Kävin perjantaina lääkärissä pyytämässä rauhoittavia useamman pitkän lentomatkan ajalle, mutta huonostihan se meni.
Olen kärsinyt paniikkihäiriöstä vuosia ja useimmiten kuitenkin selvinnyt ilman lääkitystä (ulkoilmaan pääsy on auttanut monessa tilanteessa). Minulle on määrätty viimeisen kahden vuoden aikana 4 kertaa bentsoja (Diapam 5mgx10, Opamox 15mgx30, Tenox 10mgx10, Alprox 0,25mgx30), joista Diapam ei ole vaikuttanut oloon mitenkään ja Opamox on vain tuntunut lisäävän paniikkioireita ja Tenox tuonut huonon olon.
Lääkärikäynti jännitti jostain syystä etukäteen. Tunsin ehkä olevani liian vähäpätöisen asian kanssa liikkeellä, kun aina saa kuulla vain sitä, että lentäminen on turvallisin matkustustapa ja pitäisi ottaa järki käteen ym. Lentokoneesta ei kuitenkaan paniikin iskiessä pääse raittiiseen ilmaan rauhoittumaan ja minulla on useampi ikävä kokemus lentomatkoilta.
Kerroin siis tilanteeni ja kerroin myös, että Alprox on ollut ainoa lääke, jonka olen kokenut auttavan. (Propral, venlafaksiini ym. on kokeiltu myös). Lopputulos oli se, että lääkäri tulosti kahden vuoden e-reseptini ja kävi ne läpi hyvin tarkkaan tilanteitani tivaten ja kyseenalaistaen. Sanoi, että edellisellä kerralla minulle on määrätty Diapamia ja pitkän syyllistävän luennon jälkeen kirjoitti jälleen reseptin siitä, vaikka olin korostanut, etten koe sen auttavan lainkaan. (10x5mg, olen aina pyytänyt vain nuo pienimmät mahdolliset pakkaukset, kun käyttöä on ollut harvakseltaan)
En siinä jännittäessäni tajunnut kuin nyökytellä ja myöntyä kaikkeen, mutta jälkikäteen minulle tuli todella huono, arvoton ja väärin kohdeltu olo. Nyt e-reseptirekisterissäni näkyy jälleen yksi "paha" (ja tehoton) bentsoresepti lisää ja jatkossa lääkärille menon kynnys on entistä suurempi. Lisäksi jos nuo minulle määrätyt lääkemäärät jakaa kahdelle vuodelle, niin kuukaudelle annokseksi tulee 3-4 kpl. Huu, todellista väärinkäyttöä!
Olen käynyt terapiassa ja se on vähentänyt paniikkikohtauksia arjessa huomattavasti. Lentopelkoani en kuitenkaan ole saanut kuriin kurssista huolimatta ja nyt pelkään sitä, että jatkossa toimivia lääkkeitä on entistä vaikeampi tai jopa mahdoton saada.
Tällä vuodatuksella ei ehkä ollut muuta tarkoitusta, kuin saada helpotettua pahaa oloa ja ehkä myös tukea/vinkkejä hyvistä psykiatreista pk-seudulla. Ja myös rentouttavista bentsodiatsepaameihin kuulumattomista lääkkeistä, jotka voisivat toimia lentojen aikana. Matkustamista en halua lopettaa.
Kävin aiemmin useamman vuoden Sturenkadulla/Kivelässä, mutta nyt vointini kohennuttua asiakkuuteni siellä on lopetettu. Harkitsen siis yksityiselle siirtymistä.
Niin ja minulla on Asperger&ADD, eli lääkkeet eivät välttämättä vaikuta samalla tavalla kuin neurotyypillisiin.
Lentopelkoon lääkettä?
ilmojenhalki
0
347
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212104Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711119- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94617Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93575Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11563- 12557
- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44529- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 116468
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 71439
- 58437
- 41434