Minun Sonera viihde pakettini oli loppumaisillaan ja Soneran myyjä soitti ja tarjosi uutta 24kk sopimusta. Kauppias lupasin kaupan päälle HBO:n puoleksi vuodeksi ilmaiseksi. Viikossa se ei ole alkanut toimimaan ja otin yhteyttä Soneran asiakaspalvelun chattiin ja keskustelu meni seuraavanlaisesti:
MINÄ on liittynyt keskusteluun.
Jaana, Sonera Asiakaspalvelu on liittynyt keskusteluun.
Jaana, Sonera Asiakaspalvelu
14.10
Hei, voinko auttaa?
MINÄ
14.10
Hei! Tilasin Sonera viihteen uudelleen 29.8. ja minulle luvattiin HBO puoleksi vuodeksi ilmaiseksi. Se ei vieläkään toimi. Mikä avuksi?
Jaana, Sonera Asiakaspalvelu
14.11
pieni hetki niin yritän selvittää. Saisinko puhelinnumerosi, syntymäajan (EI loppuosaa) sähköpostiosoitteesi ja katuosoitteesi, että löydän tietosi?
MINÄ
14.12
*Pyydetyt tiedot*
Jaana, Sonera Asiakaspalvelu
14.12
kiitos
Jaana, Sonera Asiakaspalvelu
14.17
menee vielä pieni hetki
Jaana, Sonera Asiakaspalvelu
14.22
Sinulle ei ole ollenkaan lisätty sitä hbo:ta viihteeseen kanavaksi, siksi ei toimi
Jaana, Sonera Asiakaspalvelu
14.22
luvattiinko se mistä sinulle?
MINÄ
14.23
Minulle soitettiin ja sanottiin, että viihteen sopimus on päättymässä ja tarjottiin uutta sopimusta, jonka kylkiäisenä olisi tullut tuo HBO
MINÄ
14.24
Ja sanottiin, että kun hbo:n puolen vuoden sopimus on loppumaisillaan saisin tekstiviestin, jotta voisin peruuttaa sen enkä joutuisi maksamaan siitä mitään.
Jaana, Sonera Asiakaspalvelu
14.25
Täytyy katsoa, löydänkö mistään siitä infoa, pieni hetki vielä
Jaana, Sonera Asiakaspalvelu on poistunut keskustelusta.
Vituttaa, minulla on kyllä oikeus irtisanoa sopimus, koska he eivät ole toimittaneet luvattuja tuotteita. En kuitenkaan tallentanut soneran puhelua. Tallentaako soneran kauppiaat puhelut? Luulisin, muutenhan voisin sanoa, etten mitään ole koskaan tilannutkaan.
Uskomattoman huonoa palvelua Soneralta!!!!
6
237
Vastaukset
- Tuplasti tilattu;)
Osa vaikeuksista johtuu siitä, ettei esim. puhelinmyyjä näe suoraan kaikkia asiakkaan tietoja ja tehtyjä tilauksia. Tästä esimerkki:
Kävin reilu kuukausi sitten Soneran myymälässä ja tilasin siinä yhteydessä TV Viihteen. Jostain syystä järjestelmä tarjosi vain "toistaiseksi" -sopimusta, vaikka lisäetujen saaminen edellyttää 24 kk:n sopimusta. Myyjä sanoi, että sopimus päivittyy määräaikaiseksi myöhemmin, mutta ilmeisesti tilaus ei täysin aktivoitunut?
Odottelin TV-Viihteen laitteiden tuloa pari viikkoa, mutta mitään ei kuulunut tulevaksi. Sitten soitti Soneran puhelinmyyjä, joka ei ole oikeastaan Soneran palveluksessa, sillä FIN Kotimaan Puhelinpalvelut Oy hoitaa tätä palvelua. Kerroin, että olen jo kertaalleen tilannut TV Viihteen, mutta että se tilaus on vaiheessa eikä laitteitakaan ole toimitettu. Puhelinmyyjä sanoi, että hän ei pääse näkemään kyseisen tilauksen tilaa, mutta soittamalla Soneran asiakaspalveluun saan asian selvitettyä. Tilasin toisen TV Viihteen sillä ehdolla, että tulee vain yhdet laitteet ja lupasin soittaa asiakaspalveluun. sain hetken kuluttua sähköpostilla tilausvahvistuksen.
Soitin hetken kuluttua Soneran asiakaspalveluun, jossa luvattiin hoitaa tilaukseni kuntoon, ja jos jotain selvitettävää vielä löytyy, niin he soittaisivat minulle. Laitteet ja koodit tuli parissa päivässä, ja kaikki meni mielestäni hyvin. Tallennustilaa on nyt riittävästi. Saa nähdä, millainen lasku tulee tästä (tupla)tilauksesta.. palvelu ja puhelut olivat ihan OK.
Minulla on laajakaistapalvelujen lisäksi kaapelikortti ja siinä kanavapaketti, mutta Soneran omien sivujen kautta en pääse katsomaan kaapeli-tv:n sopimusta. Toivottavasti tämäkin palvelu on jossain vaiheessa mahdollista..- väärin meni
Ei Sonera ole koskaan myynyt mitään TV Viihdettä, TV Viihde oli Digitan tytäryhtiön brändi antennimaksukanaville! Se mitä oikeasti tarkoitat on Sonera Viihde.
- Tuplasti tilattu;)
väärin meni kirjoitti:
Ei Sonera ole koskaan myynyt mitään TV Viihdettä, TV Viihde oli Digitan tytäryhtiön brändi antennimaksukanaville! Se mitä oikeasti tarkoitat on Sonera Viihde.
Sorry, en ollut tarkkana kun kirjoitin tekstiä. Kiitokset oikaisusta. Kyse oli siis Sonera Viihteestä. TV Viihde oli ja meni, joten se siitä. Koetan olla jatkossa tarkempi palvelujen oikeiden nimien kanssa.
Vastapalveluna seuraava tieto: http://www.sonera.fi/tutustu ja osta/kampanjat/viasatin ja nelosen kanavat avoinna Sonera laittaa muutamat kanavat vapaaseen katseluun ke 15.10. – su 19.10. sekä Soneran kaapeli-TV:ssä että Sonera Viihteessä.
- ei voi luottaa
Mulle kaupattiin puhelimessa kerran Elisa Viihdettä, joka oli ollut mulla jo puoli vuotta käytössä. Ulkoistetun puhelinmyynnin takia tiedot kulkee huonosti, myös toiseen suuntaan.
- snowwoman
SONERAN ASIAKASPALVELU EI OLE HUONOA VAAN TÖRKEÄN HUONOA
Yritin kysellä että voisinko irtisanoa soneran määräaikaissopimuksen HETI ALUSSA SOPIMUSKAUTTA. Mutta ei onnistunut. Jäin ja maksoin turhasta vaikka en edes käyttänyt heidän paketistaan muuta kuin puhelinta joten masoin turhasta VUODEN!!! Jonka jälkeen en enää halunnut maksaa TURHASTA. Soittelin taas ja sanoin että olen nyt opiskelija ja rahani eivät riitä mutta vastaus oli sama ei voi. Kysyin että mikä on sanktio jos sanon sopiimuksen irti. Vastaus oli 50e. Suostuin ja HUPS!!! POSTISSA TULI 425 e sanktiomaksu. He lähettävät vieläkin koko aika jotain pieniä laskuja kuten palvelumaksu tai maksukehotusmaksu tai JOTAIN 10- 30e suuruisia maksuja kuten tänäänkin taas tuli 2 kuukauden päästä kun on irtisanottu. TÖRKEÄÄÄÄÄÄÄÄÄ
NIMIMERKILLÄ EI IKINÄ ENÄÄ SONERALLE!!!!!!!- räntäreino
"...irtisanoa soneran määräaikaissopimuksen..."
Termit on kieltämättä hankalia.
Viimeinen lause...Olen vakuuttunut että Soneralla ollaan samaa mieltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn221468- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085