enkä ikinä hanki uutta. Myyjämustalaiselle sanoin siitä kun oli liimattu viisari, - eihän se toimi. "Laita patteri siihen".! heh.
Aurinkoista on kuitenkin ollu koko rahalla, patterilla tai iliman. Onko se niin tarpeen tietää ne myrskyt ja matalat.
Muistan miten isä sai ilmapuntarin lahjaksi niin hän kävi aamulla ja illalla koputtelemassa sitä, että mihin suuntaan viisari liikahti niin siitä tiesi miten työnsä suunnitella.
Ilimapuntari näyttää aurinkoista aina.
26
488
Vastaukset
- capt. cöpenick
Minulla taas löylymittari, joka ei änähdäkään 80 lukemasta. Autohuijarilta ostin 100 markalla kerran hienonnäköisen sääaseman.
Siinäkin vain mittarin kuoret ilman sisustaa. En osannu pässi kääntää sen takapuolta. Myyjä sanoi että tässä on kaikki.
Komeahan se on kellonakin ja tenutoiminen lämpömittari. Nyt vasta muistin tuonkin ostoksen. Säämittari näyttää tässäkin kaunista.
Kosteusmittari näyttää 55. Ihan tyhjä puukuppi siellä on. Laite on taidokkaasti veistetty ja ainakin 90 sm korkea.
Perskuta. Tuo komistushan onkin hintansa väärti. Varmasti saisin siinä hämärissä 30€ tuolla kulmilla- jjoutava
Minulla varmaan sama laite. Mutta kello käy, yöllä piipillä käydessä näen siitä ajan. 300mk eräs höynä tarjosi siitä, mutta enhän minä sillä myynyt, tai kehdannut' myydä.
- c c
jjoutava kirjoitti:
Minulla varmaan sama laite. Mutta kello käy, yöllä piipillä käydessä näen siitä ajan. 300mk eräs höynä tarjosi siitä, mutta enhän minä sillä myynyt, tai kehdannut' myydä.
Lidl myy 27€ hintaista poranteroitinta. Kaveri osti sen. Mie meinasin, että smirgelillä yrittää ite, vaikkei leikkauskulma tulekaan oikein.
Ostin kerran sellaisen, mutten osannut sitä käyttää.
- jjoutava
Smirgelillä saa poranterän niin epä keskeiseksi että tulee sopivasti isompi reikä. Taooi solahtaa heleposti paikalleen. Kyllä on turhia semmoset terotuslaitteet.
- jjoutava
Isä luotti ilmapuntariin ja äiti allakkaan. Harmi kun en merkinnyt ylös niitä taivaanmerkkejä mitkä hänen mielestä vaikuttivat säihin. Sen huonompi sää mitä useampi määrätty merkki oli jollakin aikajaksolla. Piikana taloissa ollessaan oli niitä oppinut ja tietysti vanhemmiltaan.
Nyt joudutaan turvautumaan säätieteilijöihin ja näihin läppärin taulukoihin ja itse ei ymmärretä mitään. Samoin on meilläkin mieheni ilmapuntari, en ole koskaan sitä naputellut:D Mieheni kyllä kertoi joskus sen toiminnasta, mutta Pekka Pouta ja muut pitävät hyvin nykyaikana ajan tasalla. Kosteusmittarikin on hallissa saunan oven vieressä, mutta eipä tule tutkittua sitäkään. Eiköhän kotitalouksissa, joissa tuuletetaan, keitetään ruoka, pestään kotona pyykit, ja saunotaan ole tarpeeksi kosteuttakin.
Sekstanssi on hienon näköinen laite, muistan isäni aluksessa, messinkinen, liikkuva jännittävän tuntuinen vehje. Näyttääkö se pohjoisnavan ja toimiiko kuin navigaattorina, siitä ei varmaa tietoa minulla ole.
Metsässä osaan arvioida pohjois-eteläsuunnan puista, mutta summittaista on itä/länsi, no joo auringosta osaan tosin päätellä.
Sipoon aikoina huomasin, että hyvällä suuntavaistolla olen varustettu, puntiin (isäntään) verrattuna, mutta en ole kokeillut vieläkö se toimisi. Muutama vuosi sitten Vantaan metsässä 3 tuntia eksyessäni, jouduin ihan harkitsemaan kellonajasta ja auringosta, mihin suuntaan lähden kulkemaan. Onneksi laskin oikein, kun oli kova helle, eikä kännykkää ollut mukana.Kuulkaas pojat!
jjoutava ja c.c. teillä on nyt oiva tilaisuus korjata kulkukauppiaiden huono maine.
Älkää myykö noita toimimattomia laitteitanne - ainakaan ylihintaan!Oikeastaan j joutavan aloituksesta aloin vasta tutkimaan humpuukiksi luulemaani laitetta. Reilun ja näyttävänkokoinen kello toimii paristolla.
Ei tuntia kauaa pyyhkäse. Ylin laite kai mittaa kosteutta. Jospa siinä onkin kaikki mitä tarvitaan. Alan seuraamaan muuttuuko kosteustilanne nykyisestä 51 lukemasta.
Kyllä nyt mielellään uutisten jälkeen mielellään pötkähtää mieleiseen goisiasentoon kun jalkopäässä seinällä tikittääkin huikee arvoesine.
Nyt en vaihtaisi sitä edes 1.75 litran Jägermeister-parrunpätkään. Se on sentään 60€ pitkäripaisessa.
Nyt huomasin virheen, ei isän aluksessa sekstantti ollut, vaan korkeajalustainen laivakompassi. Katselin googlesta kuvia. Se oli kuin kelluva ja oli siinä ruorin oikealla puolella, sorry, että sekoitin sekstattiin.
- capt. cöpenick
Secco Normale Umico on sen sää-asemalaitteen nimi. Näyttää yhä 51 lukemaa.
Laite koki uusrenesanssin vai mikä se on kun arvostus kohoo ylärimaan. Näin siintä jo untakin. Tumma nainen tuli minulle sanoon, ettet siitä laitteesta saa luopua.
Heräsin. Oli pimeää. En sitä nähnyt. Niin. Kukapa sitä roskoppia olisi ilmatteeskaan huolinut. - jjoutava
Niin se on C.C. Raamit, ne on tärkeimmät. Naapurissani asui Manne' ja hän kutsui minut heille kylään. huomasin kultaraamisen peilin olohuoneen seinällä.Peilissä oli halkeama, mutta ei se haitannut raamit oli komeat.
Komeat raamit on meidän ilmapuntarissakin vaikka vain kello sisälämpömittari jotenkin toimivat. Italiankieltä on noissa mittareissa, muuta tekstiä ei olekaan. Komea laite on se roskoppi.- 3 boforia
Voisiko komeisiin raameihin laittaa jälkiasennettavat ja toimivat säämittarit? Toimimaton pois ja parempi tilalle.
Paras mittari on tietenkin ikkunasta näkyvä. Peltikatto voi ilmoittaa pimeälläkin sateen ropinasta, että nyt ei ainakaan paista. - jjoutava
3 boforia kirjoitti:
Voisiko komeisiin raameihin laittaa jälkiasennettavat ja toimivat säämittarit? Toimimaton pois ja parempi tilalle.
Paras mittari on tietenkin ikkunasta näkyvä. Peltikatto voi ilmoittaa pimeälläkin sateen ropinasta, että nyt ei ainakaan paista.Tietokonneesta nään paikallisen sään, asteet, pilivisyyven, tuulet ja muut varotukset. Vasta sen jälkeen katson ulos, itääkö paikkaasa. Säälaite eteisessä toimii kellona ja naisväetki tykkää hienosta' laitteesta siinä. Mittaritaulut ovat hienon antiikkisen näköset eikä antiikit läheskään aina ole toimivia.
Vanhan kännykän nostin tuohon hyllylle ku yli 20v sitten se oli käytössä,
jonkinverran isokin se oli se Motorola eihä sekkään toimi mutta kattelee häntä nyt jonki aikaa.
Toi henkinen ilmapuntari alkaa amalla joskus mennä masiksen puolelle,vaikka kuinka yrittäis skarpata.
Olen yrittänyt vitamiineillä ja hivenaineilla oloani keventää,mutta ei se aina auta.
Onneksi syysilmat ovat oleet sieltä parhaimmasta päästä,että ulkoilua voinut oikein kunnolla harrastaa.
Eilen sivukorvalla kuuntelin asiantuntijoiden keskustelua,siinä tuli esille,että yksinäisyys ihmisellä on haittaasteikolla tupakointiakin vaarallisenpaa.
Eihän kaikki yksinasuvat tunne itseään yksinäisiksi,sehän on oma valinta,joskin silloin kun puoliso on laitoshoidossa,pakonsanelemaa.
Minulla päivät menevät hujahtaen,kun on tota tekemistä,mutta iltaisin tulee tyhjäolo,tekee mieli lohturuokaa,siis suklaata ja kylmää kokista.
Puhelinsoitotkin tulevat päivänmittaan,iltaisin ei soita edes myyntimiehet,tai naiset.
Lapset käyvät todella harvoin,poikaani en ole nähnyt neljään vuoteen.
Kyllä kun jäät tulevat järveeen ja lunta,niin amakin alkaa virkistymään,siinä toivossa on hyvä elellä- Ramoona*
Mieliala on joillekin aikamoinen ilmapuntari, matalapaineella tuppaa väsyttämäänkin . Pimeä ja kylmä yhdessä on haasteellista minullekin, pitää vaan tietoisesti kohennella oloaan, vaikka en juttukumppanin puutteessa olekaan. Kun ruskavärit ovat muisto vain, alkaa odottaa ensilunta, ja kun vesille ei enää veneellä voi mennä, alkaa odottaa että jäät tulevat kantaviksi.
Lapsuuskodissa oli seinällä isän 50-vuotislahja, ilmapuntari jalopuisella lakatulla taustalla, vieressään lämpömittari, molemmat kiiltävällä metalllilla ympäröidyt . Isä aina koputteli barometriä,katsoi mihin suuntaan viisari värähtää. Sen koputuksen tarkoitus jäi epäselväksi...ehkäpä joku mies täällä osaa sen selittää.
Isän polvetkin olivat ilmapuntari, alkoi kolottaa matalapaineella, ja ukin reumaismi vasta sääherkkä olikin. Enää ei taideta edes puhua reumatismista, lihassärkyjä on niin monesta syytä.
Ilmapuntaria ei meidän huushollissa ole, nykyisin saa sääsivuilta hetkessä tarkat ennusteet. Ulkoilman kosteus on nyt mittarin mukaan 90%, ja ikkunan takaa anturin kautta näkyvä ulkoläpötila 10,6 astetta, sisälämpötila makuuhuoneessa vain 19, muissa huoneissa 21-22. Sateen mahdollisuus kello 18 on 98 %. Pitääpä lähteä kävelylle hyvän sään aikaan, kunhan aamu tästä valkenee.- rapakivi
Oli aika lämmin yönseutu Etelä-Suomen monilla alueilla. Niin kosteaa, että lämmitystä on pidettävä jatkuvasti päällä, muuten vuodevaatteet muuttuvat nahkeiksi.
Nyt vielä ulkona kuivaa. Tuulikin pienempää vaihdetta käyttää.
Huomenna liputetaan Aleksis Kiven päivän kunniaksi. Traaginen on hänen elämänsä loppuvaihe.
Minä en Forecaa parempaa ilmapuntaria tarvitse. Kirjamerkeissäni se on ja on tämännäköinen.
http://www.foreca.fi/Finland/Turku/tenday
Muistan noita pyöreitä tummaksi lakattuja puisia ilmapuntareita ennenvanhaan nähneeni tupien seinillä. Ei kiinnostanut tietysti silloin yhtään mitä ne viisart näyttää.
Siitä mahtoi näkyä siis ilmanpainekin (matala- ja korkeapaine), jolloin sen mukaan pystyi päättelemään "kelit".
jjoutavalla ja kapulla onkin säilyttämisen ja arvostamisen arvoiset esineet. Onko netissä kuvia sellaisista, laittakaa linkki.- c c
Tarkistin justiin. Kaunista säätä. Kyllä Italialainen laite tälläisen asian paremmin tietää. Lokakuu on pian ensimmäisen kolmanneksen osalta selällään - kauniita säitä pidellessä.
- julmahovinhuvi
Huvinsa kullakin. Voihan sitä pahviin kirjoittaa vaikka 22 astetta. Laittaa se pahvi ikkunasta näkösälle. Kiva näyttää 22 astetta.
Katleialle, kuva tästä minun laitteesta on jjoutava5 profiilissa. Sieltä voi toisetkin käydä katsomassa. Nukahdin päivällä liikaa niin nyt joudun odottelemaan unta. Tämäkin on mukava paikka kirjoitella ihan
joutavana, mielialaa kohentaa ja aivoja muutenkin virkistää kirjoittelu tuttujen kanssa, ihan vaikka huvinsa kullakin merkeissä. Hitsi kun en muistanut että oma aloitushan tämä oli.- susmorsian ek.
Ette usko, miten nauratti tää puntari-juttu, tällaset ovat niin virkistäviä keskellä yötä. Ilmapuntari. Ei oo mulla minkäänlaista puntarii, ennen oli sellanen puntari, jolla isommat kalat punnittiin, mihin lie hävinny. Oottekos aatelleet perustaa sellasen puntari-seuran.
- susm.
Ja näin ollen, näinikkää, ottakkaa miutki jäseneks, ko miulki on ollu jonkinlaine puntari.
- susm.
susm. kirjoitti:
Ja näin ollen, näinikkää, ottakkaa miutki jäseneks, ko miulki on ollu jonkinlaine puntari.
Ohoh, jopas oli jjoutavalla mahtava vekotin tuo ilimapuntari, kävin kurkkaamassa.
Kyllä tuo jjoutavan puntari on oikein hieno kapistus. Kello on ikäänkuin pääosassa ja lämpömittari joitten lukemat ymmärrän, mutta ylimpänä ja alimpana olevista mittareista en ymmärrä hölkäsen pöläystä. Kellotaulu on todella hieno ym koristelut.
- *Kukkahame*
Meillä oli joskus joku ilmapuntari, kun oli odotettavissa sateita oli emäntä etualalla olikohan sillä joku sanko kädessä, isännän ilmestyttyä etualalle oli hänellä hattu kädessä ja se tiesi aurinkoista.
Talvella lapset ihmetteli miksi sillä on pakkasella pää paljaana ja ottivat mittarin seinältä ja särkivät, sen pituinen se.
Nyt minulla on mahottoman hienossa lahjalaatikossa saatu kosteusmittari tällä hetkellä viisari näyttää 40 kai se on keskiverto kosteus.
Säätilan muutoksista uskon meteorologeihin tiedotteita tulee tiuhaan eri laitteista.- jjoutava
Puntari se on kun ilmanpainoa sillä punnitaan. Kyllä vanha kansa osasi nimetä laitteensa.
Nyt on kerrottava siitä kuvan ylemmästä seinälautasesta. Sen kohokuvioisen kuvan on tehnyt Nikolai Koivikko Ruukista. Nyt kun lautasen ikä on kymmeniä vuosia, historia ja taiteilija tiedetään niin onhan silläkin arvo.
Lautasen omistaja on halunnut kertoa esineistään aivan kuin aika alkaisi loppumaan, kuten itse kullakin, yhä rajallisemmassa ajassa elämme.
Historian kannalta pitääkin tehdä irtiottoja niin kuin päättäjä ainakin.heh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1776660- 322382
- 1872129
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101403Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1171389- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291029Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11924