Asumistukeni lakkautettiin 1.9 alkaen,koska Kela laski väärin tulot yli tuhat euroa kuussa oikeita tuloja enemmän.Tein valituksen ja uuden hakemuksen 1.10 alkaen (hakemus tehty 3.9).Kun kyselin miksei uutta päätöstä ole tehty Kela ilmoitti"että eivät tee uutta päätöstä ennenkuin valitusasiani on käsitelty"Eihän se voi olla laillista,valitushan voi kestää vuosia,jos vien sen sosiaaliturvan muutoksenhakuun ja vakuutusoikeuteen.koko tänä aikanako en saisi asumistukea vaikka tulot siihen oikeuttaisi??Kelahan ei edes maksa takautuvasti kovin pitkälle.Kehen ottaa yhteyttä kun Kela ei kuuntele ?
Asumistuki päätös
5
407
Vastaukset
- näin varmaan..
Noin se varmaan menee. Ei voi olla samasta asiasta sekä valitusta vireillä sekä uutta hakemusta. Luulen kyllä, että Kela ratkaisee tuon valituksen melko pian, ja mihinkään sos.turvan muutoslautakuntaan asti se ei mene, kun on kyse Kelan omasta virheestä. Odottele pari viikkoa.
- mop1
Odottanut jo yli kuukauden.Se aika mistä valitin oli 1.8.-30.9.2014 ja uusi hakemus 1.10 eteenpäin aikahan on ihan eri.
- näin varmaan..
Joka tapauksessa Kelan pitää ratkaista ensin tuo valitus. Jospa hoputtaminen auttaa ja saat päätöksen pian. Eivät voi hautoa asiaa loputtomiin.
"Asiakas voi hakea muutosta Kelan päätökseen valittamalla. Kela tarkistaa tekemänsä päätöksen ja oikaisee sen itse, jos päätös on virheellinen. Jos päätöstä ei Kelan mielestä voida oikaista asiakkaan haluamalla tavalla, se lähettää valituksen muutoksenhakulautakuntaan."
http://www.kela.fi/ajankohtaista/-/asset_publisher/mHBZ5fHNro4S/content/id/1567981 - Kuukausia kestää
näin varmaan.. kirjoitti:
Joka tapauksessa Kelan pitää ratkaista ensin tuo valitus. Jospa hoputtaminen auttaa ja saat päätöksen pian. Eivät voi hautoa asiaa loputtomiin.
"Asiakas voi hakea muutosta Kelan päätökseen valittamalla. Kela tarkistaa tekemänsä päätöksen ja oikaisee sen itse, jos päätös on virheellinen. Jos päätöstä ei Kelan mielestä voida oikaista asiakkaan haluamalla tavalla, se lähettää valituksen muutoksenhakulautakuntaan."
http://www.kela.fi/ajankohtaista/-/asset_publisher/mHBZ5fHNro4S/content/id/1567981Ja se valituksen käsittely muuten sitten tulee kestämään.... olisi ollut ehkä järkevintä olla valittamatta ja laittaa vaan suorilta uusi hakemus vetämään.
- mop1
En viitsinyt maksaa heidän väärin laskemiaan liikamaksuja :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887