+60 joukkotarkastukset

Ihmetyttää että 60 ikäiset eivät enää kuulu tiettyjen joukkotarkastusten piiriin ikänsä vuoksi - säästösyistä. Ikärasismia?
14155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mitäpä tuota ihmettelet.

Suuret ikäluokat (nyt eläkekkeelle siirtyvät) ovat haalineet kaiken omaisuuden, saaneet tehdä pitkät työurat ja kertyttäen suuret eläkkeensä. Nyt roikkuvat työelämässä viimeiseen asti rahan takia ja eivät anna lapsenlapsilleen mahdollisuutta elämänsä rakentamiseen. Omat lapsensa alistavat palvelijoikseen.

He eivät ole välittäneet kuin itsestään, miksi nuoremmat välittäisivät nyt heistä? Ovat seuraavat vuosikymmenet vain taloudellisesti taakaksi maallemme.

Eivät aikoinaan panostaneet ja huomioineet lapsia ja perhettään. Juoksivat rahan perässä. Perustelivat valintaansa sillä että vaurastuttuaan takaavat lapsilleen helpomman tulevaisuuden. Ei tullut helpompaa tulevaisuutta heille. Tuli vanhusongelma, joka pidetään keinotekoisesti hengissä.

Puhutaan että ennen osattiin arvostaa vanhoja. Niin osattiinkin. Yhteisön vahnimmat olivat silloin paljon nuorempia kuin nyt. Silloin heitä kuunneltiin koska heillä pelasi järki. Kuka viitsii kuunnella sängyssään vuosia maannutta vihannesta ja arvostaa hänen dementoituneita juttujaan.

Tämä on karua tekstiä, mutta totta.

Äänestä
  • Sota ja siitä selviäminen. Toivottavasti ei koskaan enää, mutta tosiasia että tämänpäivän kuuskymppiset rakensivat tätä maata omalla työllään. Ei ollut sosiaaliturvaa eikä työttömyyskorvauksia - oli vain työ (onneksi sitä oli yllin kyllin). Ja korvauksena siitä kaikesta nuo tuollaiset kirjoitukset - se on kiitos siitä, joten olisi pitänyt jättää tekemättä. Saa sen kuvan että tuleville sukupolville em. kirjoittaja ei jätä mitään, ei edes henkistä perintöä. Tällä hetkellä Suomella menee paremmin kuin koskaan, mutta mitä jätetään perintönä/millainen Suomi on viidenkymmenen vuoden päästä?

    Äänestä

  • No onpas sinulla mustavalkoinen käsitys vanhemmistasi. Unohditko ehkä muutaman asian kuten:
    Nämä samat ihmiset nostivat Suomen kukoistukseen sodanjäkeisten sukupolvien avulla, siitä kurjuudesta missä sotien jälkeen oltiin.
    He jatkoivat Isiensä työtä. Ei olisi ollut Nokioita, Rovioita tai muitakaan jos nämä ihmiset eivät olisi ahertaneet ankarasti.
    Nämä samat ihmiset ovat maksaneet veronsa ja eläkkeensä haluten turvata myös oman sekä lastensa tulevaisuuden.
    Nämä ihmiset maksavat pääosan nykyisistä terveydenhoitomenoista, jotta heidän ikääntyneet vanhempansa saisivat ansaitsemaansan hoitoa.
    Nämä ihmiset alkavat olla myös niin ikääntyneitä, että eivät välttämättä itse kykene enää hoitamaan vanhempiaan.
    Elinikä on pidentynyt ja uudet pidentyneen elämän muodot hakevat vielä itseään.
    Tosi asiat ovat voittajien totuutta.

    Äänestä

Jäi edellisestä kirjoituksesta pois se yleinen tosiasia, että nämä 6-kymppiset ovat oman vastuunsa vanhemmistaan ulkoistaneet valtion ja kuntien kontolle. Ovat ajaneet laitoshoitoon ne ihmiset jotka huolehtivat aikoinaan heistä. Jos eivät saa heitä kunnallisiin laitoksiin, on heillä nyt varaa maksaa yksityisille. Pääasianaan on, että heidän vanhenpansa eivät ole heidän vapautensa esteenä. Toisin ajattelevat omista lapsistaan. Heiltä odotetaan pyyteetöntä apua ja kunnioitusta itseään kohtaan.

Rahan ja mammonan ovat kahmineet itselleen ja unohtaneet vanhempansa ja lapsensa. Nyt odottavat myötätuntoa omaan vanhuuteensa.

Pysähtyisivätpä hetkeksi ahneutensa keskellä ajattelemaan elämänsä kulkua ja läheisiään, sen ainaisen itsekeskeisyyden sijaan.

Äänestä
  • Osuu kyllä mun ajatuksii ton mirjamin kirjoitukset. Annoit oikeasta asiasta ajattelemista. Kiitos.

    Äänestä

  • Jos lähipiirissäsi/olet itse tuollainen siinä on jo ihan riittävästi. Ei kiinnosta kirjoituksesi.

    Äänestä

Joukkotarkastusten ikäraja on ilmeisesti kuntakohtainen, koska minun kotipaikkakunnallani tuo raja on 69v.

Voi Mirjami rukka, olet ilmeisesti sitä polvea joka kyttää suurten ikäluokkien perintöä ja yrität syyllistää vanhempiasi työn teosta.

Jos ehkäisyasiat olisivat olleet tuolloin paremmin saatavissa, olisit varmaan sinäkin jäänyt tekemättä, ei tarvitsisi täällä valittaa ja syytellä ahneiksi vanhempia ihmisiä.

Suuret ikäluokat ovat tehneet työtä pienillä palkoilla ja pitkillä työpäivillä, nykypäivän nuoret eivät viitsi tehdä mitään, kaikki on heille liian ala-arvoista.

Palkkaa olisi kuitenkin saatava paljon ja valittavat kaikesta.

Sota olisi nyt paikallaan ja sinne rintamalle kaikki nämä nuoret laiskat valittajat ja sivarit ensimmäisinä.
Loppuisi tuo ainainen valittaminen varmaankin.

Äänestä
  • Siinä yläpuolella juuri kirjoittaa joku yli 6-kymppinen. On niin täynnä itsekehua ja samalla haukkuu nuorisoa, jolta sitä kunnioitusta odottaa. Hyi hitto!

    Äänestä

  • dfgserser kirjoitti:

    Siinä yläpuolella juuri kirjoittaa joku yli 6-kymppinen. On niin täynnä itsekehua ja samalla haukkuu nuorisoa, jolta sitä kunnioitusta odottaa. Hyi hitto!

    Nuoret ovat aina oikeassa paitsi silloin kun ovat väärässä.

    Äänestä

  • Ihan sama kirjoitti:

    Nuoret ovat aina oikeassa paitsi silloin kun ovat väärässä.

    Vanhat luulevat olevansa oikeassa silloinkin kun ovat väärässä.

    Äänestä

  • fghhfh kirjoitti:

    Vanhat luulevat olevansa oikeassa silloinkin kun ovat väärässä.

    Miksi puhut toisten puolesta? Eikö sinulla ole omaa elmää?

    Äänestä

  • Skitsofreenistä kirjoitti:

    Miksi puhut toisten puolesta? Eikö sinulla ole omaa elmää?

    On omaa elämää joka hetki. On myös elämää lasten kanssa ja ajatuksia heidän tulevaisuudestaan.

    Äänestä

  • tryftrrf kirjoitti:

    On omaa elämää joka hetki. On myös elämää lasten kanssa ja ajatuksia heidän tulevaisuudestaan.

    Tulevaisuudesta nja tupakoinnista?

    Äänestä

Kauheaa on kun pitää sotaa toivoa että nuoret joutuisivat rintamalle kuolemaan :(
Vaikka olen kohta kuusikymppinen en silti allekirjoita tuota, enkä muutakaan yleistävää soopaa nuorista tai suurista ikäluokista. Meitä on niin moneksi. Ei ole vanhempia elossa että voisin heidät laitokseen hylätä. En ole enää työssä mistä pitäisin kynsin hampain kiinni nuorten kiusaksi. Ei ole omaisuuksia kerättynä. On kaksi aikuista lasta joista toinen elättää itsensä siivoustyöllä ja toinen vielä opiskelee. Poika kävi armeijan, ei sivaria. Olisin suonut hänen käyvän sivarin mutta pääsi nopeammin pois kun kävi aseellisen. Kumpi tahansa niin en toivo sotaa. Ne jotka sitä toivovat opetukseksi nuoeille eivät tajua että myös itse joutuvat mukaan siihen. Sota tappaisi meidät ja raunioittaisi maamme. Oisko kivaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikärasistia? kirjoitti:

Ihmetyttää että 60 ikäiset eivät enää kuulu tiettyjen joukkotarkastusten piiriin ikänsä vuoksi - säästösyistä. Ikärasismia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu