvilleen.

    • Piironginjalka.

      Täytyy rehellisesti sanoa, etten ole koskaan enkä missään nähnyt tai kuullut niin lapsellista ja epä-älyllistä "pakkoruotsi"-keskustelua kuin täällä.Hyviä perusteluja löytyy niin puolesta kuin vastaan, mutta täällä ei ole esitetty noita asia-argumentteja ollenkaan.
      JOS ruotsia opiskellaan, opiskelu pitää aloittaa varhain ja äidinkielisen opettajan kanssa, jotta ääntäminenkin saadaan alusta asti kohdalleen. Sitä kun on jälkeen päin kovin hankala korjata.
      Jos ruotsia ei opiskella, niin sitten ei. Seurauksien kanssa pitää elää.

    • Näitähän riittää

      "Jos ruotsia ei opiskella, niin sitten ei. Seurauksien kanssa pitää elää."

      Pakkoruotsitus maksaa ja esimerkiksi ruotsilla ei ole varaa samanlaiseen pakkopelleilyyn mitä meillä. Ruotsissa opiskellaan tärkeitä kieliä eikä aikaa hukata samanlaisiin turhuuksiin mitä meillä on pakkoruotsitus eli olematonkieli maailmassa.

      Näitä samanlaisia tyyppejä mitä tämäkin nimimerkki "Piironginjalka" on ja heitä riittää selittämään asioista täyttä paskoo eli he ovat näitä RKP:n vahtipolitrukkeja palstoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe