depersonalisaatio,ahdistuneisuushäiriö vai mikä?

Oireet alkoivat vuosi ja 4kk sitten ihan noin vain.
-maailma alkoi tuntua erilaiselta, vähän vieraalta
-se muuttui siihen että en tuntenut olevani "itseni"
-odotin aina nukkumaanmenoa ja että huomenna kaikki olisi normaalisti

Sitten alkoi 0,25mg Xanor lääkitys joka poisti oireet.Söin 0,5-2mg päivässä ja joskus olo tuntui huimaavalta monta päivää. Lääkkeistä pidin 7 viikon tauon ja kaikki tuntui taas erilaiselta,oudolta.Pelkäsin että menetän järkeni mutta en koskaan saanut paniikki/ahdistuskohtauksia.

Nykyään syön 2 kertaa 1mg depot Xanorin päivässä ja olo on hyvinkin normaali.Mutta jos annoksen jättää välistä niin ahdistus poissaolevuuden tunne alkaa olla voimakas.
Yritän Xanoreissa totutella olemaan ajattelematta miltä minusta tuntuu ja se onnistuu hyvin.Mutta selvinpäin tuntuu niin oudolta.

Olen entinen kannabiksen ja MXE:n (dissosiatiivi) käyttäjä, pilveä meni joka päivä ja MXE:tä viikottain, tämä voi olla osasyy nykyiseen.Myös tramadolia ja kodeiinia olen käyttänyt nyt vuoden parin viikon välein, koukussa en ole.

Jos nukun ilman lääkkeitä näen painajaisia joskus, normaalia useammin.Ikää minulla on 24v.
389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kannabis -> skitsofrenia

Äänestä
  • Ei. Mitään skitsofreniaan vastaavaa aloittajalla ei ole.

    Äänestä

jos noita lääkkeitä on pakko käyttää, eikä ilman pärjää, niin koukussahan ihminen silloin on.Annokset tulevat nousemaan ja aiheuttavat pitkän päälle haitalliset sivuoireet esim.muistiin,keskittymiseen,työntekoon ym.
Pitäisi vaan hyvin pikkuhiljaa lopettaa ihan kaikki lääkkeet yksitellen ja ottaa alkuun vastaannoita tuntemuksia,jotka myöskin helpottavat. Psykiatrinen hoito voisi myös auttaa pahimman vieroituksen yli. Työssäkäynti säännöllisesti oa parasta terapiaa ja unilääkettä, jos on onnistunut työn saamaan.Koulutus myös sekä vanhemmille että nuoremmille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kekekekeke kirjoitti:

Oireet alkoivat vuosi ja 4kk sitten ihan noin vain.
-maailma alkoi tuntua erilaiselta, vähän vieraalta
-se muuttui siihen että en tuntenut olevani "itseni"
-odotin aina nukkumaanmenoa ja että huomenna kaikki olisi normaalisti

Sitten alkoi 0,25mg Xanor lääkitys joka poisti oireet.Söin 0,5-2mg päivässä ja joskus olo tuntui huimaavalta monta päivää. Lääkkeistä pidin 7 viikon tauon ja kaikki tuntui taas erilaiselta,oudolta.Pelkäsin että menetän järkeni mutta en koskaan saanut paniikki/ahdistuskohtauksia.

Nykyään syön 2 kertaa 1mg depot Xanorin päivässä ja olo on hyvinkin normaali.Mutta jos annoksen jättää välistä niin ahdistus poissaolevuuden tunne alkaa olla voimakas.
Yritän Xanoreissa totutella olemaan ajattelematta miltä minusta tuntuu ja se onnistuu hyvin.Mutta selvinpäin tuntuu niin oudolta.

Olen entinen kannabiksen ja MXE:n (dissosiatiivi) käyttäjä, pilveä meni joka päivä ja MXE:tä viikottain, tämä voi olla osasyy nykyiseen.Myös tramadolia ja kodeiinia olen käyttänyt nyt vuoden parin viikon välein, koukussa en ole.

Jos nukun ilman lääkkeitä näen painajaisia joskus, normaalia useammin.Ikää minulla on 24v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu