Kuulin, että nuorisotalo kolu olisi määrätty käyttökieltoon.
Ihme, että se sai olla näinkin kauan auki kun siellä sisällä on haissut erikoiselta jo monta vuotta.
Ettei nyt vaan sastamalan kaupunki olisi leikkinyt liikaa lapsien kustannuksella.....
Aivan varmasti asia oli tiedossa, että siellä ei kaikki ole ok.
Mihinköhän sijoitetaan kymmenet lapset jotka sitä käyttävät koulun jälkeen vai koittaakohan kaupunki päästä tästäkin velvoitteesta, no se nähdään varmasti pian.
Kolu käyttökieltoon
11
258
Vastaukset
- ihmettelijä
Jaa eikö niillä orvoilla ole mitään kotia, asuko ne siellä kolussa keskenään.
- ....................
Ei siellä muu haise kuin imelä teinipissa.
- -PV-
1,5 vuotta sitten sieltä harjailtiin lattioilta rihmastot pois ja teipattiin alakertaan johtava ovi muovisella pakkausteipillä "umpeen". Ja sama lasten ja työntekijöiden tietoinen altistus jatkui! Muutamilla lapsilla tiedän olleen astmapiipun käytössä, silti vanhemmille ei kerrottu mitään.
Varilan koulun rehtori on viime viikolla asiasta tiedottanut. Hän on ollut asiasta tietoinen vähintään tämän puolitoista vuotta (keskustelimme kasvotusten). Tilojen puute oli hänen viimeinen perustelunsa siihen miksi tilanne edelleen jatkuu.
Kaupungilta vastuutonta toimintaa!!! - Iltapäiväkerho
Hys, hys sanoo kaupunki.
- kummastelijaakko
Ompa outoa että kumpikaan paikallisista lehdistä ei ole tarttunut vielä tähän . ?? Olisikohan uutis ankka?
- -PV-
Ainoa ankka tässä on että kuntoa on parannettu ja arvioitu. Alla rehtorin tiedote ja ankkaa voi jokainen arvioida huomenna ihan ite. Teksti imuroitu Wilmasta joten julkista julkaistavaksi.
Alla oleva siis Wilmasta....
Info Varilan koulun huoltajille Vanhempainyhdistyksen hallituksen kokouksen yhteydessä ke 8.10. klo 18.30
Kolun kiinteistön kuntoa on arvioitu ja parannettu vuosien mittaan. Kaupungin sisäilmatyöryhmä on todennut toimenpiteet riittämättömiksi. Kolu ei ole riittävän terveellinen ja turvallinen kiinteistö lapsille eikä työntekijöille.
Jatkosuunntelmista infoa tuolloin keskiviikkona.
Tervetuloa
Juha Marttila
rehtori - -PV-
Haluan vielä korostaa että yllä olevaa viestiä tänne keskustelupalstalle ei ole kirjoittanut rehtori Marttila. Marttilan kirjoituksen kopioin siis Wilmasta.
- noniinnoniin
http://sastamala.fi/sastamala/sivu.tmpl?sivu_id=3977
Näemmä nuorisolle talo ei ole enää eilisen jälkeen auki. - Riitelee
Eli lapset ovat hengittänyt jo tovin hometta......... Varmasti lasten vanhemmat kiittää kaupungin.....
- Tekniikka ei pelaa
Näitä sisäilmaongelmaisia taloja alkaa kasvaa kuin sieniä sateella.
Olen sitä mieltä, että kun taloihin alettiin laittaa koneellinen ilmastonti, ongelmat alkoivat vuosien myötä syntyä näissä taloissa. Silloin nimittäin tuuletus ja raittiin ilman saanti tyssäsi pieneen murto-osaan.
Kaupunki voisi laittaa ne korjausrahat vaikka säästöön ja rakentaa niillä uusia taloja, ne nimittäin ovat ennenpitkää edessä. Tuollaiset reikäpaikkaus korjaukset ovat vain silmän lumetta, koska varsinainen ongelma on se, että pielessä oleva ilmanvaihto vetää koko ajan seinistä ja rakenteista saasteita ja pyöritää niitä huoneessa edestakaisin. Mitä tiiviimmäksi korjataan sitä nopeammmin happiköyhyys kasvaa ja home alkaa kasvaa pinnoilla. Suuret ihmismäärät tuottavat huoneeseen yllättävän paljon höyryä hengityksesään ja hikoillessaan. Eikä ihmstä ole luotu hengittämään alipaineistettua ilmaa. - Kannattais kokeilla
nyt heti kaikissa sisäilmaongelmaisissa taloissa kunnon vanhanaikaista tuuletusta, ikkunat auki monta kertaa päivässä. Parin viikon kuluttua katsotaan mitä on tapahtunut.
Kuka aloittaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974419Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293283No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 331058
- 321016
- 111014
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862