Heprealaisia näkökulmia

Äsken tuli seiskalta Heprealaisia näkökulmia -ohjelma, joka käsittelee heprealaisia aakkosia. Messiaaninen juutalainen osoitti ihmeellisesti, miten Raamatun ensimmäinen sana, suomeksi 'Alussa', sisältää Raamatun koko historian maailman luomisesta Jumalan Pojan ristiinnaulitsemiseen asti. Tuollaisia ohjelmia katsoisin tuntitolkulla.

Tulee uusintana 6.10. klo 1-1.40 ja 8.50-9.30. Toivottavasti arkistoivatkin sen.

9

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uktukuktk

      Halleluja, kuulostaa liian hyvältä ollkaseen totta.

      Laitan jälkikommentia jos arkistoidaan. Aikataulut eivät osu mulle noiden aikojen puitteissa.

    • Ohjelma on tv7 arkistossa! Voidaan katsoa milloin sopii.

    • uktuk

      Hyvä vinkkaus oli. Itkin ja taputin ohjelmaa katsoessani.

      " Eikö minun sanani ole kuin tuli "

      Kohdassa 7:15

      Vastaus Jumalalle: On.

    • Epäilemättä

      Hämmästyin. Siis eikö se ole trikkikuva kun tulee Toorasta ne tulen lieskat? Miten se voi olla mahdollista ja miksei asiasta ole aiemmin mainittu mitään? Miksei ylen uutisissa mainita asiaa?

      Miksi ihmiset vaikenevat asiasta vaikka kyseessä on vahvimpiin todisteisiin Jumalan olemassaolosta kuuluva todiste. Mitä tapahtuu jos laittaa mikroskoopin alle muiden kirjojen tekstiä?

      • Kiitti vinkistä

        Todellako siinä suurennetaan sitä palaa käsikirjoituksesta? En tajunnut koko kohtaa ennen kuin kirjoitit asiasta.

        Ohjelmasta käy hyvin ilmi, miksi Sanaan ei saa lisätä mitään eikä poistaa mitään.


    • Eikö kukaan tiedä?

      Eikö kukaan tiedä tuosta liekkiasiasta, oliko trikkikuva vai ei?

      • Jumala hämmästyttää

        Jokainenhan voi asian tarkistaa Tooralla, joka on kirjoitettu heprean kielellä.

        Jos olisi trikkikuva niin asiasta olisi noussut ateistien piirissä häly.

        Nyt ateistit ovat ihan hiljaa kun eivät keksi mitään nokkelaa. Lenties mikroskooppi keksittiin jo 6000 eKr. =)


    • Eikö ...

      En omista Tooraa enkä mikroskooppiakaan. Ihme tuo on. Ohjelmassa kohta meni nopeasti. Piti katsoa uudelleen ja kyllä siinä vakuutetaan, että mikroskoopissa on pala Tooraa.

      • Jumala on olemassa

        Jumalaan kun tutustuu niin ihmettelee Hänen ominaisuuksiaan. Kunnioitusta siitä sikiää.

        Kärsivällisyys ihmisiä kohtaan.

        Jumala antaa Raamatussa ohjeet kuinka elää ja kun ihminen ei elä ohjeiden mukaan niin tulee vielä suutan soittamaan että minkäs teit kun annoit näin minulle käydä. Täytyy olla aikamoinen persoona, kellä menisi hermot jos olisi juurta jaksain antanut ohjeet oikeaan elämään jollekin ja sitten tulisi paikalle joku sättimään aiheettomasti.

        Kaikkivaltias. Aivot " sakkaa " kun alkaa ajattelemaan asiaa. Itsekkäät ihmisethän ovat heti paikalla: Annas mulle sitä ha tätä kun kerran olet siihen kykenevä.

        Kunnioitetaanhan Jumalaa ja koitetaan ymmärtää Häntä paremmin, Raamattu kertoo avainsanoja Hänestä muitakin ja Häneen luuttyviä totuuksia. Jumala on oikeudenmukainen ja muistetaanhan että Hän ei ole pankkiautomaatti tai joulupukkikaan.

        Saa pyytää mitä haluaa, mutt onko suloisempaa kuin se että saa olla Jumalan lähellä rukouksessa, avata sydäntään ja kertoa ajatuksian?

        Jos keneltä puuttuu rakkaussuhde Jumalaan niin tietäjöön, että silloin tulee alkaa viettämään aikaa rakkaansa kanssa, kuuntelemaan Herran sanaa, rukoilemaan, ajatella rakastaan ja Rakkaan elämää, miettiä uskonasioita.

        Enemmänkin olisi asiaa, mutta jos tajusit ihan tosissasi ja muistat tästä jotakin sydämessäsi vielä huomennakin niin kiva.

        Rukoile, Jeesus kuulee olipa rukouksesi ajatuksia tai ääneen julkituotuja. Rakastan sinua. Olen entinen koulukiusattu ja inhosin ihmisiä. Nyt rakastan. Jumala auttoi rakastamisesi alkuun minut kokemieni julmuuksien jälkeen.

        Itse mietin rkakuden luonnetta. Onko se päätös rakastaa vai tunn, kumpaakin siihen tuntuu kuuluvan. Alku vähän hankalampaa on: " Jeesus, haluat minun rakastavan ihmisiä, anna minulle apuasi siihen." Tuohon tapaan aloitin ja jossain vaiheessa on jotin tpahtunut kuin huomaamatta. Synkeästä naamastani on tullut aika iloinen naama perusilmeeltään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      54
      2409
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      28
      1759
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      70
      1434
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      238
      1320
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      119
      1154
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      990
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      963
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      948
    9. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      933
    10. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      59
      856
    Aihe