päiväkastelu

äiti-70

Meillä on 8 vuotias poika joka kärsii päiväkastelusta. Yöllä kaikki on hyvin, mutta hän unohtaa koulussa käydä vessassa ja kotiin tullessa on housut märkänä. Kaikkea on kokeiltu uhkailusta ja lahjonnasta lähtien. Onko kohtalotovereita tai niksejä, kuinka toimia?

8

6069

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äippä

      Tyttömme kärsi samasta, sairaalassa tutkimuksissa syyksi löytyi yliaktiivinen rakko joka hoidettiin lääkityksellä.

    • Turhautunut

      Niinpä niin! Meillä on kohta 6-vuotias poika joka kastelee yötä päivää. Kun häntä pyytää meneen vessaan, hän vastaa, että "ei huvita". Tai "onko pakko". Päiväkodissa painostetaan "hoitaan asia". Kävin kesällä lasten lääkärillä, joka sanoi että "koita kestää", "koita jaksaa" yms. Jokseenkin turhauttavaa!!!

    • tammis

      Täällä yksi kohtalotoveri. Poika on 7-v ekaluokkalainen. Melkeinpä päivittäin pissaa housuihinsa. Useamman kerran viikossa jokatapauksessa.

      Hänet on tutkittu, mitään elimellistä vikaa ei ole löydetty. Mielestäni hän ei vaan halua / malta / viitsi mennä vessaan. Kuitenkin kuulemma tietää, että hänellä on pissahätä ja nykyään ihan varmasti tietää myös sen, että loputtomiin ei pissaa pysty pidättämään. Mutta siltikään ei mene vessaan.

      Meillä on asiasta keskusteltu nätisti, huutaen, itkien... kaikki on kokeiltu. Monet kerrat on luvannut mennä vessaan kun hätä iskee. Alan olla epätoivoinen. Ei varmasti ole kuin ajan kysymys, kun "ongelma" tulee ilmi koulussa kavereiden kesken. Kyllähän pissanhajun haistaa!

      Onko joku koittanut täyttää jonkinlaista kastelupäiväkirjaa, mahtaako olla avuksi?

      • Väsynyt

        Sama ongelma meilläkin, poika 7v. Välillä pitkiäkin kausia kunnossa, sitten lirauttelu jatkuu. Lapsessa ei ole mitään elimellistä vikaa, olen kuitenkin huomannut että pissimistarve on useammin kuin muilla lapsilla ja se jotenkin häntä harmittaa. Pitää kuulemma koko ajan juosta pissillä eikä muiden tarvi. Lapseni on rauhallinen ja sosiaalinen, ja myös varsin allerginen.

        Kovin on vaikea olla kannustava ja rauhallinen, kun turhautuu pissin hajuun ja pelkää että lasta kiusataan.

        Kastelupäiväkirja tuntui vaikealta ja lapsi alkoi peitellä omgelmaa.


      • Huolestunut

        Meillä myös.. Meidän 6-vuotias eskarilaispoika on pissailee housuihin välillä hyvin vähän ja välillä on koko housut märkänä. Ollaan vasta alettu asiaan tutustua kun tämä on nyt vaikeutunut eskarin alettua. Ongelma liittyy selkeästi riehumiseen ja kovaan nauramiseen. Eikä poika oikein malttaisi käydä eskarissa vessassa kun päiväkodissa on kuulemma kova meteli.

        Millaisia tutkimuksia olette läpi käyneet?? Onko ne vaikeita juttuja?? Löytyykö lääkettä vai joutuuko jopa leikkaamaan?? Kiitos vastauksista jo etukäteen!!


      • rko
        Huolestunut kirjoitti:

        Meillä myös.. Meidän 6-vuotias eskarilaispoika on pissailee housuihin välillä hyvin vähän ja välillä on koko housut märkänä. Ollaan vasta alettu asiaan tutustua kun tämä on nyt vaikeutunut eskarin alettua. Ongelma liittyy selkeästi riehumiseen ja kovaan nauramiseen. Eikä poika oikein malttaisi käydä eskarissa vessassa kun päiväkodissa on kuulemma kova meteli.

        Millaisia tutkimuksia olette läpi käyneet?? Onko ne vaikeita juttuja?? Löytyykö lääkettä vai joutuuko jopa leikkaamaan?? Kiitos vastauksista jo etukäteen!!

        tyypillistähän päiväkastelu on kiireisillä pikkumiehillä ja pikkutytöillä. on paljon kivaa tekemistä ja leikkejä ei voi jättää kesken. Kastelupäiväkirjan pito on hoidon ehdoton edellytys. pitäisi huolehtia siitä, että lapsi käy säännöllisesti pissalla kahden-kolmen tunnin välein huolimatta siitä, onko hätä vai ei. pissallakäynnit ja - kastelut kirjataan ylös. huomioitava myös, että kokis, pepsi, sitrushedelmät, suklaa ja tee voivat lisätä kastelutaipumusta. yleensä tutkimuksina on virtsateitten ultraääni, pissansuihkun mittaus ja jäännöspissan katsominen ultraäänellä. kastelukirjanpito on siksikin tärkeää, jos jossain vaiheessa hakee hoitotukea niin sitä on aika mahdoton saada ilman kirjanpitoa. huolehdittava myös, että lapsi käy kakalla säännöllisesti, koska ummetuskin voi aiheuttaa lirautteluja pöksyihin.


    • pissa

      jos poika leikkii ulkona ja on hätä kehota menemään puunjuurelle

    • vaipattomuus

      Voit löytää vastauksia www.pissarakonpomoksi.fi sivuilta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      150
      907
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      662
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      639
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      539
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      520
    7. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      503
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      500
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      270
      473
    12. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      35
      429
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      421
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      418
    15. 21
      412
    16. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      410
    17. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      33
      408
    18. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      405
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      396
    20. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    Aihe