Miksi IPhone6 on Suomessa keskimäärin
300 eroa kalliimpi kuin vastaava Saksassa ( EU )?
Mitä eroa?
Ihmettelen!
Hinta Suomessa vs. Hinta EU:ssa?
2
164
Vastaukset
- On muitakin kauppoja
Suomessa ihmiset on totutettu maksamaan paljon kaikesta. Väkeä on vähän ja markkinat pienet, siksi kaikki valmistajat eivät ole edes kiinnostuneita Suomen markkinoista. Esimerkiksi Samsung lopettaa läppäreiden tuonnin Suomeen kokonaan.
Ostaa voi tietysti muualtakin. Itse ostin keväällä Braun-partakoneen leikkuuterän ja teräverkon yhdistelmän Etelä-Koreasta. Toimitus lähimpään postiin tapahtui viikossa ja kokonaishinta oli 16 €. Sama pakkaus maksaa helsinkiläisessä tavaratalossa 35 €.
Ei ihme, että jotkut tavaratalot eivät kannata. Luotettavia kauppapaikkoja: Amazon.de / com / co.uk ja eBay.com. Maksu mieluiten PayPalillä (idioottivarma) tai luottokortilla. - Ohne vertrag
Oletko vertaillut kytkypuhelinta vai ilman liittymää (eli ohne vertrag)?
Oheisissa 6nen on loppuunmyyty, mutta ei nuo 4set ja 5set halvoilta vaikuta verrattuna vaikka Giganttiin. Välillä Saksasta voi löytyä jokin loppuunmyyntimalli n. 100 € Suomea halvemmalla, eli hinta laskee aiemmin kuin täällä.
http://www.mediamarkt.de/mcs/productlist/Apple-iPhone,48353,464030.html?langId=-3
http://www.saturn.de/mcs/productlist/Smartphones,48352,365082.html?langId=-3&searchParams=/Search.ff?filterTabbedCategory=onlineshop&filterCategoriesROOT=Telefon Navi§SaturnDEdec235592&filterCategoriesROOT/Telefon Navi§SaturnDEdec235592=Handy & Smartphone ohne Vertrag§SaturnDEdec365078&filterCategoriesROOT/Telefon Navi§SaturnDEdec235592/Handy & Smartphone ohne Vertrag§SaturnDEdec365078=Smartphones§SaturnDEdec365082&filterbrand=APPLE&channel=sedede&disableTabbedCategory=true&navigation=true&sort=&view=&page=
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192492
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau331652Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.221550- 1291468
- 681263
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3471165Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?621059- 891025
- 122851
- 80847