Oikeus omaan kehoon

Miettikääpäs vähä tarkemmin tuota viime aikaisten kirjojenkin kautta esille nostettua asiaa, oikeutta omaan kehoon. Siihenhän sisältyy jokaisella ihmisellä oleva perimmäinen oikeus itse päättää omasta kehosta, eikä sitä oikeutta käsittääkeseni voi minkään uskonnollisen liikkeen oppirakennelman avulla keneltäkän ottaa pois; jokaisella on jakamaton oiekus itse päättää oman kehonda käytöstä.

Ketään ei voi pakottaa käyttämään kehoaan "pakkosynnytyksiin". Se on minun käsitys.

Miettikääpäs syvällisemmin jokaisen ihmisen oiekutta omaan kehon, sen käyttöön jne.
14128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei kukaan pakota synnytyksiin, se on ihan omaehtoista.

Äänestä

jokaisella on oikeus omaan kehoon myös siten, että on valmis ottamaan joka ikisen lapsen vastaan jos vain jaksaa luottaa Jumalan tahtoon. Kaikki eivät jaksa luottaa, koska monien kohdalla vain tuntuu siltä, että Jumala on lakannut huolehtimasta. Tällöin on täysi vapaus ja oikeus tehdä sellaisia toimenpiteitä, jotka helpottavat arkea. Esimerkiksi ehkäisy on just sitä. Jos on väsynyt ja rahaakaan ei tunnu riittävän mihinkään ja rukouksista huolimatta Jumala ei ole antanut voimia, niin silloin mielestäni on täysi oikeus ehkäistä. Uskon, että valtaosa meistä vanhoillislestadiolaisista ajattelee nykyään näin!

Äänestä

Oot huumorityyppi.En ole eläissäni kuullut,että joku olisi pakotettu synnyttämään.

Äänestä
  • Jokainen nainen jonka on uskonnon takia pakko alistua seksiin ilman turvallista ehkäisyä, on pakotettu synnyttämään.

    Äänestä

Kun miettii sitä oikeutta omaan kehoon, niin siihen liittyy syvällinen asia, jokaisella on oikeus käyttää kehoaan työhönsä itse hankkimassaan ammatissa.

Tätä jokaisen peruuttamatonta oikeutta käyttää omaa kehoaan ei voi rajoittaa millään uskonnollisen yhteisön normistolla.

Jokaisella on myös vastuu omasta kehostaan, mihin sitä käyttää. Muistaakeseni Paavali jossain kirjeensä kohtaa kirjoittaa sitä. miten kehoa tuli harjoittaa hyvän tekemiseen.

Äänestä

Ihmisen toimiin ja valintoihin pyritään vaikuttamaan jokaisessa uskovien ryhmässä ja aina yhtä heppoisin perustein.

Äänestä
  • Niin mutta mietippäs tarkemmin sitä jokaisen oikeutta omaan kehoon. Sinulla ja niin kuin minullakin on ollut ja on oikekus käyttä kehoa opisekella itselle kunnon ammatti ja toteuttaa sitä ammattia sekä yhteiskuntaa että omaa elämää rakentaen. Ei sitä jokaiselle kuuluvaa jakamatonta oikeutta saa minkään uskonnolisen yhteisön normistolla rajoittaa.

    Äänestä

Jos aikuinen ihminen vähänkin pitää lapsista ja tuntee oman vastuunsa, ei lähde ruikkimaan omien sexi tarpeiden vuoksi ilman vastuullista ehkäisyä.
Jos henkilöllä ei ole kunnollista ammattia ym, vaan yhteiskunnan varoilla makaa ja uskonvarjolla peuhaa ei minusta ole aito.

Äänestä

Muistaako kukaan sitä Raamatun kohtaa jossa Paavali kirjoittaa siitä, että kehoa tulisi harjoittaa hyvään. Se kohta muitaakseni liittyy jotenkin siihen, että Paavali kertooo, miten tulisi sihtautua työn tekemiseen.

Muistaako mukaan sitä Raamatun kohtaa, se on jossain Paavalin kirjeessä.

Äänestä
  • Tulipas edelliseen kirjoitusvirheitä, no kysymys ehkä tuli kuitenkin selväksi, muistaako kukaan sitä Raamatun kohtaa, se on jossain Paavalin kirjeessä.

    Äänestä

Joo.

Siellä sanotaan, että nainen pelastuu synyttämisen kautta.

Näin on saarnattu.

Äänestä
  • Missä niin sanotaan ja missä niin on saaranttu?

    Äänestä

  • missä? kirjoitti:

    Missä niin sanotaan ja missä niin on saaranttu?

    Seurosa, monasti.

    Ja näin se onkin.

    Äänestä

  • lapin ämmi. kirjoitti:

    Seurosa, monasti.

    Ja näin se onkin.

    Entä ne naiset jotka eivät saa miestä siittämään itselleen lapsia? Miten he ikinä pääsee osalliseksi pelastuksesta?

    Entä lapsettomat pariskunnat, voi se lapsen puute johtua miehestäkin. Pitäisikö vaimon silloin hankkia jonkun toisen spermaa päästäkseen taivaaseen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oma keho kirjoitti:

Miettikääpäs vähä tarkemmin tuota viime aikaisten kirjojenkin kautta esille nostettua asiaa, oikeutta omaan kehoon. Siihenhän sisältyy jokaisella ihmisellä oleva perimmäinen oikeus itse päättää omasta kehosta, eikä sitä oikeutta käsittääkeseni voi minkään uskonnollisen liikkeen oppirakennelman avulla keneltäkän ottaa pois; jokaisella on jakamaton oiekus itse päättää oman kehonda käytöstä.

Ketään ei voi pakottaa käyttämään kehoaan "pakkosynnytyksiin". Se on minun käsitys.

Miettikääpäs syvällisemmin jokaisen ihmisen oiekutta omaan kehon, sen käyttöön jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu