Kepulaiset ovat kunnostautuneet Suomessa kuntaliitosten estäjinä. Syyt ja seuraukset ovat selvät: kun umpikeskustalainen pikkukunta liittyy isompaan (monipuoluejärjestelmässä) toimivaan kaupunkiin, kepu menettää valtaansa. Kepun yhteenlaskettu paikkalukumäärä romahtaa.
Esimerkiksi (umpikepulaisen) Peräseinäjoen liittyessä Seinäjokeen, keskusta menetti lähes puolet aikaisemmista valtuustopaikoistaan. Vieläkö joku ihmetelee kepun nihkeyttä kuntaliitoksiin? "Nykyinen tilanne on säilytettävä - maksoi mitä maksoi!"
http://192.49.229.35/K2004/s/tulos/kutulos_seinajoki.html
Wiljami
Esimerkiksi (umpikepulaisen) Peräseinäjoen liittyessä Seinäjokeen, keskusta menetti lähes puolet aikaisemmista valtuustopaikoistaan. Vieläkö joku ihmetelee kepun nihkeyttä kuntaliitoksiin? "Nykyinen tilanne on säilytettävä - maksoi mitä maksoi!"
http://192.49.229.35/K2004/s/tulos/kutulos_seinajoki.html
Wiljami
Vastaukset 11
Vanhimmat
Keskustalaisissa pikkukunnissa toimii veronmaksajien kustannuksella kepulaisen puolueorganisaation perussolu.
On 100% kepulaisia viranhaltijoita, työntekijöitä ja luottamusmiehiä. Pikkukunnissa on oivasti aikaa hoidella myös puolueen asiaa.
Keskusta pitää täysin puoluetaktisista ja itsekkäistä syistä kiinni nykyisestä, täysin tehottomasta kuntarakenteesta.
Ruotsissa on enemmän väkeä kuin Suomessa, mutta siellä tullaan hyvin toimeen 270 kunnalla. Suomessa kuntia on noin 440.
järjestetään TUL:n toimesta "omalle virkamiehelle" ulkomaan matkaa. En tiedä mahtoikohan tuo matka vaikuttaa yhtään siihen päätökseen, kuka sai tuossa kaupungissa hoitaakseen iltapäiväkerhot!
"Keskustalaisissa pikkukunnissa toimii veronmaksajien kustannuksella kepulaisen puolueorganisaation perussolu." toi kappale on jotenkin outo, vai tarkoitatko että lautakunnista saa hirmuista tiliä?
Keskustalaiset vastustavat kuntaliitoksia eniten, koska keskustalaisa kuntiakin on eniten. Totta varmasti on myös se, että istuvissa politiikoissa ja virkamiehissä on vähän halua asemansa vaarantamiseen ihan kunnasta tai poliittisesta katsomuksesta riippumatta. Hauskaa on nähdä kuinka Tornion kaupunginjohtaja, sisäministeri Hannes Manninen haluaa saada pääkaupunkiseudun esimerkiksi. Hän ei itse pystynyt saamaan aikaan Kemin ja Tornion yhdistämistä. No, osansa siellä oli Kemin kommunisteillakin, jotka halusivat lopulta pitää valta-asemansa Kemissä ja keskustalaiset omansa Torniossa ja Keminmaalla.
Peräseinäjoelta pääsi uuteen Seinäjoen valtuustoon 5 valtuutettua, yksi valtuutettu niin keskustasta, kokoomuksesta, demareista, vasureista ja kristillisistä.
Seinäjoen uuteen valtuustoon tämä tiesi seuraavia muutoksia puoluetten paikkajakoon:
Keskusta 1
Kokoomus 1
Demarit -1
Kristilliset-1
Peräseinäjoen kunnan valtuustopaikat tietenkin häviävät historiaan, joten niitä on turha tähän vetää.
Juuri käydyissä kunnallisvaaleissa keskusta nousi yksinään Kuopion suurimmaksi puolueeksi sen ansiosta, että Vehmersalmi liitettiin Kuopioon. Lisäksi vehmersalmelaiset keskittivät vahvasti äänensä yli puoluerajojen sille ehdokkaalle, jolla oli parhaat mahdollisuudet päästä entisen Vehmersalmen ainoana edustajana kaupunginvaltuustoon. Tämä ehdokas oli keskustalainen.
Myös aiemmin keskusta on noussut nimenomaan kuntaliitosten ansiosta perinteisten sinipunakaupunkien valtuustojen suurimmaksi tai toiseksi suurimmaksi puolueeksi. Samalla keskusta on ylittänyt niissä jonkinlaisen uskottavuusrajan niin, että myös vanhat kaupunkilaisasukkaat ovat ryhtyneet äänestämään keskustan ehdokkaita. Keskustan kasvu on tällä tavalla jatkunut ilman kyläkaupunginosien apuakin.
Yleinen ilmiö on ollut myös tuo, että liitettyjen kuntien asukkaat ovat ryhtyneet keskittämään ääniään yli puoluerajojen sille ehdokkaalle, jolla on parhaat mahdollisuudet päästä entisen kunnan tai oman kylän edustajaksi valtuustoon. Käytännössä tuollainen ehdokas on aina keskustalainen. Kuntaliitoskehitys on siten keskustalaistanut liitoskuntia enemmän kuin olisi käynyt, mikäli kunnat olisivat jatkaneet itsenäisinä.
Näinhän se on useimissa tapauksissa. Lisää kuntaliitoksia, jos kuntien tarjoamat palvelut sillä säilyvät ja jopa paranevat. Näyttää vaan siltä, että suurimmassa osassa kuntia siihen ei itse pystytä vaan odotellaan pakkoliitoksia joista päästään syyttämään viimeistään seuraava hallitusta...
on se että, Suomen kartalla ne punaiset pisteet sammuu sitä mukaa kun liitoksia tehdään.
Vieläköhän Kemi on punainen, vai pitäisikö siihen liittää pari Kepukuntaa?
(kannattaako Wiljami)?
Väitteesi ei pidä paikkansa. Kaikista entisen Vehmersalmen ja Kuopion kepulaisehdokkaiden paikoista katosi 10 kappaletta. Äänien keskittäminen (useimmiten kepulaiselle) on totta. Tosin tässäkin tapauksessa Vehmersalmelaiset saivat vain yhden (kepulaisen) henkilön läpi. Sen vuoksi kuntaliitokset pudottavatkin lähes poikkeuksetta kepulaiedustajiem määrää.
http://192.49.229.35/K2004/s/tulos/kutulos_kuopio.html
Wiljami
Höpö höpö. Katsoin tuossa juuri käytyjen vaalien tuloksia ja kävisi juuri päinvastoin. Mikäli esimerkiksi Keminmaa liitettäisiin Kemiin, suurin puolue olisi Vasemmistoliitto. Siinä olisi sinulle helevetin iso punainen läiskä.
Niin ja minusta olisi hyvinkin järkevää liittää Keminmaa Kemiin.
Wiljami
acid.
"Kepulaiset ovat kunnostautuneet Suomessa kuntaliitosten estäjinä."
"Esimerkiksi (umpikepulaisen) Peräseinäjoen liittyessä Seinäjokeen..."
Ihan kuin tuossa ei jokin täsmäisi?