Kun on vanha -95 Xantia mutta ajettu vasta 90tkm niin mitä kannattaa huollattaa, eli LMH:t? Nokka-akselinhihna? jne.
Ja seuraava kysymys missä kannattaa huollattaa etelä-suomessa jos ei halua rikastuttaa Vehoa noilla huolloilla, asun Keravalla joten pääkaupunkiseutu ja keski-uusimaa mahdollisia!
Ja seuraava kysymys missä kannattaa huollattaa etelä-suomessa jos ei halua rikastuttaa Vehoa noilla huolloilla, asun Keravalla joten pääkaupunkiseutu ja keski-uusimaa mahdollisia!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä mä tekisin ainakin ihan perus 90tkm huollon. Ja niin itseasiassa vastikään teinkin. Nokkahihnan vaihto tosin voi olla varmuuden varaks ihan hyvä tehdä. Itse suosin Herttoniemessä olevaa Rekara - Huolto Oy Sahaajakatu 31 Puh: 09-755 6266. Omakohtaisesti todennut hyväksi paikaksi. :O)
Jos huoltokirjasta löytyy luotettavana pidetyn Citroen-huollon leima ja merkintä nokkahihnan ja "tilppeiden" vaihdosta, kannattaako sitä silloin varmuuden vuoksi ruveta vaihtelemaan, jos vaihto on tehty ns. äskettäin?
Jos kuitenkin vilunkipeliä arvelet, niin
soitahan sinne vaihdon tehneeseen huoltoon, eiköhän
heiltä löydy vaihdosta merkinnät?!
PS: kiitos testiartikkelista! =)
En mä epäile ollenkaan, etteikö vaihtoa olisi tehty. On merkitty selkeästi huoltokirjaan vaihto ja huollon tehneestä firmasta en kyllä ole mitään negatiivisia kommentteja kuullut.
Tuli vain mieleen tuollainen kysymys ihan yleistasolla.
Ollos hyvä artikkelista. Toivottavasti oli maukasta luettavaa. :)
...Rekaralle. Toivottavasti hihna on vaihdettu ajallaan,
muuten on kiirus. Onko auton historiasta tietoa, milloin
esim. pallot on vaihdettu?
Jos ei nesteiden(kään) iästä ole tietoa niin ne kannattaa
ehdottomasti uusia välittömästi.
Tulpat kuuluvat huolto-ohjelmaan 120 000km kohdalla, mutta
nehän eivät ole koskaan liian hyvät...
Niin, -95 mallista eteenpäin jakohihnan vaihtoväli on 120.000 km, mutta kyllä aikakin vaikuttaa. Kannattaa kyllä jo vaihtaa. Samalla kannattaa vaihtaa kiristinrulla ja tarkastaa vesipumppu. Menee tarvittaessa näppärästi siinä samalla.
vaihdatin nokkahihnan syksyllä 96:seen Xantiaan
kilometrejä oli 82t.Siinä oli jo pieniä murtumia
havaittavissa.Minun annettiin ymmärtää että
5 vuotta alkaa olla yläraja hihnan iäksi ei vielä
nuo kilometrit
Niin kysymyshän oli lähinnä että pitääkö se nokkahihna vaihtaa kun ei ole kilometrit täynnä! -95 mallissahan vaihtoväli on tuo 120tkm joten ei sitä ole vaihdettu.
Ilman muuta kannattaa 95-malliseen vaihtaa jo nokkahihna, kuten jo muutama muukin on ehtinyt tässä toteamaan. Pääsee aika paljon pienemmällä rahasummalla, ja ennen kaikkea ei tarvitse pelätä että konehuoneesta kuuluu paha ääni jos innostuu joskus vähän kierrättelemään konetta.
Pallojen vaihto nyt on jokaisen omassa harkinnassa, itse paineistin omani kertaalleen, mutta tämän kevään huollossa ajattelin vaihdattaa takapallot uusiin, kenties vähän vielä pehmeemmän kyydin antaviin. Myös varaajapallon vaihto saattaa olla paikallaan.
Yksi asia joka 95-mallisessa Xantiassa saattaisi vielä olla paikallaan tsekata, on se surullisen kuuluisa muovitanko takakorkeudensäätimessä. Sen vaihto on niin pieni ja halpa homma että asiaa kannattaisi harkita, olisin sen itsekin antanut tehdä jos olisin sen edellisessä huollossa tiennyt. (Tanko sitten petti juurikin omista valmistujaisjuhlistani pois lähdettäessä, eipä ollut erityisen mieltä nostattavaa tiirailla auton alle ykköset päällä hellaparlamentin vetäessä omaa sonaattiaan vieressä...) Uuden tangon päihin kannattaa samantien vielä vetää esim. nippusiteet jolla varmistetaan sen paikallaan pysyminen.
se tanko kyllä pysyy paikoillaan kunhan ne jousikuormitteiset vipuset liikkuvat herkästi.jos sidot sen muovitangon tukevasti saattaapi käydä seuraavasti että se lyhykäinen metallitanko joka tuo tietoa kallistelunvakaajalta katkeaa.olen useammankin korjannut ja se jopa onnistuu hitsaamalla. parempi olisi huoltaa kunnolla ne vipuset että ne todella liikkuu herkästi ja samalla voisi varmistaa ettei mikään niistä kampea kor.säätimen karaa vinoon. ja jos on oiken viitseliäs niin voisi ottaa koko säätimen kouraan ja purkaa ja puhdistaa kunnolla.semmottis
Itse vaihdattasin LHM nesteet, kaikki pallot, jakopään hihnan, öljyt (myös vaihteiston) ja vielä syylärin nesteet. Tämän jälkeen voikin sitten rauhassa ajella pitkään ilman (toivottavasti) huolia. Joo, ja Rekaraa minäkin suosittelen omalla kokemuksella.
Lisätään nyt vielä tarkistus/vaihtokohteita: ilman- ja bensansuodatin, tulpat, tulpanjohdot, käsijarrunvaijerit, vakaajan välitangot (koiranluut). Nämä on yleensä tuonikäisessä jo vaihdettu/vaihtokunnossa. Jäähdytysnesteet ja laatikkoöljyt jää tosiaan monilta vaihtamatta, kannattaa vaihtaa.
täällä hyvinkäällä tuollaisetkin ongelmat saadaan ratkottua ja siinä sivussa kaikki muutkin mitkä sitikoihin liittyy. kari/sitikkamestasta
Koska asut Keravalla niin erinomainen huoltopaikka on Auto-Center Hyrylässä Sulan alueella. Siellä on Citikoiden erikoisosaaminen hallinnassa.