Toiminimen perustamisesta

Mage_5

Hei.

Voiko toiminimen perustaa ns. varalle? Eli olen miettinyt toiminimen perustamista, jonka turvin voisin tehdä pientä lisätuloa tai vähän isompaakin jos sattuisi vaikka nykyinen päivätyö loppumaan (yt-neuvotteut meneillään).

Onko väliä jos perustaa toiminimen, mutta tulot on pyöreät nolla euroa tilikaudessa?

Jos hyvin käy ja saa jotain pientä laskutettavaa ja tarvii hankkia jotain, niin kuinka tuo alv-homma menee? Ymmärtääkseni hankintojen alvit voi vähentää verotuksessa. Entä sitten jos esim. laskuttaisin jotain yritystä 124€ eli veron osuus 24€, niin onko tuo koko 124€ tuloa ja käytettävissä toiminimellä?

1

221

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vdbfgnhjykui

      Aloitat näköjään ketjuja samasta aiheesta vähän joka paikassa, vastaan siis myös kopioimalla:

      >>Voiko toiminimen perustaa ns. varalle?>>

      Voi, mutta turhaa se on koska toimarin perustamislomakkeen täyttää puolessa tunnissa ja kun sen toimittaa verotoimistoon niin saa y-tunnuksen saman tien. Verottaja puolestaan toimittaa tiedot kaupparekisteriin.

      >>Entä sitten jos esim. laskuttaisin jotain yritystä 124€ eli veron osuus 24€, niin onko tuo koko 124€ tuloa ja käytettävissä toiminimellä? >>

      Veron osuus vain käy sinun tilillä, koska se on verottajan rahaa jonka keräät asiakkailtasi ja tilität verottajalle.
      Ennen kuin alat touhuamaan suosittelen ensin pikkasen perehtymään alv käytäntöihin ettet sössisi kovin pahasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      60
      1701
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1179
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      811
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      70
      583
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      91
      571
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      508
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe