päiväkastelu

äiti-70

Meillä on 8 vuotias poika joka kärsii päiväkastelusta. Yöllä kaikki on hyvin, mutta hän unohtaa koulussa käydä vessassa ja kotiin tullessa on housut märkänä. Kaikkea on kokeiltu uhkailusta ja lahjonnasta lähtien. Onko kohtalotovereita tai niksejä, kuinka toimia?

8

6064

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äippä

      Tyttömme kärsi samasta, sairaalassa tutkimuksissa syyksi löytyi yliaktiivinen rakko joka hoidettiin lääkityksellä.

    • Turhautunut

      Niinpä niin! Meillä on kohta 6-vuotias poika joka kastelee yötä päivää. Kun häntä pyytää meneen vessaan, hän vastaa, että "ei huvita". Tai "onko pakko". Päiväkodissa painostetaan "hoitaan asia". Kävin kesällä lasten lääkärillä, joka sanoi että "koita kestää", "koita jaksaa" yms. Jokseenkin turhauttavaa!!!

    • tammis

      Täällä yksi kohtalotoveri. Poika on 7-v ekaluokkalainen. Melkeinpä päivittäin pissaa housuihinsa. Useamman kerran viikossa jokatapauksessa.

      Hänet on tutkittu, mitään elimellistä vikaa ei ole löydetty. Mielestäni hän ei vaan halua / malta / viitsi mennä vessaan. Kuitenkin kuulemma tietää, että hänellä on pissahätä ja nykyään ihan varmasti tietää myös sen, että loputtomiin ei pissaa pysty pidättämään. Mutta siltikään ei mene vessaan.

      Meillä on asiasta keskusteltu nätisti, huutaen, itkien... kaikki on kokeiltu. Monet kerrat on luvannut mennä vessaan kun hätä iskee. Alan olla epätoivoinen. Ei varmasti ole kuin ajan kysymys, kun "ongelma" tulee ilmi koulussa kavereiden kesken. Kyllähän pissanhajun haistaa!

      Onko joku koittanut täyttää jonkinlaista kastelupäiväkirjaa, mahtaako olla avuksi?

      • Väsynyt

        Sama ongelma meilläkin, poika 7v. Välillä pitkiäkin kausia kunnossa, sitten lirauttelu jatkuu. Lapsessa ei ole mitään elimellistä vikaa, olen kuitenkin huomannut että pissimistarve on useammin kuin muilla lapsilla ja se jotenkin häntä harmittaa. Pitää kuulemma koko ajan juosta pissillä eikä muiden tarvi. Lapseni on rauhallinen ja sosiaalinen, ja myös varsin allerginen.

        Kovin on vaikea olla kannustava ja rauhallinen, kun turhautuu pissin hajuun ja pelkää että lasta kiusataan.

        Kastelupäiväkirja tuntui vaikealta ja lapsi alkoi peitellä omgelmaa.


      • Huolestunut

        Meillä myös.. Meidän 6-vuotias eskarilaispoika on pissailee housuihin välillä hyvin vähän ja välillä on koko housut märkänä. Ollaan vasta alettu asiaan tutustua kun tämä on nyt vaikeutunut eskarin alettua. Ongelma liittyy selkeästi riehumiseen ja kovaan nauramiseen. Eikä poika oikein malttaisi käydä eskarissa vessassa kun päiväkodissa on kuulemma kova meteli.

        Millaisia tutkimuksia olette läpi käyneet?? Onko ne vaikeita juttuja?? Löytyykö lääkettä vai joutuuko jopa leikkaamaan?? Kiitos vastauksista jo etukäteen!!


      • rko
        Huolestunut kirjoitti:

        Meillä myös.. Meidän 6-vuotias eskarilaispoika on pissailee housuihin välillä hyvin vähän ja välillä on koko housut märkänä. Ollaan vasta alettu asiaan tutustua kun tämä on nyt vaikeutunut eskarin alettua. Ongelma liittyy selkeästi riehumiseen ja kovaan nauramiseen. Eikä poika oikein malttaisi käydä eskarissa vessassa kun päiväkodissa on kuulemma kova meteli.

        Millaisia tutkimuksia olette läpi käyneet?? Onko ne vaikeita juttuja?? Löytyykö lääkettä vai joutuuko jopa leikkaamaan?? Kiitos vastauksista jo etukäteen!!

        tyypillistähän päiväkastelu on kiireisillä pikkumiehillä ja pikkutytöillä. on paljon kivaa tekemistä ja leikkejä ei voi jättää kesken. Kastelupäiväkirjan pito on hoidon ehdoton edellytys. pitäisi huolehtia siitä, että lapsi käy säännöllisesti pissalla kahden-kolmen tunnin välein huolimatta siitä, onko hätä vai ei. pissallakäynnit ja - kastelut kirjataan ylös. huomioitava myös, että kokis, pepsi, sitrushedelmät, suklaa ja tee voivat lisätä kastelutaipumusta. yleensä tutkimuksina on virtsateitten ultraääni, pissansuihkun mittaus ja jäännöspissan katsominen ultraäänellä. kastelukirjanpito on siksikin tärkeää, jos jossain vaiheessa hakee hoitotukea niin sitä on aika mahdoton saada ilman kirjanpitoa. huolehdittava myös, että lapsi käy kakalla säännöllisesti, koska ummetuskin voi aiheuttaa lirautteluja pöksyihin.


    • pissa

      jos poika leikkii ulkona ja on hätä kehota menemään puunjuurelle

    • vaipattomuus

      Voit löytää vastauksia www.pissarakonpomoksi.fi sivuilta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      721
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      646
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      568
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      542
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe