mitä eroa on pwm ja mpp lataus säätimillä ?

muuta kuin mpp on järjettömän kallis ?
kunnon säädin maksaa
pwm noin 200-300e
mpp noin 400-600e
jos on tavallinen käyttäjä niin ei kannata hifistellä ja hukata rahoja olemattomiin mpp
säätimiin !
esim TriStar MPPT puuttuu diversio puoli
eli suomeksi ylimääräisen virran saa ohjattua vastuksiin esim
228013
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

No eroa on siinä että MPPT latauksella saa n. 15-20% enemmän tehoa paneleilta.

PWM-säätimellä saa panelin maksimivirran. Olkoot akusto vaikka 12V jolloin latausjännitteen ollessa 14.4V saadaan 100W panelista jonka mpp jännite on 17V 5,88A latausvirta. Eli käytännössä 100W panelista saadaan 84W teho ulos.

MPPT-säätimellä vastaavasta panelista saadaan 6,9A latausvirta eli 100W panelista saadaan ~99W teho ulos.

Tämä perustuu siihen että PWM säädin toimii niin että se pätkii virtaa niin ettei jännite nouse latausjännitteen maksimia ylemmäs. MPPT taas hakkurilla laskee jännitteen maksimi latausjännitteeseen jolloin syntyy teho etua joka korostuu kun paneliston koko on enemmän kuin 300W tai paneliston jännite on huomattavasti suurempi kuin ladattavan akuston jännite.

Jos pidemmälle mennään ja verrataan PWM vs. MPPT kun kytketäänkin kaksi 100W panelia sarjaan.

PWM-säätimestä saadaan ulos 5,88A
MPPT-säätimestä saadaan ulos 13,8A

Äänestä
  • Jäi osa puuttumaan


    Jos taas kytketään kaksi 100W panelia rinnan

    PWM-säätimestä saadaan ulos 11,7A
    MPPT-säätimesta saadaan ulos 13,8A

    Äänestä

  • Taitaa muuten olla aika useassa tapauksessa niin että ei niitä paneeleita voi sarjaan kytkeä PWM-säätimen tapauksessa koska kyseisen tyyppisten säätimien maksimi jännitteensieto ylittyisi.

    MPPT -ratkaisuissa sitten taas voi valita korkeampaa jännitettä tuottavia paneeleja tai kytkeä "tavallisia" sarjaan ongelmitta kunhan maksimi tehontuotto ei ylitä säätimen maksimiarvoja. Jotta mikään säädin lataisi 12 V akustoa niin paneeleilta pitäisi tulla pari volttia enemmin eli noin 14 V vähintään. Pilvisemmällä säällä tavallisen yksittäisen paneelin jännite jää helposti 14 V alapuolelle mutta jos paneeleita onkin kaksi sarjassa niin se 14 V ylittyy helpostikin ja lataus toimii.

    Sitten taas jos on oikein aurinkoinen päivä niin fiksumpi MPPT osaa muuntaa suuremman paneelien jännitteen tehokkaammin latausvirraksi.

    Äänestä

mihinkäs mppt säädin hukkaa ylimääräisen virran jos akut on täynnä ?

Äänestä
  • Mihinkäs sitä muka tarvitsisi hukata, tietysti jos haluaa kaiken hyödyksi niin sitten eri asia, mutta mitään tarvettahan tuolle ei pakosti ole.

    Äänestä

  • qwefrtyu kirjoitti:

    Mihinkäs sitä muka tarvitsisi hukata, tietysti jos haluaa kaiken hyödyksi niin sitten eri asia, mutta mitään tarvettahan tuolle ei pakosti ole.

    MPPT:n käyttö ei estä diversiteetin käyttöä jos ylijäämä halutaan käyttää hyväksi.

    Äänestä

jos on vaan pari 100w niin sitten ,mutta eri asia on jos on 2-5kw paneelitehoa

Äänestä
  • Mihinkähän tässä nyt taas vastataan ja mitähän yritetään vastata?

    Äänestä

  • No kyllä sillä on tasan tarkkaan aika suuret vaikutukset. Samaan tehon saamiseksi PWM:llä hankittava lisäpaneli jolloin kokonaiskustannukset ovat samat. 300W panelitehosta ylöspäin MPPT on huomattavasti järjevämpi vaihtoehto. Esimerkiksi verkkoinverttereitä ei PWM:llä saa vaan kaikki on MPPT.

    MPPT säätimien hinnat lähtevät 100 eurosta ylöspäin. Halvimpia toki kannattaa välttää kuten myös näitä muutaman kympin PWM säätimiä sillä ne eivät ole aivan parhaimpia toimimaan ja tuppaavat käymään akkujen elinkaaren päälle.

    Äänestä

  • dyuuiihffdd kirjoitti:

    Mihinkähän tässä nyt taas vastataan ja mitähän yritetään vastata?

    En ymmärrä mitään, mutta sen sanon. Että 2×100W panelit on paras asentaa rinnan, oli säädin mikä hyvänsä.

    Äänestä

  • Tosi Sähkö kirjoitti:

    En ymmärrä mitään, mutta sen sanon. Että 2×100W panelit on paras asentaa rinnan, oli säädin mikä hyvänsä.

    PWM:lle joo MPPT:lle kytkentä riippuu paikasta ja matkasta panelin sekä säätimen välillä.

    Äänestä

MITÄS SITTEN ,JOS EI OLE VERKKO INVERTTERIÄ
EIKÄ VALTAKUNNAN SÄHKÖÄ ?

Äänestä
  • Mites tämä hiihtoon liittyy?

    Äänestä

  • PWM ja MPPT eivät ole riippuvasia sähköverkosta ei näin ollen vaikuta niiden toimintaan.

    Äänestä

Mun paneelit on 200 wattia ja työntää 15 amperia ja 44 volttia, lataa lähes kuunvalollakin.

Äänestä
  • Tämän voi allekirjoittaa. latausjännite vajavalle akulle on tällöin 13.0-13.2V. Tämän kun kertoo 15A saadaa ~200W.

    Äänestä

  • Tuota ei usko kukaan

    Äänestä

  • Johan pomppas kirjoitti:

    Tuota ei usko kukaan

    Kannattaa tutustua käsitteeseen P=I*U loppu on matematiikkaa johon myöskirtolaiskoululaiset ovat varmasti saaneet karttakepin avustuksella opastusta.

    Äänestä

Mä oon ostanu yhen paneelin lisää niin ei tarvi ihmetellä että kuinka lataa

Äänestä
  • Täällä yleensä ihmetellään kuinka lataa ja mitenkä paljon ,kyseessä kuitenkin kymmenien tuhansien mökit .Sitten ihmetellään muutamien satasten tuottoa

    Äänestä

jos paneeleilta tulee esim 8A virtaa
ja kytkettynä suoraan akkuun niin ei ole väliä
onko pwm tai mppt
laite voi huomata mutta ihminen ei huomaa mitään eroa

Äänestä

Säätimen voi tehdä itekki, pientä tietsikkaa käyttäen, vaikka raspia. Ja tulee parempi kun tehtaan tekemä, voi laittaa esim sammuttamaan lataus, pidetään 2 tunnin tauko, mitataan akun voltit, jos alle 13,7 ladataan, jos yli 13,8 ei ladata.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pwm kannalla kirjoitti:

muuta kuin mpp on järjettömän kallis ?
kunnon säädin maksaa
pwm noin 200-300e
mpp noin 400-600e
jos on tavallinen käyttäjä niin ei kannata hifistellä ja hukata rahoja olemattomiin mpp
säätimiin !
esim TriStar MPPT puuttuu diversio puoli
eli suomeksi ylimääräisen virran saa ohjattua vastuksiin esim

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu