Miksi IPhone6 on Suomessa keskimäärin
300 eroa kalliimpi kuin vastaava Saksassa ( EU )?
Mitä eroa?
Ihmettelen!
Hinta Suomessa vs. Hinta EU:ssa?
2
204
Vastaukset
- On muitakin kauppoja
Suomessa ihmiset on totutettu maksamaan paljon kaikesta. Väkeä on vähän ja markkinat pienet, siksi kaikki valmistajat eivät ole edes kiinnostuneita Suomen markkinoista. Esimerkiksi Samsung lopettaa läppäreiden tuonnin Suomeen kokonaan.
Ostaa voi tietysti muualtakin. Itse ostin keväällä Braun-partakoneen leikkuuterän ja teräverkon yhdistelmän Etelä-Koreasta. Toimitus lähimpään postiin tapahtui viikossa ja kokonaishinta oli 16 €. Sama pakkaus maksaa helsinkiläisessä tavaratalossa 35 €.
Ei ihme, että jotkut tavaratalot eivät kannata. Luotettavia kauppapaikkoja: Amazon.de / com / co.uk ja eBay.com. Maksu mieluiten PayPalillä (idioottivarma) tai luottokortilla. - Ohne vertrag
Oletko vertaillut kytkypuhelinta vai ilman liittymää (eli ohne vertrag)?
Oheisissa 6nen on loppuunmyyty, mutta ei nuo 4set ja 5set halvoilta vaikuta verrattuna vaikka Giganttiin. Välillä Saksasta voi löytyä jokin loppuunmyyntimalli n. 100 € Suomea halvemmalla, eli hinta laskee aiemmin kuin täällä.
http://www.mediamarkt.de/mcs/productlist/Apple-iPhone,48353,464030.html?langId=-3
http://www.saturn.de/mcs/productlist/Smartphones,48352,365082.html?langId=-3&searchParams=/Search.ff?filterTabbedCategory=onlineshop&filterCategoriesROOT=Telefon Navi§SaturnDEdec235592&filterCategoriesROOT/Telefon Navi§SaturnDEdec235592=Handy & Smartphone ohne Vertrag§SaturnDEdec365078&filterCategoriesROOT/Telefon Navi§SaturnDEdec235592/Handy & Smartphone ohne Vertrag§SaturnDEdec365078=Smartphones§SaturnDEdec365082&filterbrand=APPLE&channel=sedede&disableTabbedCategory=true&navigation=true&sort=&view=&page=
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3405741- 765209
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484276- 523911
- 473609
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1553338Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003144Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky312875- 432259
- 492185